Kemoterapi Beyin Metabolizmasını Değiştiriyor

Kemoterapi Beyin Metabolizmasını Değiştiriyor

ABD'de Yapılan Bir Araştırma, Kemoterapinin, Beyin Metabolizması ve Kan Dolaşımında Değişikliklere Sebep Olduğu ve Bu Değişikliklerin Etkilerinin, 10 Yıla Kadar Devam Edebileceğini Ortaya Koydu.

Kemoterapi Beyin Metabolizmasını Değiştiriyor

ABD'de yapılan bir araştırma, kemoterapinin, beyin metabolizması ve kan dolaşımında değişikliklere sebep olduğu ve bu değişikliklerin etkilerinin, 10 yıla kadar devam edebileceğini ortaya koydu.

Çalışmayı yapan araştırmacılar, buluşun kanserden kurtulan pekçok kişinin yaşadığı zihinsel gerilik ve karmaşayı açıklayabileceğini ifade etti.

Los Angeles'taki Kaliforniya Üniversitesinde yapılan çalışma, Meme Kanseri Araştırmaları ve Tedavi dergisinin (Breast Cancer Research and Treatment Magazine) internet sitesinde de yayımlandı.

Araştırmacılar, 5 ila 10 yıl önce kemoterapi tedavisi görmüş olan kadınlarda, beynin ön yüzeyinde metabolizmanın daha yavaş çalıştığının ortaya çıktığını, aynı kadınların hafıza testine tabi tutulduklarında da beyinlerinin ön yüzeyi ve beyinciğe giden kan akışında ani bir hızlanma olduğunu kaydetti.

Uzmanlar bu ani hareketliliğin, belirli bir bilgiyi hatırlayabilmek için kemoterapi tedavisi görmüş kadınların beyninin, bu tedaviyi görmemis kadınlara oranla daha çok çalışmasından, yani o bilgiyi hatırlamakta zorlanmasından kaynaklandığını belirtti.

Belirtileri gösteren kişilerin sıklıkla odaklanma, hatırlama ve aynı anda birkaç işi yapabilme sorunu yaşadıklarını da kaydeden uzmanlar, bu çalışmanın ilk kez kanser hastalarının beyin metabolizmalarında farklı değişiklikler olduğunu, ortaya çıkardığını vurguladılar.