Kazakistan'da Nükleer Başlık Olduğu İddiaları

Kazakistan'da Nükleer Başlık Olduğu İddiaları

Kazakistan'da, Milletvekili ve Eski Kozmonot Toktar Avbakirov'un, Kitle İmha Silahlarından Arınmayı Kabul Eden Kazakistan'a Ait Bir Nükleer Başlığın Kazakistan Topraklarında Fakat Rusya Tarafından Kiralanan Azgyr Nükleer Poligonunda Muhafaza Edildiğini Belirtmesi Ülkede Tartışmalara Yol Açtı.

Kazakistan'da Nükleer Başlık Olduğu İddiaları
17.02.2007 21:40 | Son Güncelleme: 17.02.2007 21:40

Kazakistan'da, milletvekili ve eski kozmonot Toktar Avbakirov'un, kitle imha silahlarından arınmayı kabul eden Kazakistan'a ait bir nükleer başlığın Kazakistan topraklarında fakat Rusya tarafından kiralanan Azgyr nükleer poligonunda muhafaza edildiğini belirtmesi ülkede tartışmalara yol açtı.

Toktar Avbakirov, parlamentoda söz alarak, "Kazakistan kitle imha silahlarından arınma anlaşmasını imzalamıştı fakat biz hala nükleer silaha sahip bir ülkeyiz. Ben bunu açıklamak istememiştim. Azgyr'da nükleer mekanizma var, şu ana kadar imha edilmemiş. Bu konuyu hepiniz iyi biliyorsunuz" dedi.

Enerji ve Mineral Kaynaklar Bakanlığı ise, bu nükleer mekanizmanın patlamalarla hiç ilgisinin olmadığını belirtti. Enerji ve Mineral Kaynaklar Bakan Yardımcısı Almasadam Satkaliyev'e göre bu mekanizma kimseden saklanmıyor. Senatör Serik Akılbayev göre, "Toktar Avbakirov'un 'Kazakistan'da nükleer silah var' açıklaması acele yapılmış bir açıklama. Azgyr poligonundaki mekanizmanın nükleer denemelerle hiç ilgisi yok. O özel yapılmış, küre biçiminde bir mekanizma. Küre içinde fizik usullerine göre patlama yaparak suni elmas elde edilmek istenmişti. Bu mekanizma Rusya'daki Birleşik Nükleer Araştırmalar Enstitüsü'nün envanterinde. Bu enstitüde Kazakistan dahil 18 ülke ortak çalışma yapıyor. Yani Azgyr'daki bu nükleer mekanizmadan bu enstitüye dahil tüm ülkeler haberdar. Kazakistan, Rusya ve ABD arasında anlaşma yapılmıştı. Özel karar metni hazırlanmıştı. Sözü edilen mekanizmayı Rusya alıp götürecek, bu konu UAEA'nin sıkı kontrolünde" diye konuştu.

Senatör Serik Akılbayev de, "Bana göre bu iddiayı araştırmak lazım. Öyle bir şey var mı, yok mu, iddialar gerçek mi? Böyle bir şey varsa bile kullanılır durumda mı, değil mi ? Bana göre, böyle bir şeyin varlığını ispatlamadan büyük bir politikacının böyle bir şey söylemesi yanlıştır. Ülkemizin takip ettiği politikayı biliyorsunuz, devlet başkanımızın politikasını biliyorsunuz. Biz tarafsız, nükleer silahlardan arınmış bir ülke kuruyoruz. Demokratik, laik bir ülke kuruyoruz. Bu durumda bizim nükleer silaha ihtiyacımız yok. Bu nedenle bu yanlıştır" şeklinde konuştu.

(KK-EA-EA-RO-D)

Kaynak: İHA

title