Kayseri Büyükşehir Belediyesi 30 Yeni Tramvay Alacak

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 30 Yeni Tramvay Alacak

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Raylı Sistem Ağını Genişletme Çalışmaları Çerçevesinde, İtalyan Ansaldobreda Firmasıyla 30 Yeni Vagon Alımı İçin Protokol İmzaladı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 30 Yeni Tramvay Alacak

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, raylı sistem ağını genişletme çalışmaları çerçevesinde, İtalyan AnsaldoBreda firmasıyla 30 yeni vagon alımı için protokol imzaladı.

Yeni vagonların alımıyla ilgili protokol töreni Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleştirildi. Törene, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, AnsaldoBreda firması adına Ticaret Grup Başkanı Arcangele Fornelli, Hafif Raylı Araç Üretim Başkanı Federico Albert ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile çok sayıda daire başkanı katıldı.

Başkan Mehmet Özhaseki, imza töreninde yaptığı konuşmada, şehir adına tarihi bir günü yaşadıklarını söyledi. Kentte daha rahat ulaşımı sağlamak amacıyla sürdürdükleri raylı sistem çalışmasında önemli mesafeler alındığını belirten Özhaseki, yapımı devam eden raylı sistem hattı tamamlandığında tramvay sefer sayısını artırmak ve yeni raylı sistem projeleri için 30 yeni vagon alacaklarını ifade etti.

Özhaseki, "Bu konuda acele etmemizde iki sebebi var. Birincisi sefer sıkılığını artırmak istiyoruz. Tüm hesaplamalara göre raylı sistem 7 dakika aralıklarla çalışacak. Araçların her biri 250 ila 300 kişi taşıyacak. İki araç bağlandığında bu rakam 700 kişiye çıkacak. Biz bu sefer sıklığını artırmak istiyoruz. 3 dakikaya düşsün istiyoruz. Bugün içinde bir hattı yüzde 80 biz tamamlıyoruz. Bu hattın devamı var. İldem hattı için çalışmalar devam ediyor. Bu hattın devamı Gesi'ye uzanacak. İkincisi Üniversite Talas yolunu uzanacak yol. Üçüncüsü hattımız Şehirlerarası Terminal ile Belsin arasında inşa edilecek" dedi.

Raylı sistem çalışması yapanlara oranla projeyi daha ucuza hayata geçirdiklerini ifade eden Özhaseki, "Çok avantajlı bir ihale gerçekleştiriyoruz. İlk ihalemizi 2004 yılında gerçekleştirmiştik: O zaman anlaştığımız fiyatlarla yeni vagon anlaşmalarını gerçekleştirdik. Demir fiyatlarının arttığı bir dönemde 4 yıl sonra aynı ücretlerle vagon alacağız. Burada imzaladığımız protokolün ardından 16 araç yaklaşık 15 ay sonra teslim edilecek. Sonraki dönemde 40 günde 2 araç teslim edecekler" diye konuştu.

AnsaldoBreda Ticaret Grup Başkanı Arcangele Fornelli ise duyduğu mutluluğu dile getirdi. Ticaret Grup Başkanı Arcangele Fornelli, "Avrupa'da olsun dünyanın neresinde olursuna olsun uzatmalar olur. Kayserililer hattı beğenecekler ve uzatmanızı isteyecekler. Modern taşımacılık araçları arasında yeralan hafif raylı sistemin gelişen sanayisi ve sürekli artan nüfusu olan Kayseri'de ulaşıma rahatlık kazandıracaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA