Kendinizi Sürprizlerle Dolu Bir Serginin Kucağına Atın!

Kendinizi Sürprizlerle Dolu Bir Serginin Kucağına Atın!

03.06.2013 15:07 | Son Güncelleme: 03.06.2013 15:07
Kendinizi Sürprizlerle Dolu Bir Serginin Kucağına Atın!

"Uluslararası orijinal sanatsal baskılar' sergisinde, örneğin Tremois'dan Masson'a, Estaban'dan Galland'a, Hadad'dan Gillespie'ye, birçok özgünbaskı sanatçısı var.

Bu ifadeyi garip karşılayanlar olabilir. Öyle ya, resim, sonuçta bütünsel bir sanat türünün adıdır. Onun içine her tekniği kapsayan iş girer; boyaresmi seven grafik tasarım ürünlerini de sever ya da en azından sevmelidir. Ne var ki bizim sanatseverlerin bir bölümü için resim, yalnızca yağlıboya tekniğinde üretilmiş işlerdir. Daha doğrusu para ödeyip almaya sıra geldiğinde, grafik tasarım (gravür) bu tercihin dışında kalır. Neden derseniz, çok tekrarlanan gerekçe, basılı resmin (röprodüksiyon değil) uzun ömürlü olmamasıdır. Hele de iyi korunmazsa zaman içinde yıpranacağı varsayımı, bu tür resimleri ilgi odağının dışında bırakır. Kuşkusuz desenler için de aynı şey düşünülür genellikle. Özgün baskıresmin belli bir kalıptan belli sayıda basılıyor olması, açık biçimde dile getiriliyor olmasa bile, onun özgünlüğüne gölge düşüren nedenlerden biridir. Batı'da bu türden yapıtların yer aldığı müzeler var bilindiği gibi, bizde ise bu işleri büyük müzelerimize sokmakta, nedense kuşkulu davranırız.

Ne var ki bizim sanatçılarımız arasında, kendi olanaklarıyla ya da baskı resim üretme fırsatı veren atölyelerde çalışarak bu türde iş yapmaya gönüllü olanlar hiç de az değil. Bunu daha yakından görebilmek için, Süleyman Saim Tekcan'ın yönetimindeki İMOGA müzesine uğramak yeterli. Orada görülecek parçalar, bu alanda hiç de küçümsenmeyecek bir birikime sahip olduğumuzu, dolayısıyla satışsızlık riskine aldırmadan neredeyse her sanatçımızın grafik baskı tekniklerinden birini denediğini, bir bölümünün de salt bu türde işlerle kimliğini kanıtladığını açığa vurur.

Gene de gelişen teknolojinin yarattığı yeni olanaklarla bu alanda nasıl yol alındığını izlemek için, yolunuzu şu günlerde Tem Sanat Galerisine düşürmeniz gerekiyor. Otuz yıla yaklaşan köklü bir etkinliği bıkmadan sürdüren ve artık bir sergi klasiği olduğu kuşku götürmeyen "Bizden ve Onlardan" sergilerine zamanının damgasını vuran Tem Galerisi, Besi Cecan hanımın tükenmeyen enerjisi işlevini yitirmemiş olsa da beklediği haklı ilgiye bir türlü ulaşamıyor ne yazık ki. Bizim tembel ve o ölçüde de merak duygusu gelişmemiş izleyicimiz, henüz bu serginin önemini kavramış değil..

Bu kez 27.si düzenlenen "Uluslararası orijinal sanatsal baskılar' sergisinde, örneğin Tremois'dan Masson'a, Estaban'dan Galland'a, Hadad'dan Gillespie'ye, birçok özgünbaskı sanatçısı var. Bizim sanatçılarımıza gelince, onlann adlarını vermem bile gereksiz olur. Ama serginin yerli işlerini oluşturan yapıtlara yakından baktığınızda, tanımanıza karşın sizleri şaşırtacaktır bu yapıtlar. Böyle olması da doğal, çünkü pentürün aksine baskı resimler, her bakımdan daha çarpıcı ve de şaşırtıcı olabiliyor. Bunda, bu gruba giren işlerin sürpriz yaratmaya daha yatkın olduğu gerçeğinin payı var kanımca. Grafik tasarım, farklı tekniklerin yarattığı değişik espriler nedeniyle sanatçıları çektiği gibi, aynı sanatçının boyaresimleri yanında onları daha somut verilerle yorumlamamıza da olanak verebiliyor.

Galerinin bu serginin izlenmesi için öne sürdüğü gerekçelerden biri de erişilmesi zor sanatçıların yapıtlarına sahip olmayı kolaylaştırması. Gerçekten de ismi baş köşelerde yer bulan "onlardan" birinin özgünbaskı yapıtını mütevazı bir fiyatla bu sergiden edinmek az şey mi? Gravür, taşbaskı, tahtabaskı, linolyum, monotip., gibi her biri sanatçısının adıyla bütünleşen bu yapıtların bir arada toplu halde izlenmesi, sanatın demokratik ilkeler doğrultusunda paylaşımcı ve birleştirici mesajına da doğrudan vurgu yapmakta, 52 Türkiyeli 49 yabancı sanatçının sınırları bir anda eriten, çağdaşlık işlevine ayrı bir içerik kazandıran mesajına işlerlik kazandırmaktadır.

( Sergi, 13 Haziran a kadar görülebilir.)

Aydınlık Gazetesi, 27 Mayıs 2013

BİZDEN VE ONLARDAN 27

(ULUSLARARASI ORİJİNAL SANATSAL BASKILAR SERGİSİ)

Yirmi sekizinci yılını süren Tem Sanat Galerisi, gelenek haline getirdiği "Bizden ve Onlardan 27" adlı uluslararası orijinal sanatsal baskı sergisinde, 16 Nisan – 13 Haziran 2013 tarihlerinde Türk sanatçılarını, dört kıtadan yirmi yabancı ülke sanatçısıyla bir araya getiriyor. Tüm güçlüklerine rağmen, bu kültür hizmetini yirmi yedi yıldır yapmanın gururunu, şevkini yaşıyor.

"Bizden ve Onlardan 27" kapsamında, sanatseverler, dünya çağdaş sanatının usta isimlerinden Alecos Fassianos, Yuri Kuper, Paul Jenkins, Arthur Luiz Piza, Chu The Chun, ile şimdi hayatta olmayan Salvador Dali, André Masson, René Carcan, Pierre Yves Tremois gibi sanat tarihinde yer almış çok ünlü sanatçıların yapıtlarını da izleme şansına sahip olacaklar. Ayrıca sergiyi gezenler, Tem Sanat Galerisi'nin büyük fedakarlıklarla bir araya getirdiği elli iki Türk ve kırk beş yabancı sanatçının yapıtlarında çeşitli eğilimleri, gelişmeleri izleyebilme, uygulanan yeni ve değişik tekniklerden bilgi edinme ve en az bunlar kadar önemli, Türk ve yabancı sanatçılar, aynı sergide birlikte görüldüğünden, karşılaştırma fırsatını bulabilecekler. Gravür, litografi, tahtabaskı, linolium, carborandum, monotip, vb. teknikler kullanılarak hazırlanan bu orijinal sanatsal baskılarda hem Türk sanatçılarının eriştikleri ustalıklı düzey, hem de yabancı sanatçıların deneyimli yaklaşımları izleyicilere, tarihi çok eskilere dayanan bu resim sanatının bugünü hakkında sağlıklı bilgiler verecek.

Sergide Türkiye'den Melek Abut, Güler Akalan, Cihat Aral, Gülden Artun, Sevinç Aslan, Mustafa Aslıer, Atilla Atar, Yusuf Ziya Aygen, Burçak Balamber, Ferruh Başağa, Aliye Berger, Sabri Berkel, Aylin Beyoğlu, Zahit Büyükişleyen, Adnan Çoker, Nihat Evren Derman, Ayşe Domeniconi, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Devrim Erbil, Hayri Esmer, Zeki Fındıkoğlu, Şakir Gökçebağ, Mehmet Güler, Ali Gümülcine, Selma Gürbüz, Güngör İblikçi, Mürşide İçmeli, Ayşegül İzer, Devabil Kara, Fevzi Karakoç, Demir Kardaş, Fethi Kayaalp, İsmail Keskin, Emin Koç, Mehmet Koyunoğlu, Musa Köksal, Erdal Kuruzu, Hava Küçüköner, Mustafa Küçüköner, Ali Can Metin, Hayati Misman, İrfan Okan, Nur Özalp, Hasan Pekmezci, Gazi Sansoy, Hale Sontaş, Süleyman Saim Tekcan, Sema Ilgaz Temel, Mustafa Tunç, Sema Boyancı Ünsalan, Bilgehan Uzuner.

Yurtdışından ise Paul Jenkins (A.B.D.), Ulle Huth (ALMANYA), Liliana Estaban (ARJANTİN), Elmar Peintner, Hubert Sommerauer (AVUSTURYA), René Carcan, Luce Cleeren (BELÇİKA), Arthur Luiz Piza (BREZİLYA), Kaloyan Iliev, Savina Mantovska, Ivan Ninov, Todor Ovcharov (BULGARİSTAN), Chu The Chun (ÇİN), Bernard Alligand, André Bongibault, Thierry Buisson, Donatella, Georges Dussau, Bernard Galland, Alexis Gorodine, Abraham Hadad, Eric Levesque, Anne Marmonier, André Masson, Michel Potier, Pierre-Yves Trémois, Dominique Vallet (FRANSA), Collin Gillespie (İNGİLTERE), Salvador Dali (İSPANYA), Doron Elia (İSRAİL), Anna Gerge (İSVEÇ), Umberto Giovannini (İTALYA), Haruko Cho, Miharu Shiota, Erina Takeuchi, Hiroya Yasukochi (JAPONYA), Natalia Pawlus (POLONYA), Yuri Kuper (RUSYA), Nebojsa Lazic, Biljana Vukovic (SIRBİSTAN), Mark Graver (YENI ZELANDA), Florance Christaki, Nikos Desekopoulos, Alecos Fassianos, Giorgos Pallis, Pino Pandolfini, Christos Santamouris, Mary Schina, Nikos Stavrakantonakis (YUNANİSTAN) eserleri izlenecektir.

Çağdaş sanatı yakından tanımak isteyen ülkemizde, Tem Sanat Galerisi'nin toplam elli iki Türk ve kırk dokuz yabancı sanatçıdan iki yüz küsur eser sunduğu bu sergi, sanatseverler için gerçek bir sanat şöleni niteliğinde. Yapıtların orijinal olma niteliği yanında fiyatlarının çok uygun olması, erişilmesi zor sanatçıların eserlerine sahip olmayı da kolaylaştırıyor. Özetle, düşük bir bütçe ile uluslararası bir koleksiyon yapma imkanı sağlayan bir sergi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kendinizi Sürprizlerle Dolu Bir Serginin Kucağına Atın! - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.10.2020 15:02:34. #1.14#
title