Kazakistan'daki Genel Seçimler

Kazakistan'daki Genel Seçimler

ABD, Kazakistan'da Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in Partisinin Büyük Bir Farkla Kazandığı Açıklanan Genel Seçimlerin Uluslararası Standartlara Uygun Olmadığını ve Ciddi Kusurlar İçerdiğini Bildirdi.

Kazakistan'daki Genel Seçimler

ABD, Kazakistan'da Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in partisinin büyük bir farkla kazandığı açıklanan genel seçimlerin uluslararası standartlara uygun olmadığını ve ciddi kusurlar içerdiğini bildirdi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) da seçimin uluslararası standartları karşılamadığını bildirirken, ana muhalefet partisi açıklanan seçim sonuçlarını reddetti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gonzo Gallegos, seçimde "ciddi kusurlar" olduğunu söyledi. Sözcü, Kazakistan hükümetinin bu eksiklikleri gidereceğini ümit ettiklerini ifade etti.

Cumartesi günü parlamentonun alt kanadı için yapılan seçimlerde 98 milletvekilinin tamamını Nazarbayev'in Nur Otan partisinin kazandığı açıklanmıştı. Daha önce parlamentoda muhalefetin tek bir temsilcisi varken, şimdi parlamentonun tamamı iktidar partisinin kontrolünde olacak.

Kazakistan'da şimdiye kadar hiçbir seçim uluslararası kuruluşlar tarafından adil bulunmadı.

(AFP-EA-EA-CC-D)

Kaynak: İHA