Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Trafından Düzenlenen Yılın Gazetecileri Ödül Töreni

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Trafından Düzenlenen Yılın Gazetecileri Ödül Töreni

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Kayseri'de, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti'nin yılın gazetecileri için düzenlenen ödül törenine katıldı.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Trafından Düzenlenen Yılın Gazetecileri Ödül Töreni
20.10.2010 23:05 | Son Güncelleme: 20.10.2010 23:05

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Kayseri'de, Kayseri Gazeteciler Cemiyetinin yılın gazetecileri için düzenlenen ödül törenine katıldı. Kayserili Cumhurbaşkanı Gül ve Eroğlu'na da Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Yönetim kurulu tarafından 'Yılın Devlet adamı', TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na 'Yılın yöneticisi', Türk-iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'ya 'Yılın STK Kuruluşu' ödülü verildi.

DHA MUHABİRİNE ÖDÜL

Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, milletvekili Ahmet Öksüzkaya, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, 31'inci Başkanlar Konseyi için Kayseri'ye gelen tüm illerin gazeteciler cemiyetleri başkanları, KKTC ve Azerbaycanlı gazeteciler de katıldı. KGC ödül töreninde DHA muhabiri Demet Öztürk de haber dalında ödüle layık görüldü. Öztürk'ün şiltini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül verdi.

KIBRIS'TA MUHATAP EROĞLU'DUR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kadir Has Spor ve Kongre merkezinde Kayseri Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen törende yaptığı konuşmada KKTC hakkındaki görüşmelerde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun tek yetkili olduğu belirtti. Gül, "Aynı milletten farklı devletler olarak aramızdaki ilişkileri geliştiriyoruz. Kıbrıs'ta kapsamlı bir barış olmasını arzuluyoruz. Kıbrıs'ta yeni bir düzenin kurulması garantör olarak, soydaşlarımızın garantisi için şarttır. KKTC'nin çalışan bir demokrasisi var. Son seçimde KKTC Cumhurbaşkanlığına Derviş Eroğlu seçilmiştir. Kendisi barış görüşmelerini sürdürmektedir. Her zaman tüm konularda Kıbrıs'ın yanında olacaktır. Bunu buradan tüm dünyaya duyururum. Adada kapsamlı bir barışın çıkmasını Türkiye samimiyetle istemektedir. 2004'de BM'nin çözüm planını Türk tarafı kabul etmiştir. Reddeden taraf, karşısı olmuştur. Sayın Derviş Eroğlu, bu müzakereleri deneyimli bir devlet adamı olarak devam ettirmektedir. Dünyanın ikinci bir şey duymasını istiyorum. Kıbrıs'da muhatap Eroğlu'dur. Biz de garantör devlet olarak arkasındayız" diye konuştu.

GAZETECİLERLE İLGİLİ DAVALAR DÜZELTİLECEK

Cumhurbaşkanı Gül, tutuklu olan gazeteciler konusundaki hassasiyeti Meclis'in açılış konuşmasında dile getirdiğine dikkati çekti. Gül şöyle devam etti:

"Son dönemde gazeteciler hakkında açılan çok sayıda dava benim de dikkatimi çekmiştir ve bu konuya ben de dikkat çektim. Bunlar mahkeme safhaları geldiğinde düzeltilecektir. Basın özgürlü, Türkiye'nin itibarıdır. Demokrasinin vazgeçilmez unsuru hür basın olmasıdır. Yazma ve haberlere ulaşmanın sağlanmış olmasıdır. Türkiye, AB kriterlerini kabul etmiş ülkedir. Gazeteciler hakkında açılmış davalar vardır. Ülkenin şeffaflığı, açık toplumlarda basın sayesindedir. Türkiye'deki basın özgürlüğüne önem ve değer veriyoruz. Bunun da aynı biçimde istismar edilmemesini de istemekteyiz. Şiddet olmadan her türlü düşünce paylaşılmalıdır. Hepimiz bu olgunluktayız. Basının çok çeşitlendiğini açıkça görüyoruz. Yerel basın da güçlüdür. Artık, yerel basın demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Yerel basının güçlendirilmesi gereklidir. Yerel basın kendi çevresinden çıkıp, ulusala dönüşmeli ve bölgesel televizyonlarla, fırsatları değerlendirip, ulusal yayın yapıyorlar. Örneğin Kayseri televizyonları izleyip, özlem gideriyoruz."

SORUNU YARATAN RUMLAR

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, törende yaptığı konuşmada 34 yıllık siyasetçi olarak, basının her zaman sorunları olduğunu, demokratik ülkelerin gazetecisiz ve siyasetçisiz olmayacağını, sorunsuz gazetecilik olmayacağını söyledi. Eroğlu, kendisinin Kayserili olmaktan gurur duyduğunu köklerinin Kayseri'ye dayandığına değindikten sonra KKTC'nin son durumundan söz etti. Derviş Eroğlu, "Kıbrıslı bir Türküm. Bizim anavatanla ayrımız gayrımız yok. Bizim anavatana, anavatan dememiz içi boş bir kavram değildir. Aynı milletin çocuklarıyız. En büyük onurumuz, Türk milletinin bir ferdi olmamızdır. Anavatanının her alandaki başarıları göğsümüzü kabartmakta, yaşadığınız üzüntüler bizi de üzmektedir. Kuzey Kıbrıs devleti sağlam temeller üzerinde 1974 yılındaki harekatla ayakta durmaktadır. Kuzey Kıbrıs ile Anavatanda arasını açmak için hiç boşuna çaba sarf etmesinler, Kıbrıs Türk halkı, Anavatanla bir ve beraberdir. Kıbrıs Türkleri, Türkiye'den gelenleri sevmiyor diye söz edildiği yolundaki söylentiler doğru değildir. Kıbrıs Türk halkı anavatanını ve anavatındaki insanları seven bir halktır. Anavatanla ilişkimiz bir menfaat ilişkisi değildir. Birbirinden farklı olmayan iki halkın birbirine saygısı ve sevgisi vardır. Türkiye'nin ekonomik alandaki başarılarını gururla sevinçle izliyoruz. Kıbrıs'da sorun yaratan Yunanistan ve Rumlardır. Ama, ne gariptir ki her iki ülkede AB'dedir. Kıbrıs'daki çözümsüzlüğün asıl nedeni AB'nin Rumları kabul edip, Kıbrıs'ın temsilcisi olarak görmesidir. Kıbrıs sorununu çözmek istiyoruz. Müzakerede olumlu tavır takınıyoruz. Rum tarafı kendi isteklerinden bir adım geri adım atmamaktadır" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Şu an buradasınız: Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Trafından Düzenlenen Yılın Gazetecileri Ödül Töreni - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.7.2020 10:37:54. #1.15#
title