Kayseri'de Temsili 'Osmanlı Mahallesi' Kuruldu

Kayseri'de Temsili 'Osmanlı Mahallesi' Kuruldu

Kayseri'de, Osmanlı Devleti'nin Kültürünü Yansıtan Temsili 'Osmanlı Mahallesi' Kuruldu.

Kayseri'de Temsili 'Osmanlı Mahallesi' Kuruldu

Kayseri'de, Osmanlı Devleti'nin kültürünü yansıtan temsili 'Osmanlı Mahallesi' kuruldu.

Kayseri Park Alışveriş Merkezi önüne özel bir şirket tarafından kurulan temsili mahalle, vatandaşların büyük beğenisini topladı. Ramazan ayının sonuna kadar açık kalacağı belirtilen mahallede, vefa bozası, şıra, nargile, şerbet, macun, közde çay ve kahve gibi yiyecek ve içeceklerle Osmanlı kültürü yaşatılırken, Hacivat ile Karagöz, ateş baz ve kukla gösterileri de yapılıyor.

Şirket yetkilisi Ertuğrul Can, unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı değerlerini ve kültürünü tanıtmak amacıyla böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi. Yaptıkları işte maddi boyutun üçüncü planda kaldığını ifade eden Can, ''Burada 350 metrekarelik bir alanda Osmanlı kültürünü tanıtıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin desteklemesi halinde Cumhuriyet Meydanı'nda bir Osmanlı Şehri kurmak istiyoruz" dedi.

Osmanlı Kıl Çadırı içinde közde pişirilen kahveyi yudumlayan ve nargile içen vatandaşlar ise, böyle bir ortama Kayseri halkının ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu tür projelerin desteklenmesini istediklerini de ifade eden vatandaşlar, "Osmanlı kültürünün tanıtılması ve yaşatılması adına bu faaliyet çok önemlidir" diye konuştu. Temsili mahallede, vatandaşların en çok Osmanlı Macunu'na ilgi gösterdiği kaydedilirken, Karagöz ve Hacivat oyunu ise ilgiyle izlendi.

(İA-MSA-HE-RA-Y)

Kaynak: İHA