KCK/TM Davasında Tahliye Yok

KCK/TM Davasında Tahliye Yok

Diyarbakır'daki KCK/TM Davasında Mahkeme Sanıkların Tutukluluk Halinin Sürmesine Hükmetti.

KCK/TM Davasında Tahliye Yok
18.01.2011 18:36 | Son Güncelleme: 18.01.2011 18:36

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, iddia makamının taleplerini aldı. Savcı, sanık, avukatların bir önceki celsede cevaplaması için yönlendirdiği sorulara yanıt verdi.

Bu sırada söz isteyen sanıklardan Ramazan Morkoç'a söz verilmedi. Konuşmasına bağırarak devam eden Morkoç, "Bana konuşma hakkı verin, daha sonra tutanak tutun. Bu bir mahkeme değil, tiyatrodur" dedi. Duruşmaya verilen aranın ardından sanık avukatlarından Fethi Gümüş, müvekkilli Ramazan Morkoç'un konuşmasının engellendiğini, bu nedenle söylemek istediklerini kağıda yazarak kendisine verdiğini söyledi. Gümüş, Morkoç'un, İran'da idam edilen PJAK üyesi Hüseyin Xizri'nin idam edilmesini kınayan metnini okudu.

Avukatlardan Feride Laçin ise, sanıkların anadilde savunma yapmalarının engellendiğini söyleyerek "Sorgu yapılamadan delillerin ikamesine geçilemeyecektir. Bu durum Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırıdır" dedi.

Duruşmayı bitiren Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, sanık avukatlarından Mesut Beştaş'ın KCK ile ilgili CD'lerin büyükelçiliklere gönderildiğini ve bunun sorulması için talepte bulunduğunu hatırlatarak, bunun davaya bir katkının olmayacağından talebin reddine karar verdi. Yılmaz, avukatların TRT 6'da yapılacağını belirttiği KCK belgeseli ile Antalya'da yapılan terör panelinde ele alınan KCK/TM davası ile ilgili tahkikat talebinin de davayı katkısı olmayacağını belirterek reddetti. Dava dosyanın Yargıtay'a gönderilmesi talebini de reddeden mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin sürmesi yönünde karar vererek, duruşmayı 28 Ocak'a erteledi.

-KUTU-

Duruşmanın öğleden önceki bölümünde tutuksuz sanıklardan Beyhan Sakin ile ilgili

İddianamedeki suçlamalar, Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz tarafından okundu. Sanık Beyhan Sakin'in Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde süpervizör olarak görev yaptığı, tüm işleri rahatlıklı yapabildiği kaydedildi. İmkanları, PKK'nın 'değer ailesi' olarak adlandırdığı örgüt üyelerinin aileleri için seferber ettiği belirtilen iddianamede, sanıklardan Bayram Altun'un, askerlik yapmaması için gerekli olan raporu Askeri Hastaneden aldığı ileri sürüldü.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: KCK/TM Davasında Tahliye Yok - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.9.2020 11:24:06. #1.15#
title