Kelkit Vadisinde Kene Korkusu

Kelkit Vadisinde Kene Korkusu

Kelkit Vadisi Bölgesinde Sık Görülen, Özellikle Kırsal Kesimde Rastlanan, Yüksek Ateşle Seyreden ve Ölümcül Olan Kırım Kongo Kanamalı Ateş (Kkka) Hastalığı Virüsü Taşıyan Keneler, Vatandaşları Tedirgin Ediyor.

Kelkit Vadisinde Kene Korkusu

Kelkit vadisi bölgesinde sık görülen, özellikle kırsal kesimde rastlanan, yüksek ateşle seyreden ve ölümcül olan Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığı virüsü taşıyan keneler, vatandaşları tedirgin ediyor.

Amasya'da, İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Tarım Müdürlüğü'nün kenelere karşı mücadele çalışmasına başladığı belirtildi. Amasya İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İl Tarım Müdürlüğü ekiplerince ahır ve hayvan barınakları ile çiftlik hayvanlarının ilaçlanarak kene mücadelesinin yapıldığı, belediyeler tarafından park, bahçe ve mesire yerlerinin ilaçlandığı, sağlık kuruluşları tarafından hastalıkla karşılaşılması durumunda neler yapılması gerektiği konularında sürdürülen eğitim çalışmalarının bu senede devam ettiği ifade edildi. KKKA hastalığına özgü bir tedavi yöntemi bulunmadığı, yapılan destek tedavileri ile ölüm oranlarının yüzde 5'e düşürüldüğü ifade edilen açıklamada, şu uyarılara yer verildi: "Kırsal alanlara gidişlerde mümkün olduğunca kapalı ve açık renkli elbiseler tercih edilmeli. Kenelerin vücuda girebileceği yerleri kapatılmalı. Vücudun açıkta kalan yerlerine böcek uzaklaştırıcı maddeleri sürülmeli. Kırsal alanda bulunulduğunda sık sık vücut kontrolü yapılmalı. Eve dönüldüğünde bütün vücut muayeneden geçirilmeli. Vücuda tutunan kene ne kadar erken çıkartılırsa, hastalığın bulaşma ihtimali de o kadar azalır. Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerine kolonya, alkol dökmek gibi yöntemlerden kaçınılmalı. Keneler kesinlikle elle öldürülmemeli veya patlatılmamalı. Keneler ile temas eden kişi 10 gün takip edilmeli. 10 gün içinde ani başlayan ateş, baş ağrısı, şiddetli halsizlik, bulantı, kusma gibi şikayetlerin olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Hastalanan insanlara veya hayvanların kanlarına ve vücut sıvılarına eldivensiz temas edilmemeli." (DY-SA) 08.05.2008 16:49 TSİ