Kayseri Eczacılar Odası Başkanı Oğuzhan Ulutaş Açıklaması

Kayseri Eczacılar Odası Başkanı Oğuzhan Ulutaş Açıklaması

reçete sisteminin avantajlı olmasına rağmen, Türkiye'nin henüz sisteme geçmek için hazırlıklı olmadığını kaydetti.

Kayseri Eczacılar Odası Başkanı Oğuzhan Ulutaş Açıklaması
21.06.2012 14:16 | Son Güncelleme: 21.06.2012 14:16

reçete sisteminin avantajlı olmasına rağmen, Türkiye'nin henüz sisteme geçmek için hazırlıklı olmadığını kaydetti.

Halihazırda pilot bölgelerde uygulanan, 1 Temmuz'dan itibaren ise tüm Türkiye'de uygulanacak olan e-reçete sistemiyle ilgili konuşan Kayseri Eczacılar Odası Başkanı Oğuzhan Ulutaş, elektronik reçeteyi, muadil sistemine kaydedilen elektronik numara verilmiş reçeteler olarak tanımladı.

HEKİMLER ESKİ ALIŞKANLIKLARINDAN KURTULAMADI

Pilot bölgelerde istenilen düzeyde elektronik reçete üretilmediğini belirten Ulutaş, "Şu anki pilot uygulamada hem manuel olarak reçete yazılabiliyor hem de elektronik reçeteyle hastaya hizmet verilebiliyor.

Ancak bizlere gelen verilerde çok az reçete üretildiği, özellikle de çoğu hekimin eski alışkanlığından kaynaklanan nedenlerle ve sistemdeki aksaklıklardan dolayı elektronik reçete yazmaktan uzak durduğunu gözlemliyoruz. Tabii az reçete gelmesi problemlerin tespitini de zorlaştırıyor ve çözümünü de bizlerden uzak tutuyor." diye konuştu.

PİLOT UYGULAMALAR BAŞARISIZ

Pilot bölgelerde görüldüğü üzere, Türkiye'nin teni sisteme hazır olmamasının kendilerini kaygılandırdığını söyleyen Ulutaş, "Elektronik reçeteye

Temmuzun 1'i itibariyle hazır olmadan geçilmesi hem vatandaşlarımız açısından hem de eczacılarımız açısından sıkıntılı bir sürecin başlangıcı olacaktır. Pilot uygulama şu an problemlerin çözümü için uygulanıyor ama maalesef gerçekte reçetelerin az olması pilot uygulamayı amacından uzaklaştırıyor." dedi.

AVANTAJLI

AMA HAZIRLIKSIZIZ

Uygulanabildiği takdirde e-reçetenin avantajlı olduğunun altını çizen Ulutaş, e-reçete avantajları hakkında şunları söyledi:

"Hastalarımız açısından yanlış ilaç yazma veya yanlış ilaç verme olayını tamamen ortadan kaldıracaktır.

Devlet açısından da reçetelerin arşivlenmesi

saklanması konusunda

yer sıkıntısı yaşanmakta. Elektronik ortamda gelen reçetelerin arşivlenmesi için ekstra yerler aramaktan vazgeçecek."

YETKİLİLERDEN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Ulutaş, özellikle yoğun reçete üreten hastanelerde hekim ve hasta sayısının fazla olması nedeniyle büyük sorunlar gözlemleneceğini vurguladı. Ulutaş "Şu anki ortamda elektronik reçetenin 1 Temmuz'da uygulamaya başlaması bizler açısından sadece sıkıntı getirecektir. O yüzden elektronik reçetenin

tam olarak bizlerin aktarmış olduğu

problemlerin ortadan kaldırılmasıyla ancak hayata geçmesi mümkündür ve özellikle Medula sisteminin çalışmadığı dönemlerde elektronik reçete ile halkımızın nasıl ilaç alacağı konusunda bir çözüm bulunamıyor." ifadelerini

kullandı.

Ulutaş, yetkililere entegrasyon tam olarak sağlanmadan ve eczacıların görüşleri alınmadan, uygulamayı hayata geçirmemeleri konusunda seslendi.

(SK)

21.06.2012 13: 55: 40

TSI

NNNN - KAYSERİ

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Kayseri Eczacılar Odası Başkanı Oğuzhan Ulutaş Açıklaması - Kayseri
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.8.2020 12:09:54. #1.14#
title