Bozguna Uğrayan Barzani'den Geri Adım! IKBY'de Başkanlık ve Parlamento Seçimleri Ertelendi - Haberler
Haberi Paylaş

Bozguna Uğrayan Barzani'den Geri Adım! IKBY'de Başkanlık ve Parlamento Seçimleri Ertelendi

Haberler.com - Haberler | Güncel

Muhalif Goran Hareketinin Barzani'nin istifasını istemesinin ardından Barzani geri adım attı. 1 Kasım'da IKBY'de yapılması planlanan başkanlık ve parlamento seçimleri ertelendi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Kasım ayında düzenlenecek meclis seçimlerini ertelediğini açıkladı. Karara gerekçe olarak siyasi partilerin yeterli sayıda aday göstermemesi gösteriliyor.

1 KASIM'DA SEÇİME GİDELECEKTİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde 1 Kasım'da başkanlık ve parlamento seçimleri için sandık başına gidileceği açıklanmıştı.

IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin tekrar aday olmayacağını açıkladığı seçimler daha önce de ertelenmişti.

YENİ SEÇİM TARİHİ BELİRLENECEK

Seçim komisyonu Başkanı Hendrean Muhammed, Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada aday bildirme tarihinin geçen hafta dolduğunu ve bugüne kadar uzatıldığını belirterek bölge parlamentosundan yeni seçim tarihi belirlemesini isteyeceğini ifade etti.

GORAN HAREKETİ BARZANİ'NİN İSTİFASI İSTENDİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Barzani'nin partisi Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Talabanilerin Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni (KYB) suçlarken, en güçlü muhalif parti Goran Hareketi Barzani'nin istifasını istedi.

"YENİDEN SEÇİMLERE GİDİLMELİ" ÇAĞRISI YAPILDI

Goran Hareketi'nden yayınlanan bildiride, "Barzani ile Yardımcısı Kusret Rasul'ün meşruiyeti kalmamıştır, istifa etmeleri gerekir" denildi. Bildiride ayrıca Irak'ın kuzeyinde yeniden seçimlere gidilmesi için çağrı yapıldı.

Muhalif Goran Hareketi, IKBY parlamentosunda 24 milletvekiliyle temsil ediliyor. Parlamentoda 111 sandalye var.

"BARZANİ ÇEKİLMEYİ KABUL ETTİ" İDDİASI

KDP ve KYB'nin birbirlerini hezimetten sorumlu tuttuğu tabloda, perde arkasında ise Bağdat yönetimiyle yapılan geri çekilme toplantısına her iki partinin de katıldığı konuşuluyor. Senaryoya göre, 15 Ekim'de gerçekleşen kritik toplantıya Mesut Barzani bizzat katıldı ve çekilmeyi kabul etti.

Görünürde KYB'li peşmergelerin çekilmesiyle Barzani'nin yayın organları Talabanileri bir haftadır hedef tahtasına oturtmuş durumda. Ancak, KDP'lilerin de mevzilerini bırakıp kaçması yanıtlanamıyor.

ORTADOĞU UZMANI: BÜYÜK KUMARI KAYBETTİ

Deutsche Welle'den Özge Artunç'a konuşan Londra merkezli düşünce kuruluşu Chatham House'dan Ortadoğu uzmanı Dr. Renad Mansour, Barzani'nin referandumla büyük bir kumar oynadığını ve kaybettiğini söylüyor.

Mansour'a göre, Barzani şu an içeride çok sayıda zorlukla ve yanıtlaması güç soru ile karşı karşıya:

"Barzani'nin en büyük kaybı Kürtlerin kendi Kudüs'ü olarak gördükleri Kerkük oldu. Bu şehir Irak petrolünün yüzde 12 ila 13'üne sahip. Ayrıca doğal gaza sahip. Bazı Kürtler Irak hükümetine öfkeli, bazı Kürtler ise kendi yönetimlerine öfkeli ve hayal kırıklığı içerisindeler. Bu noktaya gelmelerinden Barzani liderliğini sorumlu tutuyorlar."

REFERANDUMDAN 3 HAFTA SONRA BÜYÜK HEZİMET YAŞADI

Yaklaşık bir yıl süren mücadelenin ardından tüm önemli kentlerini kanlı terör örgütü DEAŞ'tan temizleyen Irak'ta, 25 Eylül'deki referandum ülkeyi alt üst etti. Uluslararası uyarılara ve Bağdat yönetiminin restine rağmen bağımsızlık referandumunda ısrar eden Barzani, üç hafta sonra büyük bir hezimet yaşadı.

DEAŞ'ın Musul'u alması üzerine Irak Ordusunun bölgeden çekilmesi Kerkük ve diğer kentlerin Barzani kontrolüne geçmesini sağlamıştı. Barzani, Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin birlikte yaşadığı Kerkük'ü referanduma dahil etti.

Irak ordu birlikleri, Kerkük ve diğer şehirlerden çekilmesi için Barzani'ye verdiği sürenin dolmasıyla harekete geçti. Yaklaşık 24 saatlik bir sürede tüm tartışmalı bölgeler yeniden Bağdat yönetiminin kontrolü altına girdi. Kerkük'ün yanında Sincar, Tuzhurmatu ve Hanekin bu noktalardan bazıları.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title