Kelebek Operasyonu Davası'nda Karar

Kelebek Operasyonu Davası'nda Karar

Kelebek Operasyonu Kapsamında Tutuklu Bulunan Sedat Peker ve Kardeşi Atilla Peker ile Birlikte 109 Sanığın Yargılandığı Dava Karara Bağlandı. Sedat Peker, Toplam 14 Yıl 5 Ay 10 Gün Hapis Cezası Aldı.

Kelebek Operasyonu Davası'nda Karar

Kelebek Operasyonu kapsamında tutuklu bulunan Sedat Peker ve kardeşi Atilla Peker ile birlikte 109 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı. Sedat Peker, toplam 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası aldı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Sedat Peker, Atilla Peker ile Vedat Peker, Olgun Peker Avukat Şirin Berk, Avukat Hakkı Kurtuluş'un da aralarında bulunduğu 42 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmada söz alan tutuklu sanık Sedat Peker, "Vereceğiniz karar olumlu ya da olumsuz olsun, adaletinizden razıyım" dedi. Peker son sözünde ise, "Takdir mahkemenin" diye konuştu. Duruşmada söz alan diğer tutuklu sanık Atilla Peker ise, haklarındaki suçlamaların komplo olduğunu savunarak beraatini istedi. Duruşmada son savunmaları ve son sözleri sorulan sanıklardan Mecnun Odyakmaz, "Sedat Peker'in yakını olmanın bedelini ödemeye hazırım" dedi. 4 saatlik bir aranın ardından davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Sedat Peker'i suç örgütü kurarak yöneticisi olmak suçundan 4 yıl 5 ay 10 gün, müşteki Yusuf Altay'a karşı gaspa eksik teşebbüs suçundan 4 yıl 2 ay, Yusuf Altay'a karşı hürriyeti tahdit suçundan 3 yıl 4 ay, Arif Kandemir'e karşı hürriyeti tahdit suçundan 1 yıl 8 ay ve özel evrakta sahtecilik suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Toplam 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası alan Peker'in diğer suçlardan beraatine karar verildi.

Mahkeme, Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker'in ise, suç örgütüne üye olmak, Yusuf Altay'a karşı gaspa teşebbüs, Yusuf Altay'a karşı hürriyeti tahdit ve silah bulundurmak suçlarından toplam 9 yıl 4 ay 15 gün hapsine hükmetti. Avukat Şirin Berk, gaspa teşebbüsü azmettirmek ve hürriyeti tahdit suçlarından 5 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılırken, Avukat Çağatay Özdemir ve Hakkı Kurtuluş'un örgüt üyeliğinden aldığı 1'er yıl 15'er günlük hapis cezası da iyi halleri gözönüne alınarak ertelendi. Sedat Peker'in ağabeyi Vedat Peker, örgüte üye olmak suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası alırken, 37 sanık da beraat etti.

Sedat Peker'i adliye kapısında bekleyen bazı yakınları ve avukatları gözyaşlarını tutamadı. Kararın açıklanmasının ardından Peker'i bekleyen yaklaşık 300 kişilik grup, "Ya Allah, Bismillah, Allahu Ekber" sloganları attı. Sedat Peker cezaevi aracına bindirilirken adliye önünde toplanan grup bu kez de "Seninle gurur duyuyoruz" diye bağırdı. Adliye önünden caddeye kadar cezaevi aracını takip eden grup, "Hepimiz Türk'üz", "Reisimiz sensin", "Reis çok yaşa" sloganları attı.

(YM-AS-OK-Y)

Kaynak: İHA