Kendisine Tecavüz Eden Kocasını Öldüren Sudanlı Noura, İdam Cezasından Kurtuldu
BBC

Kendisine Tecavüz Eden Kocasını Öldüren Sudanlı Noura, İdam Cezasından Kurtuldu

Sudan'da temyiz mahkemesi, kendisine tecavüz ettiği iddiasıyla aynı zamanda kuzeni olan kocasını öldüren 19 yaşındaki Noura Hüseyin'e verilen idam cezasını bozdu.

Geçen ay bir Şeriat Mahkemesi, kocası Abdulrahman Mohamed'in planlayarak öldürmekten suçlu bulunmasının ardından, Noura Hüseyin'i idam cezasına çarptırmıştı.

5 YIL HAPİS YATACAK

Avukatı Abdelaha Mohamed müvekkilinin beş yıl hapis cezasına mahkum edildiğini açıkladı. Hüseyin'in annesi Zeyneb Ahmed BBC'ye yaptığı açıklamada, kızının hayatının kurtulmasından çok mutlu olduğunu söyledi.

Uluslararası ünlüler internette #JusticeforNoura (Noura'ya Adalet) etiketiyle genç kadının serbest bırakılması için kampanya yürütmüşlerdi.

KUZENLER TUTTU, KOCASI TECAVÜZ ETTİ

Hüseyin, kocasının kuzenleri kendisini zorla yerde tutarken kendisine tecavüz ettiğini söylemiş, ertesi gün yine aynısını yapmaya kalkınca kendisini kaybedip kocasını bıçaklarayarak öldürdüğünü savunmuştu.

Hüseyin 16 yaşındayken aynı zamanda kuzeni olan kendisinden 16 yaş büyük kocasıyla evlendirilmişti.

UNICEF'in geçen yıl yayınladığı bir rapora göre Sudanlı kızların üçte biri 18 yaşından önce evlendiriliyor.

ORANTISIZ CEZA

Uluslararası Af Örgütü, kararın 'çok memnun edici' olduğunu, ancak beş yıllık hapsi de 'orantısız bir ceza' diye tanımladı.

Örgüt ayrıca 'kurbanların cezalandırılan taraf olmaması için' evlilik ve evlilikte tecavüzle ilgili yasaların reformdan geçirilmesi için Sudan'a çağrı yaptı.

"İNTİHAR ETMEK İÇİN BIÇAĞINI HAZIRDA TUTUYORDU"

Hüseyin'in annesi Zeyneb Ahmed BBC'ye yaptığı açıklamada, kızının eşinin ilk tecavüzünden sonra 'kendisinden nefret ettiğini' söyledi ve 'bir kez daha ona dokunduğu takdirde intihar etmek için bıçağını hazırda tutuyordu' dedi.

Eşinin ölümünden sonra Hüseyin, neler olduğunu anlatmak için ailesinin evine kaçtı. İntikam alınmasından korkan babası, korunmak için tüm ailesini bir polis karakoluna götürdü, ancak kızı burada tutuklandı.

Hüseyin'in serbest kalması için başlatılan kampanyaya Naomi Campbell ve Emma Watson gibi ünlüler destek vermişti.

BBC