Kemençe, Horon ve Kuş Dili ile Festivale Davet Ettiler

Kemençe, Horon ve Kuş Dili ile Festivale Davet Ettiler

Kemençe, horon ve kuş dili ile festivale davet ettiler Giresun'un Çanakçı ilçesine bağlı Kuş Köylüler 500 yıllık geleneklerini festival ile yaşatıyorlar.

Kemençe, horon ve kuş dili ile festivale davet ettiler
Giresun'un Çanakçı ilçesine bağlı Kuş Köylüler 500 yıllık geleneklerini festival ile yaşatıyorlar.

GİRESUN - Giresun'un Çanakçı ilçesine bağlı Kuş Köy köyünde 500 yıldır kullanılan Kuş dilini köylüler her yıl düzenledikleri festival ile yaşatmaya çalışıyor.
Teknolojinin henüz daha olmadığı yıllarda uzaktan uzağa ve acil duyurularda insanlar tarafından geliştirilen ve kullanılmaya başlanılan kuş dili cep telefonları, internet ve diğer iletişim araçlarının çıkmasıyla teknolojiye festival ile direniyor.
Festivale bu yıl tüm Giresunluları düzenledikleri yürüyüşle davet eden Kuş Köylüler, çalan kemençe ile kuş dili ile türkü söyleyip horon oynadılar. Debboy mevkiinden Atatürk meydanına tanıtım için yürüyen köylüler yoğun ilgi ile karşılandı.
Festival ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Kuşdilini Tanıtma Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeref Köçek,"Festivalimizin birinci gününü başlattık. Debboy mevkiinden Atatürk meydanına yürüyerek kuş dili ile horon oynayarak, selamlayarak festivale davet ettik. Bunun yanı sıra 22 Temmuz Cumartesi günü Görele ilçesinde 23 Temmuz Pazar günü ise Kuş Köy köyünde festivalimiz devam edecek" dedi.
"500 yıllık kültür festival ile ayakta tutulmaya çalışılıyor"
Kuş dilinin yörede 500 yıldır kullanıldığını kaydeden Köçek, "Kuş dili kültürü yöremizde yaklaşık 500 yıldan beri konuşulmaktadır. Bu kültünün ortaya çıkmasının amacı bir ihtiyaçtan dolayı olmuştur çünkü 500 yıl önce insanlar daha uzaktaki insanlarla nasıl haberleşe bilirim? Arayış içerisine girmişler bunun sonucunda ise kuş dili kültürü ortaya çıkmıştır. Bizim bölgemizde arazinin engebeli olmasından dolayı da kuş dili kullanılmıştır ve kullanılmaya da devam edilmektedir. Daha çok imece çağırmakta, fındık toplamakta, düğünde ve cenazede kullanılmaktadır" ifadelerini kullandı.