Kefen Haberleri

Kefen haber, Kefen son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kefen - 26.04.2020
CHP'li Erdoğdu'dan ekonomi değerlendirmesi Açıklaması
Rezervimiz kalmadı, nasıl ödeyecekler bu borcu? Hangi cesaretle ülkenin Merkez Bankasının kefen parasına kadar bütün rezervlerini eritirsiniz? Bankalara 'Döviz getirin, ben size TL vereyim siz de onu kredi olarak dağıtın.
Kefen - 19.04.2020
Erzincan'a Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenler dini usullere uygun şekilde defnediliyor
Erzincan'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle vefat edenler, Din İşleri Yüksek Kurulunun yayımladığı fetva çerçevesinde yıkanıp kefenlenerek son yolculuklarına uğurlanıyor.
Kefen - 17.04.2020
Kanada'da Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 1273'e yükseldi
Ölen Müslümanların cenaze işlemleri tartışılıyor Öte yandan salgında hayatını kaybeden Müslümanların defin işlemleri konusunda tartışma başladı. Kanada İmamlar Konseyi (CCI) tarafından yapılan açıklamada, Kovid-19'dan ölen Müslümanların naaşlarının yıkanmadan ve kefenlenmeden defnedilmesi önerildi.
Kefen - 15.04.2020
Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti devam ediyor
"Sana kefen değil damatlık giydirmek istiyorum" Adana'nın Seyhan ilçesinden 6 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan oğlu Engin için oturma eylemine katılan anne Kamile Küçükdağ ise evladınının sesine, kokusuna hasret kaldığını belirtti.
Kefen - 13.04.2020
Endonezya'da Kovid-19'a karşı "hayaletli caydırma önlemi"
Endonezya basınındaki habere göre, kefen şeklinde beyaz örtüye sarılan ve yüzleri beyazla boyanmış kişilerin sokaklarda yürüdüğü "hayaletli caydırma önlemi", kasaba yetkilileri ve gönüllüler tarafından polisle iş birliği içerisinde uygulamaya konuldu.
Kefen - 13.04.2020
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı: (2)
İşsizlik Sigortası Fonu'nda 131 milyar lira biriktiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bu parayı nereye harcadılar? Bugünler için değil mi? Tıpkı Merkez Bankasının kefen parasının harcandığı gibi bu para da harcandı.
Kefen - 09.04.2020
Diyanet: Kovid-19'dan vefat edenler, koruyucu tedbirler alınarak defnedilmeli
DİYANET İşleri Başkanlığı (DİB) Din İşleri Yüksek Kurulu'nca, "Kovid-19 sebebiyle vefat edenlerin cenazelerinin Kurulumuzun asli fetvası doğrultusunda koruyucu tedbirler alındıktan sonra usulüne göre yıkanması, kefenlenmesi ve defnedilmesi farz-ı kifayedir" açıklaması yapıldı.
Kefen - 09.04.2020
Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan "defin işlemleri" hakkında yeni açıklama Açıklaması
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun yeni tip koronavirüs ile (Kovid-19) mücadele kapsamında aldığı yeni karar üzerine, koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin cenazelerinin, koruyucu tedbirler alınmasının ardından usule göre yıkanması, kefenlenmesi...
Kefen - 09.04.2020
Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan cenaze işlemleriyle ilgili yeni açıklama
Din İşleri Yüksek Kurulu, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun aldığı yeni karar üzerine Kovid-19'dan vefat edenlerin cenazelerinin koruyucu tedbirler alındıktan sonra usulüne göre yıkanması, kefenlenmesi ve defnedilmesi gerektiğini açıkladı.
Kefen - 04.04.2020
Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti sürüyor
Övünç evladına hasret duyduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: "Seni çok özledik. Baban hasta ölecek, gözü yaşlı gidecek. Ben de ölsem gözü yaşlı gideceğim. Sana damatlık giydireceğim, sana kefen giydirmeyeceğim.
Kefen - 04.04.2020
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar
Yazıda, Kovid-19 'dan hayatını kaybeden kişilerin yıkanması sonrasında cenazelerin normal bir şekilde kefenlenebileceği, cenaze torbasına konulmasına gerek olmadığı, cenazelerin defin yerine standart bir tabutla taşınabileceği, özel bir mezarlığa gerek duyulmadığı, defin yerine kireç serpilmesi gibi bir tedbire de gerek olmadığı aktarıldı.
Kefen - 03.04.2020
Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin defin işlemleri
"Cenazeler normal bir şekilde defnedilmeli" Bakanlık Bilim Kurulunun konuyu tartıştığı, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin cenazelerine, diğer enfeksiyon hastalıklarından hayatını kaybetmiş kişilerin cenazelerinden farklı bir uygulamaya gerek olmadığı görüşüne yer verilen yazıda, şunlar kaydedildi: "Kovid-19 sebebiyle vefat etmiş kişilerin cenazelerinin yıkanması esnasında, diğer enfeksiyon hastalıklarından dolayı hayatını kaybetmiş kişilerin cenazelerinde olduğu gibi gassalların kişisel koruyucu ekipman kullanmaları, kullanılan kişisel korunma malzemelerinin tıbbi atık kutusuna atılması ve yıkanması sonrasında ortamın temizliği/dezenfeksiyonu gerekmektedir. Kovid-19 hastalığı sebebiyle hayatını kaybeden kişilerin yıkanması sonrasında cenazeleri normal bir şekilde kefenlenebilecek, cenaze torbasına konulmasına gerek olmayacak, defin yerine standart bir tabutla taşınabilecek ve kefeni ile özel bir mezarlığa gerek duyulmadan defin yerine kireç serpilmesi gibi bir tedbire gerek olmadan normal mezarlık alanına defnedilebilecek.
Kefen - 03.04.2020
Bakan Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu: (3)
Koca, zaman zaman da Kovid-19'a yaklaşımla ilgili farklı bir algı oluştuğunu gördüklerini belirterek, şöyle konuştu: "Normalde bulaşıcı hastalıklarla ilgili nasıl gömülüyorsa Kovid-19'dan vefat eden kişilerin de aynı şekilde gömülmesi gerekiyor. Yani bulaşıcı hastalıklarda nasıl koruyucu tedbir alınıyorsa, maske, eldiven, önlük kullanarak yapılıyorsa, devamında kefenleniyor, kireç ve benzeri herhangi bir uygulama olmadan defnediliyorsa benzer şekilde burada da aynı durumun olduğunu birkaç defa yazıyla bildirdik.
Kefen - 02.04.2020
Evlat nöbetindeki ailelerden çocuklarına "teslim ol" çağrısı
"Oğlumu almadan buradan gitmeyeceğim. Oğlum gel, teslim ol. Orası senin yerin değil. Ağabeyinin düğünü yapmadım, seni bekliyorum. Beni duyuyorsan gel. Sana kefen değil, damatlık giydireceğim.
Kefen - 01.04.2020
ÜVEY ANNESİNİN ÖLDÜRDÜĞÜ ÇOCUĞUN AMCASI: ÇÖPTEN MALZEME TOPLATIP, SATTIRIYORDU
KİMSEYE HABER VERMEDEN ÇOCUĞU GÖMMEYİ DÜŞÜNMÜŞ Azzam Al Abdullah'ın amcası İsmail Al Abdullah, yeğeninin üvey annesi tarafından sürekli dövülüğünü belirterek, şunları söyledi: "Babası Suriye'ye gittikten sonra Azzam Al Abdullah, üvey annesi ve kardeşleriyle kaldı. Raaşa çok sinirliydi. Kendi çocuklarını bile dövüyordu. Beni telefonla arayıp, Azzam'ın öldüğünü söyleyince hemen evlerine gittim. Raaşa, bana çocuğun koronavirüsten öldüğünü ve hemen gömmemizi söyledi. Raaşa sürekli ağlıyordu. Sinirli bir hali vardı. 'Babaları Suriye'ye gitti biz burada kaldık' dedi. İçeri girdiğimde çocuğu kefenlemiş gibi battaniyeye sarmışlar.
Kefen - 31.03.2020
Din İşleri Yüksek Kurulundan salgın hastalıklarda cenaze namazı ve defin işlemlerine ilişkin...
Din İşleri Yüksek Kurulu, cenazelerin geleneksel yöntemle açılan kabre kefenle defnedilmesinin riskli olduğu durumlarda ceset torbası veya tabutla defnedilmesinin caiz olduğunu açıkladı.
title