Kayseri: Develi Cıvıklısı Avrupa Birliği Yolunda
Haberler » Güncel » Haber

Kayseri: Develi Cıvıklısı Avrupa Birliği Yolunda

Kayseri'nin Develi İlçesi'nde Yaygın Olarak Yapılan Develi Cıvıklısının Standartlarının Alınabilmesi İçin Develi Belediye Başkanlığı'nın Yaptığı Proje Teklifi, Avrupa Birliği'nden Kabul Gördü.

Kayseri: Develi Cıvıklısı Avrupa Birliği Yolunda

Kayseri'nin Develi İlçesi'nde yaygın olarak yapılan Develi cıvıklısının standartlarının alınabilmesi için Develi Belediye Başkanlığı'nın yaptığı proje teklifi, Avrupa Birliği'nden kabul gördü.

Develi Belediyesi'nin geçtiğimiz aylarda Develi İlçesi'nin meşhur pidesi cıvıklı için AB'ye yaptığı başvuru kabul edildi. Kayseri'nin Develi İlçesi'nde yaygın olarak bilinen ve Konya etli ekmeğine benzeyen cıvıklı pide için, Avrupa Birliği 75 bin euro ödenek ayırdı. Koyun etinden yapılan ve çifte bıçakla doğranmış özel bir etle hazırlanan cıvıklıda, peynir de kullanılıyor. Cıvıklının standart almasıyla ilgili olarak belediye başkanlığı da çalışmalara başladı. Cıvıklının dünyaya tanıtılması için yapılacak olan çalışmalara belediye ilk olarak eğitimle başlayacak. Cıvıklı ustalarının yetiştirilmesi, ilçede ikamet eden işsiz 50 bay ve bayana Develi cıvıklısı eğitimi verilmesi, Develi cıvıklısı ile ilgili web sitesi oluşturulması, Develi cıvıklısının tanıtılması için CD ve broşür oluşturulması, oluşturulan CD ve broşürlerin 2 bin kişi kurum ve kuruluşa ulaştırılması ve Türkiye'de yapılacak herhangi bir yemek fuarına katılarak cıvıklının tanıtımını fuarda yapmak gibi birçok işe başlayan Develi Belediyesi, cıvıklının TSE belgesi alması için de çalışmalara başladı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kayseri'nin Develi İlçesi Belediye Başkanı Recep Özkan, Develi cıvıklısının dünya standartlarına ulaşabilmesi için ellerinden gelen çalışmaları yapacaklarını belirtti. Özkan, "Develi cıvıklısı için AB'ye yaptığımız başvuru kabul görmüştür. Bu başvuru sonrasında ilçemizin ünlü yemeği cıvıklının tanıtılması için Avrupa Birliği bizlere 75 bin euro ödenek ayırmıştır. Biz bu ödenekle cıvıklının tanıtılması ve dünyaya açılması için çalışmalar yapmak üzere hazırlıklar yapıyoruz. İşe eğitimle başlayarak işsiz gençlerimize bu sayede iş imkanı sağlayarak 50 erkek ve bayan ilçe gencine iş sahası da açmış olacağız ve cıvıklı kültürünü öğreteceğiz" dedi.

Yapılan çalışmalar çerçevesinde cıvıklının tanıtılması için reklam, broşür ve web sitesi tasarımları da yapılacağı öğrenildi.