Kemal Tahir Haberleri

Kemal Tahir haber, Kemal Tahir son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kemal Tahir - 24.11.2015
Paralel Devlet Yapılanmasıyla Etkin Mücadele Etti
İnşaat ustası bir babanın oğlu olan Ala, okuma alışkanlığını ise babası sayesinde kazandı. Ala, gençlik yıllarında Cemil Meriç, Necip Fazıl, Kemal Tahir, Peyami Safa, Sezai Karakoç, Arif Nihat Asya, İbni Haldun, İbni Rüşd gibi yazarların eserlerini okudu.
Kemal Tahir - 14.11.2015
Halit Refiğ'i Anma Programı" Düzenlendi
Ünlü sinemacının 19-20 yaşlarında bir gençken, güncel öngörüleri olduğunun altını çizen Şen, şunları kaydetti: "İlk yazılarından bir tanesi, 'Sinemada bağımsızlık olması gerektiği'. Bu bile herhalde başlı başına yeterli. Günümüze kadar birçok insan bağımsızlıktan bahsetti ama 'nasıl' sorusuna, 'Batı'nın ya da Hollywood'un kodlarına yaslanarak' bağımsızlık cevabı sunanlar oldu. Halit Abi'nin bağımsızlıktan anladığı, yerli, Anadolulu ve doğulu bir bağımsızlık."  Abdurrahman Şen, ünlü yönetmenin yazdığı yazılar ve medyaya verdiği röportajlarda yer alan çeşitli başlıklara da değinerek, "Türkiye'de fikir sahiplerimizin, aydınlarımızın, tam Batı'nın istediği biçimde, birbirimizi kalıplayıp, damgalayarak dört köşeye dağıtıp, kimsenin kimseden fikir alışverişi yapmamasını sağlayarak, kendi hegemonyasını sürdürme ortamında, bizlerin Halit Refiğ ve Kemal Tahir'le buluşması ve bu buluşmanın ortaya daha sağlıklı ve iki kanatlı kuşlar olmasını sağlaması, Batı'yı belki de en çok korkutan olay.
Kemal Tahir - 10.11.2015
Halit Refiğ'i Anma Programı"
Halit Refiğ, 1970'li yıllarda televizyon filmlerine yöneldi. TRT adına çektiği "Aşk-ı Memnu" ile televizyon dizilerine öncü olarak, dikkatleri üzerine çeken başarılı yönetmenin, Kemal Tahir'in aynı adlı romanından uyarladığı "Yorgun Savaşçı" filmi, televizyonlarda gösterildi.
Kemal Tahir - 27.10.2015
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ Açıklaması
Burada Belediye Başkanı Nurullah Cahan'dan kente ilişkin bilgi alan Özdağ, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye'nin seçim süreciyle ilgili değerlendirmede bulundu.  Pazar günü yapılacak seçimin önemine değinen Özdağ, 13 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Türkiye'nin istikrar ve itibar kazandığını ifade etti.  "Siyasi, ekonomik istikrarın sürmesi için AK Parti'ye oy istiyorum" diyen Özdağ,  sözlerini şöyle sürdürdü: "Seçimlerin ardından yaşananlar ortada. Paramız çok ciddi değer kaybetti. İstikrar için, ekonomi için ben milletimizden oy istiyorum. Hatta bazılarından ödünç oy istiyorum. Son seçimde yüzde 41 oy almıştık, Saadet Partililerden, Büyük Birlik Partililerden oy istiyorum. Çünkü bu ittifakta yüzde 2.2 oy almıştı, şimdi bu ittifaka oy verenlere diyorum ki AK Parti sizin de yuvanız, gelin burada beraber hizmet edelim. Partilerinizden vazgeçemiyorsanız bu seçimde ödünç olarak bize oy verin diyorum" dedi.  "Bahçeli'nin yapmadığı koalisyonu sandıkta yapalım" 7 Haziran seçiminin ardından ortaya çıkan tabloyu ve koalisyon arayışlarını değerlendiren Özdağ, Milliyetçi Hareket Partisi'ni destekleyenlere şöyle seslendi: "Devlet Bahçeli'nin olumsuz tutumlarından etkilenen milliyetçilere gelin AK Parti'ye oy verin diyorum, milliyetçilere Bahçeli'nin yapmadığı koalisyonu sandıkta birlikte yapalım diyorum. Birileri nasıl HDP'de birleşiyorsa, sizde gelin AK parti'de birleşin. Türkiye'de yerli ve milli olmayan sosyalistler, Marksistler son seçimde HDP ye oy verdi, bu seçimde yerli ve mili solculardan AK Parti'ye oy istiyorum, Kemal Tahir, Cemil Meriç, İlhan Selçuk meşreblilerden ve aynı meşrebi taşıyanlardan oy istiyorum.
Kemal Tahir - 27.10.2015
Başbakan Davutoğlu'ndan Annelere Teröre Karşı Birlik Çağrısı
DEVLET ANA OLMALI Devlet için hep devlet baba denilmesini eleştiren Başbakan, " Hep devlet baba denir. Öyle söz edilir. Kemal Tahir'in en sevdiğim romanı Devlet Ana.
Kemal Tahir - 27.10.2015
Çalışan Kadınlar Buluşması
Doğan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının devleti "şefkatli bir anne" olarak görebilmesini istediklerini dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti: "Devlet, hep baba gibi gösterilir. Kemal Tahir'in en çok sevdiğim romanı Devlet Ana'dır.
Kemal Tahir - 29.07.2015
Kırkpınar Başpehlivanı, Expo Alanına Ağaç Dikti
  Başpehlivana kitap hediye edildi   Bu arada Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise Başpehlivan Orhan Okulu'ya para ödülünün yanı sıra Mevlana, Yunus  Emre, Yaşar Kemal, Kemal Tahir ve Dostoyevski'nin eserlerinin yer aldığı kitap seti  hediye etti.
Kemal Tahir - 22.06.2015
Haftanın Tarihine Bakış
1968- Yunus Nadi Armağanı'nı "Yorgun Savaşçı" romanıyla Kemal Tahir aldı.
Kemal Tahir - 16.06.2015
Senarist Yazar Ayşe Şasa Anıldı
Ayşe Şasa'yla 1993'te evini ziyaret ederek tanıştığını belirten Aktaş, şunları kaydetti: "Evine gittikten ve onu daha çok okumaya başladıktan sonra, onunla çok önceden tanışmış olduğumu farkettim. Anadolu'ya dönük bakışı ve iyimserliği, filmlerinin derinlerine yerleşmiş. Yatılı okuldayken izlediğim "Son Kuşlar", "Cemo", "Köroğlu", "Ah Güzel İstanbul" ve "Kanbur" filmleriyle aslında üzerimde çok emeği olduğunu farkettim. İçinde bulunduğum boğucu atmosfer içerisinde o filmler, hayata ve dış dünyaya dönük çok doğru şeyler söylüyor, yol gösteriyor ve umut veriyordu." Aktaş, Ayşe Şasa'nın insan sevgisinin yüzüne yansıdığını belirterek şöyle devam etti: "Onun yaşında bir insana kolay nasip olmayacak güzel bir yüzü vardı. Hastalığının son dönemlerinde birçok kişi, hastalığının çok ağır olduğunu düşünmüştü ama ben onun hayata tutunan, çevresiyle çok ilgili, pırıl pırıl bakışlarından umutlanmıştım. Rahmetli eşi Bülent Oran ondan 'Kibritçi Kız' diye söz eder. Ben Ayşe Şasa'nın soğuktan donmayalım, karanlığa teslim olmayalım diye kibrit yakmaya devam ettiğini düşünüyorum."   Meriç: "Ayşe Şasa, asr-ı saadete hicret etmiş bir müminedir" Cemil Meriç'in kızı Ümit Meriç de Şasa'ya minnet ve dostluk duygularını ifade etmek için bir araya geldiklerini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı: "Çocukluğu, manevi değerlerin olmadığı, paranın tek değer olduğu, bir manada kapitalizmin vahşi atmosferinde geçmiştir. Genç kızlık yıllarında sosyalizme sığınmış, daha sonra Kemal Tahir'le Osmanlı'yı fehetmiş ve asıl İbn-i Arabi Hazretleri'nin kıraatiyle, İslam'ın nurlu yoluna girerek karanlık mağarasını aydınlatmıştır.
Kemal Tahir - 20.04.2015
Haftanın Tarihine Bakış
1973- "Devlet Ana", "Yorgun Savaşçı" gibi yapıtlara imza atan yazar Kemal Tahir 63 yaşında öldü.
Kemal Tahir - 16.04.2015
Milli Eğitim Bakanı Avcı, Uzman Yardımcılarına Ders Verdi
Verimli okumaların mecbur olunmayan kitaplarla daha iyi yapılacağını belirten Avcı, katılımcılara, Erhan Bener'in "Bürokratlar",  Şevket Süreyya Aydemir'in "Suyu Arayan Adam", Kemal Tahir'in "Bozkır'daki Çekirdek, Esir Şehrin İnsanları, Devlet Ana", Sabri Ülgener'in "Tarihte Darlık Buhranları",  Ahmet Günay Sayar'ın "Bir İktisatçının Entellektüel Portresi: Sabri F.
Kemal Tahir - 28.02.2015
Hüseyin Su: Yakup Kadri Anadolu'ya "Yaban"dır
YAKUP KADRİ ANADOLU'YA "YABAN"DIR "Sovyet Yazarlar Birliği birinci kurultayında iki madde vardır. Birincisi "sanat ve edebiyatın Marksist olarak tanımlanması, ikincisi ise; "toplumun sorunlarının sanat yoluyla eleştirilerek çözüm olarak markisizimin sunulması". Bizde de 15 yıl sonra Talip Apaydın "İnsanımızı yeniden işlemek, kendi gücüne kavuşturmak, sorunlarını duyurmak ve devrimci bir tavır takınmasına yardımcı olmak gerekir. Bunu eğitim, bilim ve sanat yapar." Demiştir. Aradaki bağlantı önemlidir. Dünyada Gorki, Jack London, İlya Ehrenburg gibi isimler toplumcu-gerçekçi akımın temsilcisi iken bizde de Sabahattin Ali, Fakir Baykurt, Necati Cumalı, Orhan Kemal, Kemal Tahir, Yakup Kadri Karahasanoğlu gibi isimlerde bu tesiri görürüz.
Kemal Tahir - 09.02.2015
Haftanın Tarihine Bakış
1993- Kemal Tahir'in "Yorgun Savaşçı" adlı eserinden uyarlanan filmin on yıl önce yakılmaktan "kurtulan" tek kopyası TRT'de yayımlandı.
Kemal Tahir - 11.01.2015
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Kırşehir'de
CHP'yi eleştiren Yılmaz, şunları söyledi: "Geçmişte Arapça ezan okuyana hapis cezası verdiler. Neden? Kendilerinin isteği dışında bir şey istemiyorlar. Üç ay hapis cezası vardı, para cezası vardı. Zekeriya Sertel var eski komünistlerden, Son Posta diye bir gazete çıkardı, 8 sütuna manşet 'boğuluyoruz biraz hava isteriz' diye mahkum ettiler. Şevket Süreyya Aydemir var, 'bütün dünyanın işçileri birleşiniz' diye bir broşür bastırdı, mahkum ettiler. İskilipli Atıf Hoca'yı kitap yazdı diye astılar. Sabahattin Ali'yi şiir okudu diye hapsettiler. Nazım Hikmet'i orduyu isyana teşvik etti diye mahkum ettiler. Necip Fazıl'ı halkı isyana teşvik etti diye mahkum ettiler. Kemal Tahir'i, Sabahattin Ali'nin kitabını kardeşine verdi diye mahkum ettiler.
Kemal Tahir - 21.12.2014
AK Parti Bayraklı Kongresi
Kemal Tahir, Orhan Kemal ve Rıfat Ilgaz'ın da çeşitli gerekçelerle mahkum edildiğini, Necmettin Erbakan'ın konuştu diye, Recep Tayyip Erdoğan'ın da şiir oku diye mahkum edildiğini aktaran Yılmaz, "Eskiden yapılanları gördük, sandınız ki bunlar tarihte kaldı.
Kemal Tahir - 15.12.2014
Bü'de Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi
Lise ikinci sınıfta öğrenciyken yayınlanan Nazım Hikmet'in hapishaneden Kemal Tahir'e yazdığı mektuplar ile Orhan Kemal'e yazdığı mektupları heyecanla okuduğunu aktaran Pamuk, "Bu mektuplaşmalar, beni yalnız Nazım Hikmet'in hayatına ve şiirlerine değil, Kemal Tahir'in, Orhan Kemal'in romanlarına, toplumsal ve eleştirel tüm Türk edebiyatına açmıştır" diye konuştu.
Kemal Tahir - 10.12.2014
Osmanlı Türkçesine Dil Derneği Yöneticisinden Destek
TDED Genel Başkan Yardımcısı İlbak: "Kendi dilini anlayan, anlaşabilen, bir önceki kuşakların yazdıkları eserlere ulaşabilen, Akif'i, Necip Fazıl'ı, Reşat Nuri'yi, Kemal Tahir'i ve Namık Kemal'i anlayabilen bir neslin olabilmesi için Osmanlı Türkçesi'nin öğrenilmesi gerekiyor.
Kemal Tahir - 09.11.2014
AK Parti Altındağ İlçe Kongresi
-"Ulucan'ın idam sehpaları ayrım gözetmedi"- Ulucanlar Cezaevi'nin buna şahit olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti: "Ulucan duvarları ve Ulucan'ın idam sehpaları ayrım gözetmedi. Ulucan'ın duvarlarında, o soğuklarda, Mamak'ta okuduğum gibi,  Muhsin Yazıcıoğlu 'Üşüyorum' dedi. Birçok sağcı ve solcu, değişik ideolojilere mensup kişiler Ulucanlar'ı tattı, Kemal Tahir gibi, Necip Fazıl gibi.
Kemal Tahir - 20.10.2014
Tozlu Raflardaki Mürekkepli Hazine
"Her eski kitap değerli değil" Reşat Ekrem Koçu ve Kemal Tahir'in kitaplarının her zaman sorulduğunu, klasiklerin de aranan kitaplar arasında yer aldığını ifade eden Kaynar, "Her eski kitap değerli değil.
Kemal Tahir - 14.09.2014
Tyb Konya Şubesinde Orhan Kemal Anıldı
Kemal ile Kemal Tahir arasındaki en büyük farkın eğitim faktörü olduğunu belirten Demirci, iki yazar arasında tarihi perspektife bakış açısından da büyük farklılıklar olduğunu ifade etti.
Kemal Tahir - 27.08.2014
Doğu Batı Düşünce Dergisi Sayısı: Araftakiler Kitabı
ÂRAFTAKİLER Türk düşünce serüvenini üç bölümde incelemeyi tasarladık: Âraftakiler, Akademidekiler ve Geç Aydınlanmanın Erken Aydınları. İsimlendirme­nin geniş perspektifini göz önünde bu­lundurursak Türk düşüncesini bu üç çalışmada ele alınan kişilerle sınır­landırmak, mutlaklaştırmaya varan bir iddia olur. Seçimimizi belirlerken “Âraftakiler” ve “Akademidekiler” nite­lemesine konu olan sorunun hangi temeller üzerinde yükseltildiği irde­lenmelidir. Türk düşünce tarihi hakkında ansiklopedik bir araştırma, toplumumu­zun entelektüel damarının hangi kaynaklardan beslendiğini gösterecektir. Bu tür çabalar günümüzdeki düşünce hareketlerinin ilk izlerini keşfet­meyi, yeni öneri ve tasarımlar için de tutarlı kalabilmeyi sağlayacaktır. Türk düşünce tarihi kavramından çok “serüven” kavramına yakın duran modernleşme­nin dinamik ve akışkan doğasının, Türk düşüncesinde hangi dönemlerde çatışma yarattığını gösterebilmek de, ansiklopedik bir liste kadar önem kazanıyor. Genel yaklaşım, Türk düşünce tarihini Türk modernleşmesinin aksak­lıklarıyla özetleme geleneğidir. Türk düşünce tarihine inildiğinde geniş bir sentez çalışmasının eksikliği, sağlıklı algılanamamış modernleşmenin sendromuna dayandırılır. Diğer bir nokta, bürokratmemur diye sıfatlan­dırılan aydın tipinin karşısında başka sınıf, zümre ve değerler sisteminin yer almamasıdır. Aydının kendini yansıtabilecek, konumlandırabilecek bir aynanın karşısında bulunmayışı kıyas imkânını, dolayısıyla düşünsel çatışmayı (sentez çalışmasını) ortadan kaldırmıştır. Aydının zihni flu, ka­fa­sı bulanıktır. Aklında ise hep “dirlik ve düzen niye bozuldu?” so­rusu­nun cevabı yatıyordu. O, ister istemez iktidarın meşruiyetini kendi zihin­sel dünyasından devşirmek ve tüm birikimlerini halka taşımak zo­runday­dı. Aydınhalk kopukluğunun ilk ortaya çıkışı, aydının iştiyakla üstlen­diği “uygarlaştırma görevi” ile başlar. Aydınlanma yaygınlaştırıla­caktı. “U­muma hizmet” edilecekti. Böylelikle “eylem entelektüeli” de­nilen vazifeşinas aydın karakteri ahlâki retoriğiyle dikkati çeker: “İşte bu top­lu­mun reçetesi! Bizim eksiğimiz de burada!” şeklinde methedilen bütüncül yaklaşımlar, romantik bir hassasiyetle örüldüğünde tamamen bir antite­ze, merkeziyetçiotoriter söylemin yabancısı olmadığı kurallar silsile­si­ne dönüşebilmektedir. Âraftakiler tanımlamasıyla bir tereddüdü paylaşıyoruz. Uzun zamandır kolaylıkla çizilen cennetcehennem (iyikötü) tasvirlerinin dışında Türk düşüncesi felsefi, politik ve estetik bağlamını oluşturamadı. Sözde muha­lifaydın figürleri, esasta iktidarın en imtiyazlı rolüne bürünen kılığıyla Türkiye’de alternatif bir düşünsel ortam yaratamamıştır. 1960’lı yıllardan itibaren âraftakiler böylesi bir arayışın ürünüdür... Denklemin solunda yer alan İdris Küçükömer, Kemal Tahir, Mehmet Ali Aybar, Hikmet Kıvılcımlı siyasal karşı duruşları, aykırı tezleri ve projele­riyle sol ortodoksinin gündemini değiştirmeyi başarabilmişlerdir.
Kemal Tahir - 31.07.2014
Tiyatro Oyuncusu Ümit İmer Vefat Etti
Tiyatro oyuncusu, dizi ve dublaj sanatçısı olmanın yanı sıra araştırmacı-yazar, fotoğrafçı ve gazeteci kimliklerine de sahip İmer, babasıyla "Gazetecilik Basın Tarihi" ve "Türk Havacılık Tarihi" kitaplarını yazdı.  İmer ayrıca, Sahne Sanatları gazetesini aylık mecmua olarak 2 yıl boyunca çıkardı, Tercüman gazetesinde magazin ve sağlık muhabirliği yaptı.  İstanbul Radyosu Çocuk Kulübü'nde çeşitli oyunlarda rol alarak radyo oyunları da yazan İmer, 1967'de Hüseyin Gürpınar'ın "İki Hödüğün Seyahati" adlı hikayesinden bir müzikal hazırladı. İzmir Orduevi'nde tek kişilik gösteriler sunan ve yazdığı "Bülbül Pınarı" oyunu Lefkoşa Tiyatrosu'nda sahnelenen İmer, 1973 yılında Kemal Tahir Belgeseli'ni çekti.
Kemal Tahir - 31.07.2014
Ümit İmer Hayatını Kaybetti
1966- 2008 yılları arasında 70'in üzerinde oyunda sahne aldı. Tiyatro oyuncusu, dizi, dublaj sanatçısı olmasının yanı sıra araştırmacı yazar, fotoğrafçı, gazeteci, gibi zengin bir kimliğe sahipti. Babası ile beraber "Gazetecilik Basın Tarihi, Türk Havacılık Tarihi" kitaplarını yazdı. Sahne Sanatları Gazetesi'ni aylık mecmua olarak 2 yıl çıkardı. Yazdığı "Bülbül Pınarı" oyunu Lefkoşa Tiyatrosu'nda sahnelendi. 1973 yılında Kemal Tahir Belgeseli yaptı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Kemal Tahir Haberleri | Kemal Tahir Kimdir - Haberler - Sayfa 4 - Kemal Tahir haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Kemal Tahir kimdir, hayatı ve biyografisi. İçişleri Bakanı Ala Görevine Devam Edecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 31.7.2021 18:29:55. #1.15#

title