Haberler » Ekonomi » Haber

Kazakistan'da Doların Kuru 150 Tenge (1.50 Kuruş) Seviyesinde Tutulacak

Kazakistan Mekez Bankası Başkanı Grigori Marçenko, Dolar Kurunun 150 Tenge (1.50 Kuruş) Seviyelerinde Tutulacağını Söyledi.

Kazakistan'da Doların Kuru 150 Tenge (1.50 Kuruş) Seviyesinde Tutulacak

Kazakistan Mekez Bankası Başkanı Grigori Marçenko, dolar kurunun 150 tenge (1.50 kuruş) seviyelerinde tutulacağını söyledi.

Gelişmelerin kontrol altında olduğunu ifade eden Marçenko, doların daha fazla yükselmeyeceğini belirterek, yaşanan devalüasyondan dolayı insanların bankalardan döviz alış verişi yapmasını istedi.

Kazakistan Mekez Bankası Başkanı Grigori Marçenko, hükümet toplantısında yaptığı açıklamada, yaşanan gelişmelerden dolayı bazı fırsatçıların türediğine vurgu yaparak, ülkenin hiçbir bankasında dolar sıkıntısı olmadığını ifade etti.

Başbakan Karim Masimov da yaşanan devalüasyondan sonra Kazakistan'ın 2009 yılı bütçesinin yeniden gözden geçirileceğini söyledi. Masimov, Merkez Bankası ile yapılacak çalışma sonucu belirlenecek yeni döviz kuruna göre Kazakistan'ın 2009 bütçesinin yeniden düzenleneceğini ifade etti. Masimov ayrıca, yaşanan devalüasyonun yerli üreticilere yardımcı olacağını ifade ederek, "Üretim yapan Kazak müteşebbisler tengenin değer kaybetmesinden dolayı itracatta avantaj sağladılar. Artık yerli ürünlerin rakabet gücü olmalı." dedi.

Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından 2008 yılı sonlarında onaylanan 2009-2011 yıllarını kapsayan bütçe miktarı 84 milyar dolardı. Kabul edilen bütçeye göre 2009 yılı için 2 trilyon 860 milyar tenge yaklaşık (24 milyar dolar), 2010 yılı için 3 trilyon 198 milyar tenge (Yaklaşık 27 milyar dolar) ve 2011 yılı için ise 3 trilyon 477 milyar tenge (yaklaşık 33 milyar dolar) pay ayrılmıştı.KAZAKİSTAN EKONOMİSİ DIŞA BAĞIMLILIKTA ORTA SIRADADaha önce Wall Street Journal gazetesi ve Heritage Foundation Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan 'Ekonomik Özgürlük Endeksi 2008' raporunda, Kazakistan ekonomisinin orta sıralarda yer aldığını yazmış; yapılan değerlendirmelerde ülke ekonomisinin yanı sıra ülkenin para politikası ve ülkenin yatırım hacmi gibi kriterler baz alınmıştı.

Öte yandan, uzun zamandır global krizle mücadele eden Kazak ekonomisi 4 Şubat çarşamba güne şok devalüasyon ile uyanmış; döviz piyasasında dolar ve avro güne yüzde 30 artışla başlamıştı. Serbest piyasada 122 tenge olan dolar, yaklaşık (1.20 kuruş), güne 150 tengeden (yaklaşık 1.50 kurş) başlarken, avro da 175 tengeden (1.75 kuruş) 220 tengeye (2.20 kuruş) yükselmişti.

Yaşanan bu devalüasyonun piyasaları geçici olarak olumsuz etkileyeceği beklenirken, uzun vadede ciddi sorunlar oluşturmayacağı tahmin ediliyor. Konu ile ilgili olarak uzmanların yaptıkları açıklamada, bu devalüasyonun beklenen bir devalüasyon olduğu; yaşanan bu dalgalanmanın piyasların oturması kapsamında iyi bir gelişme olabileceği söyleniyor.

Geçiş sürecinin zor olacağını ifade eden ekonomi uzmanları, petrol fiyatlarının düşmesinden dolayı ülkeye döviz girdisinin azaldığına vurgu yapıyor.KAZAKİSTAN'IN 2008 YILINDA BRÜT DIŞ BORCU 105 MİLYAR DOLARBu arada, Kazakistan'ın 2008 yılında brüt dış borcunun 105.5 milyar dolar olduğu açıklandı. Kazakistan Merkez Bankası internet sitesinde yer alan açıklamada, Kazakistan'ın brüt dış borcunun 2008 yılında bir önceki yıla göre yüzde 9 artarak 105.5 milyar dolara ulaştığı belirtilmişti.(CİHAN)