Kazaya, Türbülans Neden Olmuş Olabilir

Kazaya, Türbülans Neden Olmuş Olabilir

Türkiye Hava Yolları Pilotları Derneği (Talpa), Amsterdam'daki Kazada THY Uçağının Düşmesine, Daha Önce İnen Başka Bir Uçağın Oluşturduğu Türbülansın Neden Olabileceğini Açıkladı.

Kazaya, Türbülans Neden Olmuş Olabilir

Türkiye Hava Yolları Pilotları Derneği (TALPA), Amsterdam'daki kazada THY uçağının düşmesine, daha önce inen başka bir uçağın oluşturduğu türbülansın neden olabileceğini açıkladı.

TALPA'da düzenlenen basın toplantısında konuşan TALPA Müdür Yardımcısı Mete Dane, yetkili olduğu iddia edilen kişilerce yapılan ve hiçbir şey belli değil iken, farklı ve kamuoyunun yönlendirici beyanları üzüntü ile karşıladıklarını söyledi. Kazanın oluş sebepleri hakkında bazı bulgulara ulaştıklarını ve cevap aradıklarını ifaden eden Dane, "Uçak, kule ile temas etmiş midir? Uçağın piste yaklaştığı sırada başka bir uçak var mıdır? Önce inen uçakla THY uçak arasında kaç millik ayrım yapılmıştır? şeklindeki sorulara cevap arıyoruz." diye konuştu.

Uçağın uçuş ve piste inişiyle ilgili bilgi veren TALPA sekreteri Savaş Şen ise, "Uçağın hızı normal iken aniden düşüş görülmektedir." dedi. Uçağın alçalması gereken şekilde devam ettiğini söyleyen Şen, "Raporlara göre uçak aniden alçalmakta, yani 1 dakikada bin 500 metre düşüş alçalış gözükmektedir." şeklinde konuştu. Önce inen uçağın oluşturduğu Wake türbülansın resmini gösteren Şen, "Peki, önden inen uçak böyle bir akım bırakmışsa ve arkadan inen THY uçağı yeterli ayrım yapılmamışsa ve bu hava akımına girmişse, uçak uçabilme özelliğini kaybetmiştir." dedi.

TALPA Başkanı Ali Ziya Yılmaz da, kazaya neden olan sebepler arasında en fazla ihtimalin Wake türbülans olduğunu iddia etti. Yılmaz, "Eğer öyle ise trafik otoriteleri, hava alanı bu konuda suçlu sayılması gerekiyor. THY uçağından 2 dakika önce Northwest 06-757 tipi uçaklardan biri inmiştir." diye konuştu.

(CİHAN)