Kemal Tahir Haberleri

Kemal Tahir haber, Kemal Tahir son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kemal Tahir - 07.04.2019
Gölge Hayatlar Barı Seyircisiyle Buluştu
Kemal Tahir, Aziz Nesin ve Sabahattin Ali'nin hayatlarının anlatıldığı "Gölge Hayatlar Barı" tiyatro oyunu Şişli'de bulunan Profilo Kültür Merkezi'nde izleyicisiyle buluştu.
Kemal Tahir - 22.03.2019
Bu Toprağın Güzideleri: Ayşe Şasa" Paneli Düzenlenecek
Yazar Kemal Tahir ile tanışan, yönetmen, yapımcı ve senarist Atıf Yılmaz'a asistanlık yapan Şasa, 1963'te senaryo yazmaya başladı.
Kemal Tahir - 22.01.2019
Şair Enver Ercan Vefatının 1. Yılında Anıldı
Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) tarafından Kadıköy Belediyesi Kemal Tahir Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen etkinliğe, Ercan'ın ailesi, okurları ve arkadaşları katıldı.
Kemal Tahir - 04.01.2019
Yazar Cahit Zarifoğlu'nun Kitabının Yasaklandığı İddiası
"Bir Değirmendir Bu Dünya" kitabının, kitabın ilk baskılarını dikkate alan edebiyat öğretmeni İbrahim Fırat tarafından komisyona önerildiği ve kitabın 5 kitaplık okuma listesine dahil edildiği belirtilerek, "Zarifoğlu'nun kitabının son baskısında 'CHP ve AP' ifadeleri ve bazı 'dini' kavramlara yapılan vurgu nedeniyle, Çanakkale'deki yerel komisyon kararıyla 'okuma etkinliği' çalışması için belirlenen listeden 25.9.2018 tarihinde çıkarılmış ve kitabın yerine Kemal Tahir'in "Esir Şehrin İnsanları" kitabına yer verilmişti.
Kemal Tahir - 19.12.2018
Erdoğan: Mehmet Akif Ersoy'un Evini Müze Haline Getiriyoruz
'ERSOY'UN EVİNİ MÜZEYE ÇEVİRİYORUZ' Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy'un Türkiye'ye döndükten sonra yaşadığı, İstiklal Caddesi'ndeki Mısır Apartmanı'nın 4'üncü katında bulunan evinin müzeye dönüştürüleceğini belirterek, şunları söyledi: "Biz uzunca bir süre ecdadın medeniyet mirasına sırtımızı dönüp, kendimizi kaçak yapılara, gecekondulara mahkum ettik. Bugün ülkemizin ve genel olarak medeniyet coğrafyamızın yaşadığı sorunlar, tevekküle yeteri kadar sarılmıyor olmamızdan kaynaklanıyor. Sadece varisine vefa ödülü vereceğimiz merhum Mehmet Akif Ersoy'un fikir mirası bile bize yol açacak zenginliktedir. Devlet olarak merhum Akif'in mirasına sahip çıkmak için önemli bir adım atıyoruz. İstiklal Marşı'mızın şairi Mehmet Akif Ersoy'un Türkiye'ye döndükten sonra kaldığı İstiklal Caddesi'nde Mısır Apartmanı'nın 4'üncü katındaki evini kamulaştırdık. Evini müze haline getiriyoruz. İstiklal Marşı, Çanakkale şiiri, Mehmet Akif'in ismini tarihe altın harflerle yazmıştır. Akif'in bize sunduğu ışığı yeteri kadar değerlendirebildiğimizde onun aziz hatırasını ancak yad etmiş olabiliriz." 'TÜRKİYE'NİN YENİ AKİF'LERE, NEŞET ERTAŞ'LARA İHTİYACI VAR' Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de bir yandan geçmişteki değerlere sahip çıkılırken, bir yandan da genç kültür ve sanat insanları yetiştirileceğini vurgulayarak, "Türkiye'nin yeni Akif'lere, Tanpınar'lara, Arif Nihat Asya'lara, Kemal Tahir'lere, Neşet Ertaş'lara ihtiyacı var.
Kemal Tahir - 15.12.2018
Toplumun Ruhsal Hayatı Şairler Üzerinden Yürüyor"
Nurettin Topçu, Peyami Safa, Kemal Tahir gibi isimlerin de önemine dikkati çeken Berki, her birinin edebi alanda topluma hizmet ettiğinin altını çizdi.
Kemal Tahir - 14.12.2018
Türkiye Yazarlar Sendikası Edebiyat Belgeliği" Açıldı
Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Edebiyat Belgeliği, Kadıköy Belediyesi Kemal Tahir Halk Kütüphanesi'nde meraklılarıyla buluştu.
Kemal Tahir - 14.12.2018
Edebiyatın Kalbi Kadıköy'de Atıyor
  Kemal Tahir Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen açılış programına Türkiye Yazarlar Derneği Genel Başkanı Mustafa Köz ve dernek üyeleri, Suna Anday, Cemal Süreyya'nın eşi yazar Zuhal Tekkanat, yazar Zeynep Oral, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve çok sayıda edebiyatsever katıldı.
Kemal Tahir - 22.10.2018
Trabzon Okuyor Projesi" Başladı
Proje kapsamında, her ayın üçüncü haftasına denk gelen cuma günü saat 14.00'te etkinliğin gerçekleşeceği belirtilirken, Rasim Özdenören'in "Hastalar ve Işıklar", Sezai Karakoç'un "Hızırla Kırk Saat", Cemil Meriç'in "Mağaradakiler", Feridun Emecen'in "Osmanlı Padişahları", Kemal Tahir'in "Devlet Ana" ve Hasan Ali Toptaş'ın "Geçmiş Şimdi Gelecek" isimli eserleri Kanuni Evi, Ayasofya Müzesi, Ganita, Atatürk Köşkü, Zağnos Vadisi'nde yapılması planlanıyor.
Kemal Tahir - 08.05.2018
2. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali" Başladı
Festival kapsamında, Prof. Dr. Yakup Çelik, Prof. Dr. Handan İnci, Prof. Dr. Mehmet Tekin, Doç. Dr. Dursun Ali Tokel, Doç. Dr. Mehmet Samsakçı ve Doç. Dr. Seval Şahin, Kemal Tahir, Tomris Uyar, Tarık Buğra, Nedim, Oğuz Atay ve Attila İlhan'ı anlatacak.
Kemal Tahir - 22.04.2018
Eskader 2017 Kültür Sanat Ödülleri" Sahiplerini Buldu
Aydemir, konuşmasında Hafız Şirazi'nin "Bir yerde gören göz yoksa, orada güzellik ve çirkinlik eşittir." sözüne atıfta bulunarak, şunları kaydetti: "Güzelliği övmek, çirkinden ayırmak ve ona vefa göstermek bir marifetti. Gene bizim kadim medeniyetimizin köşe taşlarından olan Kutadgu Bilig'de Yusuf Has Hacip der ki 'Sadece yiyen, doyan ve yatan hayvandır.' İnsan iyi ve güzel işler yapmalıdır. Bu itibarla iyiye, doğruya, güzele kimi meftun görürsek, tarihimizi, kültürümüzü, sanatımızı kısaca kendi gök kubbemizin samanyolundan bize kim gülümsüyorsa elimizi ona uzatırız, uzatmak da zorundayız." Ödüle değer bulunanlar Farklı alanlarda değerlendirilen yazılı eserler arasında bu yıl "Araştırma-İnceleme" kategorisine "Şair-Sosyolog Kemal Tahir" kitabıyla Muhammed Hüküm, "Biyografi" dalında "İbnü'l-Emin Mahmut Kemal İnal" kitabıyla Dursun Gürlek, "Çocuk Edebiyatı" dalında "Türkçenin Muhafızları" kitabıyla Özgür Aras Tüfek, "Deneme" dalında "Kırklandım" kitabıyla Funda Özsoy Erdoğan ödüle değer görüldü.
Kemal Tahir - 22.04.2018
Kemal Tahir Vefatının 45'inci Yılında Anıldı
FİKİR hayatına yeni ufuklar kazandıran ve Türk edebiyatında yerli duruşun en önemli temsilcilerinden Kemal Tahir, vefatının 45'inci yıldönümünde anıldı.
Kemal Tahir - 22.04.2018
Kemal Tahir Vefatının 45'inci Yılında Anıldı
FİKİR hayatına yeni ufuklar kazandıran ve Türk edebiyatında yerli duruşun en önemli temsilcilerinden Kemal Tahir, vefatının 45'inci yıldönümünde anıldı.
Kemal Tahir - 15.04.2018
Haftanın Tarihine Bakış
1973- Devlet Ana, Yorgun Savaşçı gibi yapıtlara imza atan yazar Kemal Tahir 63 yaşında öldü.
Kemal Tahir - 18.02.2018
Kemal Tahir ve Sinema" Paneli
Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen "Kemal Tahir-Bir Aydın Üç Dönem" sempozyumu kapsamında, "Kemal Tahir ve Sinema" başlıklı panel gerçekleştirildi.
Kemal Tahir - 17.02.2018
Zeytinburnu'nda 'Kemal Tahir, Bir Aydın Üç Dönem' Sempozyumu Başladı
‘Kemal Tahir, Bir Aydın Üç Dönem’ sempozyumunun açılışında konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Geleceğe değerlerimizi anlayarak daha emin adımlarla yürümeyi arzu ediyoruz” dedi.
Kemal Tahir - 05.02.2018
Haftanın Tarihine Bakış
1993- Kemal Tahir'in "Yorgun Savaşçı" adlı eserinden uyarlanan filmin on yıl önce yakılmaktan "kurtulan" tek kopyası TRT'de yayımlandı.
Kemal Tahir - 18.12.2017
Eskader Ödüllerini Kazananlar Belli Oldu
Farklı alanlarda değerlendirilen yazılı eserler arasında "Araştırma-İnceleme" dalında "Şair-Sosyolog Kemal Tahir" kitabıyla Muhammed Hüküm, "Biyografi" dalında "İbnü'l-Emin Mahmut Kemal İnal" kitabıyla Dursun Gürlek, "Çocuk Edebiyatı" dalında "Türkçenin Muhafızları" kitabıyla Özgür Aras Tüfek, "Deneme" dalında "Kırklandım" kitabıyla Funda Özsoy Erdoğan, "Düşünce" dalında "İslam Düşünce Atlası", "Gezi" dalında "Bir Şehir Durduğunda" kitabıyla F.
Kemal Tahir - 02.12.2017
Bu Benim Son Söyleşim"
"Kemal Tahir'in kitaplarından önce şahsına büyük bir hayranlık, bağlılık, saygı duydum" Kemal Tahir ile tanışma sürecine de değinen İleri, şöyle devam etti: "Kemal Tahir'in kitaplarından önce şahsına büyük bir hayranlık, bağlılık, saygı duydum.
Kemal Tahir - 27.11.2017
Haftanın Tarihine Bakış
1910- "Yorgun Savaşçı", "Devlet Ana" romanlarının yazarı Kemal Tahir İstanbul'da dünyaya geldi.
Kemal Tahir - 18.10.2017
Kemal Tahir'in "Türkiye'nin Sosyolojisi" Hakkındaki Görüşleri Kitaplaştırıldı
Kilis 7 Aralık Üniversitesi (KİYÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Hüküm, Şair Sosyolog Kemal Tahir kitabıyla, Ortadoğu'yu da içeren imparatorluk toplumunun özelliklerini ve değişimini vurgulayan görüşlerini edebiyat sosyolojisi ekseninde kalıcı hale getirdi.
Kemal Tahir - 24.09.2017
Türk Sinemasında Yerel Kodlar Sempozyumu" Sona Erdi
Suat Köçer, ilk oturumda konuya en başından başladıklarını dile getirerek, şunları aktardı: "Yerlilik ve yerellik kavramlarının ne olduğu, aynı kavramlar mı yoksa birbirinden farklı kavramlar mı olduğunu tartıştık. Türk sinemasının 1950'lere kadar olan dönemle birlikte ulusal tarih tezini tartıştık. Çünkü sinema, ülkenin toplumsal hareketleri, politik-siyasi hareketliliği ile paralel geliştiği için, o dönemin politik, siyasi ortamını görmemiz gerekiyordu. Dolayısıyla bu tezi irdeledik. Hemen ardından da 1952'de 'Kanun Namına' filminde 'Sinemacılar Dönemini' başlatan ve yerlilik anlamında ilk özgün filmlere imza atan Ömer Lütfi Akad'ın sinemasındaki yerlilik düşüncesini tartıştık. Türk sinemasında yerlilik ve yerellik meselesini Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı ele aldı. Ulusal tarih tezinden ulusal sinemaya geçişi ise Barış Saydam anlattı. Mesut Bostan da Lütfi Akad sinemasındaki yerlilik düşüncesini paylaştı." "Yeşilçam'da yerlilik arayışları tartışıldı" Sempozyumun ikinci oturumda Yeşilçam'da yerlilik arayışlarının tartışıldığının altını çizen Köçer, "Yerlilik bağlamında Kemal Tahir'in Türk sinemasına bıraktığı izi ben anlattım.
Kemal Tahir - 22.09.2017
Sinemada Manevi Arayışlar" Konuşuldu
Sinemada yerli ve milli olmanın önemine dikkati çeken Tunç, şunları söyledi: "Halit Refiğ ile başlayan ulusal sinema, Anadolu gerçeğini, Anadolu insanının geleneğini, yaşantısını keşfetme müjdesidir. 1960-1975 yılları arasında ulusal sinema adına yönetmenlerin yaptıkları, Anadolu insanının yaşamından ilham alan konular, bugün başyapıt diye kabul ettiğimiz filmlerdir. Bir ara nasıl bir taklitçilikle yapıldığını bilmediğimiz, yönetmenler sineması dönemi yaşandı. Burada Batıcı, boşlukta sallanan tiplerin kişisel hikayeleri anlatıldı ve sinema bir bataklığa sürüklendi. Oysa sinema şahlanışını, atağa kalkışını, yücelişini, kendi insanının öyküleri ve sanatıyla bulacaktır. O yüzden Anadolu'ya, yerliliğe, kimliğine ve köküne yöneldiği vakit büyüyecek ve dünyaya daha büyük eserler verecektir." "Kemal Tahir pek çok kuşağın üzerinde etki bıraktı" Festival Direktörü Suat Köçer ise "Yerlilik Bağlamında Türk sinemasında Kemal Tahir Etkisi" konulu sunumunda Kemal Tahir'in hayatı boyunca sinemada yaptığı yeniliklere ilişkin bilgi verdi.
Kemal Tahir - 22.09.2017
Türk Sinemasında Yerel Kodlar Sempozyumu" Başladı
Kayalı, Kemal Tahir'in 1970'li yılların başında yerlilik kavramından söz ettiğini söyleyerek, "Ama bu çerçevede düşünmeye başladığınızda, ne Metin Erksan'ın ne de Halit Refiğ'in yazdığı metinlerde yerlilik ibaresi yoktur.
Kemal Tahir - 30.08.2017
Yarın'a Söyleyecek Sözümüz Var"
"Çok fazla insanın kalbine dokundu" İlk sayının konuğu Ali Buhara Mete, babası Ömer Lütfi Mete'yi Murat Açıkgöz ve Mehmet Bilal Yamak'a anlattı. Ömer Lütfi Mete'nin herkesle oturup kalkabilen, herkese mesajını iletebilen bir insan olduğunu vurgulayan Ali Buhara Mete, babasıyla ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: "Rahmetli babam hep halkın içindeydi. Cenazesi, düğünü, hasta ziyareti asla bitmezdi. Her gün bir yere giderdi. Asla kibirli değildi. Hayatın içindendi. Çok fazla insanın kalbine dokundu. Bu kadar çok insan için kıymetli olmasının sebebi de bu. O kadar insana değer verdiği için değer gördü. Yoksa sadece ilim, irfandan bahsederek ya da sadece kuru bir şekilde insanlara bir şey aktarmakla bu sevgiyi ifade etmek zaten imkansız. Bunun tek sebebi var: İnsana dokunması ve yaptığı her şeyi sadece Allah için yapması... O bu şekilde yaşıyordu." Mahmut Bıyıklı'nın "Seni Tanıyoruz Ey Batı", Selçuk Küpçük'ün "12 Eylül Türkiye'sinde Müzik Ortamı", Hayrullah Eraslan'ın "Türk Halk Şiirinde Uç Beyi: Abdurrahim Karakoç", Fatma Gülşen Koçak'ın "Örnek ve Öncü Bir Hanımefendi: Samiha Ayverdi" yazılarının yanı sıra şiir ve denemeler, kitap ve film analizleri, Balkanlar üzerine notlar, Kemal Tahir, Aliya İzzetbegoviç portreleri de dergide yer alıyor.
Kemal Tahir - 05.08.2017
Türkiye'nin Uluslararası Tanıtım Filmi "Home Of Poetry" Yayında
"Home of Poetry" tanıtım filminde kullanılan metin, Enis Batur, Erdem Bayazıt, İlhan Berk, Yahya Kemal Beyatlı, Edip Cansever, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nazım Hikmet, Attila İlhan, Adnan Özer, Ziya Osman Saba, Cemal Süreya, Kemal Tahir, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ömer Bedrettin Uşaklı ve Turgut Uyar'ın şiirlerindeki dizelerden oluşuyor.
Kemal Tahir - 26.06.2017
Haftanın Tarihine Bakış
1968 - Yunus Nadi Armağanı'nı "Yorgun Savaşçı" romanıyla Kemal Tahir aldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Kemal Tahir Haberleri | Kemal Tahir Kimdir - Haberler - Sayfa 2 - Kemal Tahir haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Kemal Tahir kimdir, hayatı ve biyografisi. Ahmet Ümit: İyi bir romancı gerçekten ağır bir işçi gibi çalışır (2).
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 6.8.2021 07:51:58. #1.15#

title