Kazakistan'da Faaliyet Gösteren Türk İşadamlarına Yatırım Brifingi Verildi
Haberler » Dünya » Haber

Kazakistan'da Faaliyet Gösteren Türk İşadamlarına Yatırım Brifingi Verildi

Kazakistan'da Faaliyet Gösteren Türk İşadamları Bu Ülkeye Yapılacak Yeni Yatırımlar Konusunda Bilgilendirildi.

Kazakistan'da Faaliyet Gösteren Türk İşadamlarına Yatırım Brifingi  Verildi

Kazakistan'da faaliyet gösteren Türk işadamları bu ülkeye yapılacak yeni yatırımlar konusunda bilgilendirildi. Kazakistan- Türk İşadamları Derneği (KATİAD) tarafından organize edilen bilgilendirme toplantısına; Türkiye'nin Almatı Başkonsolosu Yeşim Kebapçıoğlu, Kazakistan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Yatırımlar Komitesi Başkanı Timur Nuraşev, KAZNEX (İhracatı Geliştirme ve Teşvik Kurumu) Almatı Müdürü Nataliya Kruçkova, Türkiye'nin Astana Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Bilal Yeşiltaş, KATİAD yöneticileri ve çok sayıda işadamı katıldı.

Almatı'daki Ankara Oteli'nde gerçekleştirilen toplantıda Kazakistan'da yatırım imkanları, yatırım yapılabilecek alanlar, yeni kurulacak olan firmalara kolaylıkların sağlanması ve 2010'da hayata geçirilen Gümrük Birliği konuları görüşüldü.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Almatı Başkonsolosu Yeşim Kebapçıoğlu, Türk işadamları tarafından Kazakistan'a yapılan yatırımların iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendireceğini vurguladı.Kebapçıoğlu, mevcut sorunların çözülmesi durumunda Türk işadamlarının bu ülkeye yatırımlarını daha da artacağına dikkat çekti.Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Türkiye'ye yaptığı ziyaretle birlikte iki ülke ilişkilerinin zirve yaptığını söyleyen Kebapçıoğlu: "Türkiye ve Kazakistan ilişkilerinin her alanda geliştiği bir gerçektir" dedi.

Kazakistan'ın büyük ve son derece önemli bir ülke olduğunu sözlerine ekleyen Yeşim Kebapçıoğlu, 2010'da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) başkenlık eden Astana'nın büyük işler gerçekleştireceğine inançlarının tam olduğunu vurguladı.

İki ülke ilişkilerinin geldiği noktaya dikkat çeken Kazakistan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Yatırımlar Komitesi Başkanı Timur Nuraşev ise yaptığı konuşmada, başta ekonomik ve ticari olmak üzere ilişkilerin mevcut potansiyelin altında olduğunu ifade etti. Nursultan Nazarbayev'in Türkiye ziyareti ile ilişkilerin ivme kazandığını ve birçok Türk şirketinin Kazakistan'da yatırım yapmak istediğini söyledi.

Türkiye ve Kazakistan arasındaki ticari ilişkilere yönelik açıklama yapan Türkiye'nin Astana Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Bilal Yeşiltaş ise yaşanan global krize rağmen yabancı yatırımcıların Kazakistan'a olan ilgisinin devam ettiğini belirtti. 2009 yılında Kazakistan'la ABD'nin 1.5 milyar dolar, Fransa ile 878 milyon dolar, İngiltere ile 700 milyon dolar, Rusya ile 439 milyon dolar ve Türkiye ile de 520 milyon dolar ticaret hacminin olduğunu vurguladı. 2009 yılının çok zor bir yıl olduğuna dikkat çeken Yeşiltaş, Kazakistan'da Türk işletme sayısının resmi rakamlara göre 700 civarında olduğunu ifade etti. Türk yetkili bu rakamın Kazak ortaklıklar ile birlikte 1500'ü bulduğunun altını çizdi.

2009 yılında ticarette yüzde 50 oranında r daralma gerçekleştiğini de sözlerine ekleyen Bilal Yeşiltaş, Türkiye'nin Kazakistan'a olan ihracatında yüzde 47 düşüş yaşandığının altını çizdi.

KURULAN GÜMRÜK BİRLİĞİ TÜRK İŞADAMLARININ KAFASINI KARIŞTIRMAYA DEVAM EDİYOR

1 Ocak 2010'dan itibaren Kazakistan, Rusya ve Belarus arasında yürürlüğe giren Gümrük Birliği Kazakistan'daki yabancı işadamlarının kafasını karıştırmaya devam ediyor. Çok erken alınmış bir karar olarak değerlendirilen Gümrük Birliği ile birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelerin çok zorlanacağını ifade etti. Kazakistan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Yatırımlar Komitesi Başkanı Timur Nuraşev sorunların çözülmesi noktasında gerekli mekanizmanın biran önce kurulacağını söyledi. İmzalanan Gümrük Birliği ile birlikte 16 milyon olan Kazakistan pazarının 170 milyona ulaştığına dikkat çeken Nuraşev, yerel işletmelerin bu anlaşmadan olumsuz etkileneceğine dikkat çekti.(CİHAN)