Kemalpaşa'da Deve Güreşi Heyecanı

Kemalpaşa'da Deve Güreşi Heyecanı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

İzmir'in Kemalpaşa İlçesi'nde, geleneksel olarak düzenlenen deve güreşleri renkli görüntülere sahne oldu.

İzmir'in Kemalpaşa İlçesi'nde, geleneksel olarak düzenlenen deve güreşleri renkli görüntülere sahne oldu. Ücretsiz olan güreşleri, yaklaşık 5 bin kişi izledi.

Ulucak Mahallesi'ndeki arenada yapılan güreşlere Ege ve Marmara Bölgesi'nin çeşitli yerlerinden namlı 110 deve katıldı. Havanın da güzel olmasıyla ilginin arttığı güreşlerde, develer kıyasıya mücadale etti. Zaman zaman güreş alanının dışına çıkan develer ilginç görüntüler oluşturdu. Özellikle baş güreşlerinde sahaya çıkan develerin mücadeleleri izleyicilerden büyük alkış aldı.

Kemalpaşa Deve Güreşleri'nin geleneksel hale geldiğini belirten Kemalpaşa Belediye Başkanı CHP'li Rıdvan Karakayalı şunları söyledi:

"Güreşleri daha önceleri 3 bölgede yapıyorduk. Bu sebeple masrafı bir hayli ağır oluyordu. Şimdi bunu bire düşürdük. Deveci arkadaşlarımızla birlikte kura çektik. İlk Ulucak'ı çektiler. Önümüzdeki yıl Bağyurdu, sonra da Armutlu olmak üzere güreşleri gerçekleştireceğiz ve bu dönüşümlü olarak devam edecek. Bir yerde deve güreşi yaptığımız zaman daha iyi ve kapsamlı oluyor. Buna özen gösteriyoruz. Güreşlere ilgi çok büyük. Halkımız deve güreşini çok seviyor. Yalnızca Kemalpaşa'da 30 tane güreşçi deve var. Bu geleneği sürdüreceğiz."

Ücretsiz olan güreşleri, yaklaşık 5 bin kişi izledi. - İzmir/ Kemalpaşa

Kemalpaşa'da Deve Güreşi Heyecanı
Kemalpaşa'da Deve Güreşi Heyecanı
Kemalpaşa'da Deve Güreşi Heyecanı
Kemalpaşa'da Deve Güreşi Heyecanı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title