Kenan Evren, Defnedildiği Devlet Mezarlığı'nı Kendisi Açmış
Advertisement

Kenan Evren, Defnedildiği Devlet Mezarlığı'nı Kendisi Açmış

12.05.2015 13:05 | Son Güncelleme: 12.05.2015 15:21

12 Eylül'ün 'kudretli Paşa'sı Kenan Evren, bugün son yolcuğuna uğurlandı. Evren'in, defnedildiği mezarlıkla ilgili bir tesadüf ortaya çıktı.

Cumartesi günü tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybeden 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bugün toprağa verildi. Evren'in naaşı, askeri cenaze aracıyla GATA'dan alınarak Genelkurmay Başkanlığı'na götürüldü. Törene katılım azdı. Sivil olarak sadece ailesi vardı.

Kenan Evren törenlerin ve cenaze namazının ardından Devlet Mezarlığı'na toprağa verildi.

Evren son yolculuğuna uğurlanırken büyük bir tesadüf de ortaya çıktı. Evren, defnedildiği Devlet Mezarlığı'nın açılışını 30 Ağustos 1988 tarihinde bizzat kendisi yapmıştı.

Kenan Evren için devlet mezarlığında yer kazıldı

"KABRİN YERİ KALPTİR"

Kenan Evren 30 Ağustos 1988 tarihinde Devlet Mezarlığı'nın açılış töreninde bir konuşma yapmıştı. Evren konuşmasında, "Kabrin yeri, kalptir" ifadesini kullanmıştı.

İşte arşivlerden çıkan o konuşmanın tam metni:

MEZARLIKLA İLGİLİ MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NIN İNTERNET SİTESİNDEKİ BİLGİLER

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde Devlet Mezarlığı'yla ilgili şu bilgiler yer alıyor: Devlet Mezarlığı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları ile Cumhuriyetimizin kuruluşuna hayat veren ULU ÖNDER ATATÜRK'ün en yakın silâh arkadaşları olan İstiklâl Harbi Komutanlarının defnedilmesi için, 2549 Sayılı Kanunla kurulmuş ve 30 Ağustos 1988 tarihinde devlet töreniyle ziyarete açılmıştır. Devlet Mezarlığının mimari projesini Y.Müh.Mimar Özgür ECEVİT, peyzaj projesini Y.Peyzaj Mimarı Ekrem GÜRENLİ çizmiştir. Mezarlık alanı içerisinde bulunan, üç ayrı grup halinde hazırlanmış olan heykeller, Heykeltıraş Rahmi AKSUNGUR'un eseridir. 08 Kasım 2006 tarihinde 2549 sayılı Kanunda değişiklik ile bundan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanları ve Başbakanlar da Devlet Mezarlığına defnedilecektir. (Hürriyet/ Can Mumay)


Kenan Evren, Defnedildiği Devlet Mezarlığı'nı Kendisi Açmış

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (41)
MUSTAFA KEMAL: Şu an Evren Paşanın aleyhinde atıp tutanların düşünmesi gerekir acaba darbe olmasaydı ben şu an hayattamıydım diye . Darbe iyi bir şey değil ama o zamanki şartlarda yapılması gerekiyordu yapıldı. Allah Rahmet eylesin mekanı cennet olsun.
MERİC: Kudret Allah indir siz haber personeli ulkede darbe yapanlari seversiniz size ancak mazinizle avunmak kaldi bizim de kudretli recep imparatormuz sizin kanunlarinizi kaldir
SONPAŞA: allah rahmet eylesin paşam kendi devrinde gerekeni yapmıştır burda paşaya karşı yazı yazanlar çok konuşmayın Allahtan korkun önce sonra birkere daha düşünün bu gün başımızda olan hırsızlara kanıpta onların resmi kölesi olmayın allah herkese akıl fikir verisin allah ıslah etsin hainleri in şallah
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title