Kayseri'deki girişimciliğin zihni yapısı sahneye yansıtıldı

Kayseri'deki girişimciliğin zihni yapısı sahneye yansıtıldı

Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (GESİAD) Ankara Sanat Evi (ANSE) Tiyatro ekibine hazırlattığı ''Beyaz yaka mavi düş'' adlı tiyatro oyunu ilk kez Kayseri girişimciliğinin zihni yapısını konu edinen oyun Kayseri İl Özel İdaresi Kültür Merkezi'nde düzenlenen kokteylin ardından sahne aldı.

Kayseri'deki girişimciliğin zihni yapısı sahneye yansıtıldı

Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (GESİAD) Ankara Sanat Evi (ANSE) Tiyatro ekibine hazırlattığı ''Beyaz yaka mavi düş'' adlı tiyatro oyunu ilk kez Kayseri girişimciliğinin zihni yapısını konu edinen oyun Kayseri İl Özel İdaresi Kültür Merkezi'nde düzenlenen kokteylin ardından sahne aldı. Oyunu birçok davetliyle birlikte Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya, Vali Yardımcısı Uğur Aladağ da izledi. Tek perdeden oluşan, 6 farklı karakterin yer aldığı oyun izleyicinin beğenisini kazandı. Salonu dolduran çok sayıda insan, oyunu kimi zaman gülerek kimi zaman da ibret alarak izledi.

Oyunda, Kayseri girişimciliğinden yola çıkılarak dürüstlük ile hile ikilemi arası kalan bir çaycı yamağının azmederek başarıya ulaşma şekli anlatılıyor. Oyun aynı zamanda şehir girişimcisinin "Zafere giden her yol mubahtır" anlayışı ile "Ticaretin en büyük hilesi dürüstlüktür" gel-gitlerini mizahi bir şekilde dillendiriyor. 1950'li yıllarda bir Kayseri sokağında geçen oyundaki karakterlerden Hurşit, savaşın akabinde memleketin kıraç topraklarında yetişmiş, kilo kaybına maruz sebzeleri satmak için kıraatin doruklarında dolaşarak sebze satmaya çalışan manavı olarak karşımıza çıkıyor. Belediye görevlisi Muammer bey de Adnan Menderes dönemi demokrasi esintisini ya da erdemini yaşama diliyle anlatıyor. Çaycı yamağı Seyfi ise 'Başarı, hiçbir zaman rastlantı ile alınabilecek kadar ucuz değildir ve bu kadar pahalı elde edilen her şey gibi anlatılmaya değerdir.' sözünün tezahürü olarak sanatseverlerin karşısına çıktı.

Kaynak: CHA