Kayserili Kadınlar Yemek Yarışmasında Ter Döktü

Kayserili Kadınlar Yemek Yarışmasında Ter Döktü

Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel
Kayserili Kadınlar Yemek Yarışmasında Ter Döktü

Kayseri Ev Hanımları Yöresel Yemek Yarışması'na katılan kadınlar, kente özgü yemekleri yaparak hünerlerini sergiledi

Kayseri Ev Hanımları Yöresel Yemek Yarışması'na katılan kadınlar, kente özgü yemekleri yaparak hünerlerini sergiledi.

Bir gıda markasının sponsorluğunda Forum Kayseri Alışveriş Merkezi'nin bahçesinde düzenlenen yarışmaya, kadınlar yoğun ilgi gösterdi

600'e yakın kadının katıldığı yarışma hamur işleri, tatlılar ve ana yemekler olmak üzere 3 kategoride gerçekleştirildi.

Kentin adıyla özdeşleşmiş meşhur Kayseri mantısının yanı sıra geçmişi eskilere dayanan işkembe dolması, nevzine tatlısı, kabak çiçeği dolması, bamya çorbası gibi yöresel lezzetler de yarışmada yer aldı.

Yemek uzmanı Sahrap Soysal'ın da aralarında bulunduğu jüri üyeleri, kadınların hazırladığı yemeklere puan vermekte zaman zaman zorlandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş burada yaptığı konuşmada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kültür politikaları doğrultusunda yöresel yemek yarışması düzenlediklerini söyledi.

Yöresel yemeklerin unutulmaya başlandığına dikkati çeken Taymuş, "Amacımız unutulmaya yüz tutmuş yöresel tatlarımızın ortaya çıkmasını sağlamak ve lezzetleri geleceğe taşımak. Yarışmaya yoğun bir katılım var, öyle ki yarışma festivale dönüştü. Birbirinden marifetli kadınlarımız burada hünerlerini sergileme imkanı buluyorlar. Yarışmaya katılan yöresel yemekleri not edeceğiz ve kentimizdeki işletmelerde bu yemeklerin sunulmasını sağlamaya çalışacağız" diye konuştu.

Yarışmaya işkembe dolmasıyla katılan Kadriye Tosun ise, yapımı zahmetli olan yemeği anneannesinden öğrendiğini söyledi.

Yemeğin yeni nesiller tarafından pek bilinmediğini ifade eden Tosun, "Ben anneannemden bu yemeği öğrenmiştim. Biraz uzun süren, zahmetli bir yemek. İşkembeyi temizledikten sonra küçük parçalara ayırıp içini pirinçle doldurup sonrada dikiyoruz. Artık yeni nesil pek yemiyor bu tarz yemekleri" dedi.

Yarışmada dereceye giren kadınlar para ödülü ile ödüllendirilecek. - Kayseri

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title