Kemalpaşa 41. Altın Kiraz Festivali Kutlandı

Kemalpaşa 41. Altın Kiraz Festivali Kutlandı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde 41. Kemalpaşa Altın Kiraz Kültür ve Sanat Festivali çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kemalpaşa 41. Altın Kiraz Festivali Kutlandı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde 41. Kemalpaşa Altın Kiraz Kültür ve Sanat Festivali çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Dere Mesire Yeri Amfi Tiyatro'da yapılan etkinliğe Kemalpaşa Kaymakamı Yüksel Topal, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Cumhuriyet Başsavcısı Hidayet Kaya, siyasi parti temsilcileri, kiraz üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, kiraz festivali etkinlikleri kapsamında çeşitli sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenlediklerini, geçen yıl hava muhalefeti nedeniyle yapılamayan Kiraz Festivali'ni bu yıl coşkulu bir şekilde kutladıklarını söyledi. Kemalpaşa Kirazı'nın Türkiye'de ilk çıkan kiraz olduğunu belirten Karakayalı, "Her türlü etkinlik var olduğumuz sürece devam edecektir. Kiraz festivalinin amacı kirazımızı Türkiye'de ve bütün dünyada tanıtmaktır. Kemalpaşa'da 6 yerde kiraz alım merkezi var. Kiraz üreticisine desteklerimiz sürüyor" dedi.

Kemalpaşa Kaymakamı Yüksel Topal ise ilçenin adını Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ten aldığını belirterek, "Kemalpaşa ilçemizin tanıtılması, kirazımızın dünyaya ve ülkemize tanıtımı için gerçekleştirilen festival keyif aldığımız bir festival oldu" dedi.

Festival çerçevesinde Altın Kiraz Yarışması'nda dereceye giren kiraz üreticilerine plaket ve çeşitli hediyeler verildi. Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından oluşturulan jüri değerlendirmesinde Ören Mahallesi'nden Mustafa Özışık birinci olurken, Bağyurdu Mahallesi'nden Serat Erdoğan ikinci, Bağyurdu Mahallesi'nden Onur Kurt üçüncü, Dereköy Köyü'nden Ahmet Uslu dördüncü, Sütçüler Köyü'nden Mehmet Kesmeci ise beşinci seçildi.

Öte yandan jüri güzeli de seçildi. 12 kişiden oluşan jüri tarafından Aylin Akari birinci olarak Kiraz güzeli seçilirken, Ayşegül Dalkıran ikinci, Arzu Kahraman da üçüncü oldu.

Festivalde yöresel halk oyunları gösterisi ile Lara ve Ferhat Göçer konserleri de yapıldı.

- İZMİR