Kemal Tahir Haberleri

Kemal Tahir haber, Kemal Tahir son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kemal Tahir - 26.04.2017
Hikayemizin Yarım Asırlık Sesi: Mustafa Kutlu" Paneli
Kitapların en güzel dostu olduğuna işaret eden Yayman, "Yemek yeriz karnımızı doyururuz. Güzel tatlılar yeriz mutlu oluruz. Ancak Ömer Seyfettin, Cemil Meriç ve Kemal Tahir'i okuduğumuzda ruhumuzu doyururuz.
Kemal Tahir - 14.04.2017
Bakan Avcı: "Türkiye'nin Turizmde Ilk 3'e Girmemesi Için Hiçbir Neden Yok"
Bakan Avcı'dan gençlere kitap tavsiyesi Üniversite öğrencileriyle ve gençlerle buluştuğunda kitap tavsiye etmeden duramadığını anlatan Bakan Avcı, sözlerine şöyle devam etti: "Tarık Buğra'nın 'Osmancık' kitabını ya da 'Küçük Ağa'sını Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ndeki öğrencileri okumayacak da kim okuyacak? Çok ihmal edilmiş, hakkı teslim edilmemiş bir yazarımız var, rahmetli Mustafa Necati Sepetçioğlu. Sepetçioğlu'nun romanları çok alelade sebeplerle Abdullah Ziya Kozanoğlu kategorisinde değerlendirildi. Bundan Abdullah Ziya Kozanoğlu'nu küçümsediğim ortaya çıkmasın. Belli yaş gruplarına daha uygun olduğu varsayılan kitaplar olarak değerlendirildi. Halbuki rahmetli Sepetçioğlu'nun romanları pekala daha ileri yaşlardaki seçici okuyucuların da okuduğu okuması gereken kitaplar. Sepetçioğlu'nun Kilit, Anahtar, Kapı, Konak, Çatı ve Köprü romanları Anadolu'yu vatan kılma teması üzerinden önemli. Kemal Tahir'in 'Devlet Ana'sı aynı şekilde.
Kemal Tahir - 14.04.2017
Gençler, Bakan Avcı İle Ecdadın İzinde
BAKAN AVCI'DAN GENÇLERE KİTAP TAVSİYESİ Vatanın manevi mimarlarını yakından bilmeleri ve sevmeleri için gençlere usta yazarların kitaplarını tavsiye eden Avcı, "Bu ziyaretlerin daha da bereketlenmesi, sizlerde derin karşılıklar bulması için bazı kitap tavsiyelerim olacak. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Beş Şehir, rahmetli Mustafa Necati Sepetçioğlu'nun Kilit, Anahtar, Kapı, Konak, Çatı ve Köprü romanları, Kemal Tahir'in Devlet Ana, bir de uçak kazasında kaybettiğimiz rahmetli Remzi Oğuz Arık'ın Coğrafyadan Vatana kitaplarını mutlaka okuyunuz.
Kemal Tahir - 01.04.2017
Van'da Toplu Açılış Töreni
Yıldırım, şöyle devam etti: "Unutmayın, asla unutmayın devletin şefkatli eli, yardımı ve desteği hep sizinle beraber olacak. Ancak demir yumruğu da teröristin, sizin hayatınızı zorlaştıranların tepesinde patlayacak. Güvenlik güçlerimiz, yabancı istihbarat servislerinin tetikçiliğini yapan teröristleri kaçtıkları yere kadar kovalayacak, bulundukları delikte etkisiz hale getirecek. Onlara sadece Van'ı değil, sadece Türkiye'yi değil, dünyayı dar edeceğiz, dünyayı. Biz Menderes'iz, biz Özal'ız, vesayete rağmen iktidara giden Necmettin Erbakan'ız, biz, 'dostun eli gönüllerdir gönüller yapmaya geldik' diyenlerdeniz. Biz aynı inanç denetimini paylaşan Ahmed-i Hani'yiz, aynı ezgilerle yürek tellerimize dokunan Şivan Perver'iz, Ahmet Kaya'yız. 'Halepçe, Bosna, Filistin' denince bizim içimiz yanar. Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş'ız, Kemal Tahir'iz, Necip Fazıl'ız, Nazım Hikmet'iz.
Kemal Tahir - 12.01.2017
İzmir'in hedef pazarı Polonya
Prof. Dr. Emre Alkin'in Moderatör olarak görev yaptığı "Polonya'nın Bölgedeki Konumu ve Pazar Analizi" başlıklı oturumda TİM Genel Sekreteri Dr. Bader Arslan, T.C. Ekonomi Bakanlığı Varşova Önceki Ticaret Ateşesi Koray Akgüloğlu, DEİK Türkiye - Polonya İş Konseyi Başkanı Kemal Tahir Güleryüz ve Polonya Ticaret Odası Dış İlişkiler Dairesi Direktörü Büyükelçi Jerzy Drozdz söz alarak iki ülkenin işbirliği yapması için avantajları sıraladılar.
Kemal Tahir - 20.10.2016
Frankfurt'ta "Türkiye Okuyanların Ülkesi" Sergisi
Bilge Kağan, İbn-i Sina, Feridüddin-i Attar, Mevlana, Yunus Emre, Fuzuli, Evliya Çelebi, Şeyh Galip, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal, Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Kemal Tahir, Aziz Nesin, Orhan Pamuk ve Ahmet Ümit gibi 50'ye yakın yazarın fotoğraflarının yer aldığı sergide ayrıca minyatür sanatçısı Nusret Çolpan'ın büyük boyutlu bir minyatürü bulunuyor.
Kemal Tahir - 11.10.2016
Usta yönetmen Halit Refiğ kabri başında anıldı
Anma programında merhum yönetmen için Kur'an-ı Kerim okundu. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda düzenlenen törene eşi Gülper Refiğ, İBB Kültürel Etkinlikler Müdürü Şevket Demirkaya, Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Ertem Göreç, gazeteci-yazar Ali Saydam ve eşi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Prof. Sami Şekeroğlu Sinema TV Merkezi Müdürü Prof. Asiye Korkmaz, "Hanım" ve "Karılar Koğuşu" adlı filmlerin görüntü yönetmeni Çetin Tunca, Halit Refiğ'in öğrencilerinden Serdar Ülkü Pehlivanoğlu ile aile yakınları ve sevenleri katıldı. Görüşleri ve çalışmalarıyla "Ulusal Sinema" akımının öncülüğünü yapan ve Türk sinemasının halktan kopmadan kendi kimliği ve gerçeğiyle özgün yerini oluşturması konusunda önemli düşünceler ortaya koyan Refiğ'i anma programı sevenlerinin mezarına çiçek bırakması ile son buldu. Türk Sineması'nın duayen ismi Halit Refiğ Türk Sineması'nın değerli yönetmenlerinden biri olan Halit Refiğ, 1934 yılında İzmir'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi'nde tamamlayan Refiğ, Robert Koleji Mühendislik Bölümü'nde eğitimine devam etti. Askerliğini yedek subay olarak Kore'de yapan yönetmen bu sırada amatör olarak 8 mm filmler çekti. 1956'da Nijat Özön ile birlikte yayınladıkları "Sinema", "Kim" isimli dergilerde; "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk sinema çalışmasına 1958 yılında Atıf Yılmaz'ın "Yaşamak Hakkımdır" isimli filminde asistanlık yaparak başladı. Farklı ve incelikli hikâyeleri ustalıkla anlatan sinema kuramcısı Halit Refiğ, 1960'ta ilk filmi olan "Yasak Aşk"ı çekti. 1964 yılında "Gurbet Kuşları", 1990 yılında ise "Karılar Koğuşu" filmi ile Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Film" ödüllerini aldı. 70'li yıllarda televizyon filmlerine yöneldi. 1974'de Türkiye'de ilk defa İDGSA Film Arşivi tarafından başlatılan eğitim çalışmalarına katıldı. 1975'den itibaren İDGSA Sinema-TV Enstitüsü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl TRT Kurumu adına çektiği "Aşk-ı Memnu" ile TV dizilerine öncü oldu ve dikkatleri üzerine çekti. TRT'de danışman kurulunda görev aldı. TRT Kurumu adına 1981 yılında gerçekleştirdiği Kemal Tahir'in aynı adlı romanından uyarladığı "Yorgun Savaşçı" filmi, 1993'te televizyonlarda gösterildi.
Kemal Tahir - 30.09.2016
9. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali"
Konuşmasında "bu toprakların kaderinden" bahsetmek istediğini vurgulayan Taftalı, şöyle devam etti: "Cemil Meriç Cumhuriyet döneminin, bu topraklarda bu keder cevheri üzerinde yetişen önemli fikir adamlarından biridir. O keder ikliminin temsilcilerinden birisi olan Kemal Tahir'in Dostoyevski'den yaptığı bir alıntı var, 'Biz Anadolu Türklüğünü çoğunlukla tarihteki kıyıcılığı ile andık oysa onların çektiği acılar insanlık tarihin en derinliklerinde yer almış nehirler gibidirler ve bizi insan kılan Anadolu Türklüğünün çektiği acılardır' diyor.
Kemal Tahir - 07.08.2016
Latif Erdoğan: "İhlas Finans, Fetö'nün İlk Komplike İşiydi"
"MESUT YILMAZ CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN ARADI" Erdoğan, Amerika'da FETÖ'nün yanındayken, telefon çaldığını söyledi ve devam etti: "Arayan Berna Hanım'dı. Mesut Yılmaz'ın hanımı… Telefondaki ses diyor ki; Hocam! Mesut da Cumhurbaşkanı olmak istiyor, dua eder misiniz? Duanın manasını FETÖ bilmiyor mu; 'kriptolu' laf… Yani müdahale edin de; Mesut, Cumhurbaşkanı olsun efendim. Demirel'in kendi ifadesidir; 'Bu hoca isteseydi, ben, ikinci defa Cumhurbaşkanı olurdum. Meclis'te onun güçlü bir ağırlığı vardı." "SİHİR VE BÜYÜCÜLÜK İÇİN AYRI DEPARTMANI VAR" FETÖ, kendi mollalarından birine, 'Ergenekon Davası'ndaki dosyaları bize, cinler getirdi' diyor. 200 kadar cin topluluğu ile görüştüğünü söylüyor. Dini istismar ediyor, insanların inançlarını suiistimal ediyor. FETÖ'nün sihir ve büyücülük için özel bir departmanı var. Sihir ve büyücülük için bir çalışma şekli var. Medyumlarla bu işi yapıyorlar. Şu andaki hahamları ve papazları da işin içine sokarak belki de dünyadaki en güçlü grubu olabilir. FETÖ, Cumhurbaşkanı'na da en az 10 defa büyü yaptı, ömür biçti, yok etmek istedi. Ama işte, Allah'ın da bir takdiri var. Tesir, Halk etmedikçe; kimse kimseye bir şey yapamıyor. Bu zalim her şeyi yapar. Bir karınca öldürmüş kadar da acımaz… Ama Pensilvanya'daki çiftliğin çatı katında, Türkiye'den gelen bir kilo muska bulunduruyor korunmak için… Bu, kendisinin ifadesidir. Ama ben bu adamın, Müslüman olduğunu kabul etmiyorum. Kelime-i tevhidin kalbinde karşılığı olduğuna inanmıyorum. Ateist sonradan deist olmuş biri diyor ki; Gülen, Muhammed'ten daha büyüktür. Onun kılıçla yapamadığını, kalemle yapmıştır. Bu FETÖ, Kemal Tahir'e nasıl bakıyorsa, Peygamber Efendimiz'e de aynı bakıyor.
Kemal Tahir - 27.06.2016
Haftanın Tarihine Bakış
1968- Yunus Nadi Armağanını "Yorgun Savaşçı" romanıyla Kemal Tahir aldı.
Kemal Tahir - 26.06.2016
Beyazıt Ramazan Sohbetleri"
Şerif Aydemir, Türkiye'nin sahip olduğu değerlere işaret ederek, şunları kaydetti: "Uğruna can verdiğimiz topraklar, bizi zari zari söyletmeli. Bizi aşık etmeli, bize şiir yazdırmalı, hikayeler anlattırmalı. Kemal Tahir, Amerikalı bir romancıya demişti ki 'Sizin topu topu 400 yıllık bir tarihiniz var.
Kemal Tahir - 15.06.2016
Yarın, Senarist Yazar Ayşe Şasa'nın Vefatının 2. Yılı
Senaristliğe 1963'te başlayan Şasa, bu yıllarda kendisini "marksist" olarak tanımladı. 20'li yaşların başında Kemal Tahir ile kurduğu dostluğun üzerinde derin etkileri oldu.
Kemal Tahir - 24.05.2016
İçişleri Bakanı Ala Görevine Devam Edecek
İnşaat ustası bir babanın oğlu olan Ala, okuma alışkanlığını babası sayesinde kazandı. Ala, gençlik yıllarında Cemil Meriç, Necip Fazıl Kısakürek, Kemal Tahir, Peyami Safa, Sezai Karakoç, Arif Nihat Asya, İbni Haldun, İbni Rüşd gibi yazarların eserlerini okudu.
Kemal Tahir - 13.05.2016
Tyb Akademi, Türk-Rus İlişkilerini Ele Aldı
Dosyaya katkı sunan isimler ve makaleleri ise şöyle: D. Mehmet Doğan "Tekerrürün tekrarı: Türkiye ve Rusya", Salih Yılmaz-Abdullah Yakşi "Osmanlı Devleti'nden Günümüze Türk-Rus İlişkileri", Elnur Ağayev "Sovyetler Birliği Türkiye Büyükelçisi A. A. Rodionov'un Türkiye Anıları", Galina Aleksandrovna Kleynman "XVIII. Yüzyıl Sonu-XIX. Yüzyıl Başları Osmanlı-Rus İlişkileri Araştırmalarında Bir Kaynak Olarak Rus Arşiv Materyalleri", Onur Güneş Ayas "Türkiye ve Rusya'nın Batı Sorununa İki Farklı Yaklaşım: Kemal Tahir ve Dostoyevski'nin Görüşleri Arasında Bir Karşılaştırma", Emin Şıhaliyev-Beşir Mustafayev "Türki·ye-Rusya İli·şki·leri·nde Dağlık Karabağ Sorunu: Çözüm Yolunda Engeller ve Öngörüler", Yıldız Deveci Bozkuş "Küresel ve Bölgesel Gelişmeler Işığında Dağlık Karabağ Sorunu", Özgür Tüfekçi "Bölgesel İşbirliklerinin Türk-Rus İlişkilerine Etkisi: Traceca ve Avrasya Ekonomik Birliği Örnekleri", Ali Asker "Rusya'da Yabancılar ve Yabancılaşan Vatandaşlar Zenofobi Kıskacında" ve Elnur İsmayıl "Bayram Aliyev Türkiye-Rusya İlişkilerinde Enerjinin Rolü".
Kemal Tahir - 18.04.2016
Haftanın Tarihine Bakış
1973- "Devlet Ana", "Yorgun Savaşçı" gibi yapıtlara imza atan yazar Kemal Tahir 63 yaşında öldü.
Kemal Tahir - 15.04.2016
Kocaeli Gençlik Çalıştayı
Gençlere doğu ve batı klasiklerini, insanlığın ortak ürünlerini okumalarını öneren Davutoğlu, konuşmasında şu görüşleri dile getirdi: "Bütün kitaplar, bir kitabı okuyup anlayabilmek içindir. O Kelamı Kadim'i de hiç gönlünüzden, zihninizden, eyleminizden eksik etmeyin. Bizler, o yıllarda örgün eğitimlerimizin yanında Necip Fazıl'dan, Saidi Nursi'den, Sezai Karakoç'tan, Mehmet Akif'ten, İdris Küçükömer'den, Nurettin Topçu'dan, Kemal Tahir'den, Nuri Pakdil'den de beslendik.
Kemal Tahir - 06.04.2016
Benim Yaptığım Bir Tavır Koymadır"
"Solda, yokluğa mahkum etme, korkunç bir sansür vardır" "Sağın kültür, edebiyat adamlarının büyük bir kısmı solla platonik bir aşk yaşar. Sola kendilerini onaylatmak onlar için çok önemlidir." şeklindeki düşüncesini de dile getiren Aslan, şu değerlendirmede bulundu: "Medyadaki sol hakimiyeti bunun yeterli mazereti midir, bilmiyorum. Sol, onları sürekli görmezden gelir, yokluğa mahkum eder. Gizliden onaylasalar da, iyi yazar, iyi şair olduklarını kabul etseler bile ötelerler. Kendi aralarında da korkunç bir sansür vardır. Bir solcu yazar asla bir sağcı yazarın iyi yazar olduğunu dile getirmez. Çok nadirdir bu. Türk sağı ise daima sola açıktır. Hatta kendi cenahlarından çok sol cenahı okurlar. Bu hep böyledir. Özellikle akademideki sağcıların, solun yazarlarını kendilerinden daha iyi değerlendirdiklerini, anladıklarını biliyorum. Cemal Süreya'yı da, Attila İlhan'ı da, Kemal Tahir'i de sağ daha iyi okumuş, daha iyi anlamış ve değerlendirmiştir.
Kemal Tahir - 13.02.2016
Gök Sultan Abdülhamid Han" Sahneye Taşınıyor
Tiyatro sahnelerinde bugüne kadar Sultan Abdülhamid aleyhine yapılmış birçok oyun sahneye koyulduğuna dikkati çeken İnanç, şu bilgiyi paylaştı: "1967-68 yıllarında, meşhur bir aktör olan Engin Cezzar, Sultan Abdülhamid aleyhine sahneye oyun koymuştu. Şimdi rahatsızmış tabii, Allah şifa versin, biz kimseye husumet beslemeyiz, fakat böyle kötü bir iş yaptı vaktinde. Biz de o zaman rahmetli Necip Fazıl Kısakürek'in yazdığı 'Sultan Abdülhamid' oyununu sahneye koyduk." "Biz dar imkanlarla tiyatro yapmaya çalışıyorduk" diyen İnanç, şunları anlattı: "Cezzar ise oyununa büyük bir para koydu, artık nereden buldularsa bilemiyorum, o zamanın parası ile 500 bin lira, doların 280 kuruş olduğu bir zamandı. Oyunu da Güngör Dilmen'e yazdırmışlardı. 'Dünya Sineması' diye bir sinema vardı, orayı kiraladılar. Biz bir figüran tutmak için sıkıntı içindeyken, onlar Harbiye'deki merkezden bir tabur kostümlü asker getirdiler oyuna. Görsel zenginliği düşünebiliyor musunuz? Ama Allah'ın hikmeti, 15 gün oynadılar ve bitti oyun, kaldırdılar çünkü izleyen olmadı, tutmadı izleyici, basın dahi oyunu tutmadı." "Kemal Tahir, Sultan Abdülhamid aleyhine oyunu beğenmedi" İnanç, o dönem Kemal Tahir'in Cezzar'ın oyunu hakkında yaptığı yorumu şu sözlerle aktardı: "Rahmetli Ayşe Şasa anlatmıştı bana, Kemal Tahir oyuna gitmiş ve izledikten sonra Güngör Dilmen'e, "Güngör, yazmasaydın keşke böyle bir şey" demiş.
Kemal Tahir - 08.02.2016
Haftanın Tarihine Bakış
1993- Kemal Tahir'in "Yorgun Savaşçı" adlı eserinden uyarlanan filmin on yıl önce yakılmaktan "kurtulan" tek kopyası TRT'de yayımlandı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Kemal Tahir Haberleri | Kemal Tahir Kimdir - Haberler - Sayfa 3 - Kemal Tahir haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Kemal Tahir kimdir, hayatı ve biyografisi. Kadına Yönelik Şiddet Masaya Yatırıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 5.8.2021 02:19:08. #1.14#

title