Kaymakamın Zeytin Sevgisi…

Kaymakamın Zeytin Sevgisi…

Balıkesir'in Havran Kaymakamı Fatih Genel, Zeytine Olan Sevgisini, Hükümet Konağı'nın Bahçesine 4 Adet Zeytin Ağacı Diktirerek ve Makam Odasını Zeytin Tablolarıyla Donatarak Gösterdi.

Kaymakamın Zeytin Sevgisi…

Balıkesir'in Havran Kaymakamı Fatih Genel, zeytine olan sevgisini, Hükümet Konağı'nın bahçesine 4 adet zeytin ağacı diktirerek ve makam odasını zeytin tablolarıyla donatarak gösterdi.

Kaymakam Fatih Genel, zeytin ağaçlarının Akdeniz'in kültür sembolü ve kültür mirası olduğunu hatırlatarak, Hükümet Konağı'nın bahçesine 4 tane zeytin ağacı diktirdi. Bunlarla da yetinmeyen Kaymakam Genel, makam odasını üzerinde zeytin ve zeytin dalları sembolleri bulunan tablolarla donattı. Zeytin hakkında bilgiler veren Genel, "Zeytin ağacı kutsal kabul edilen bir ağaçtır. Zeytin, tarih boyunca Akdeniz bölgesinde, Orta Asya'da ve Afrika'nın değişik bölgelerinde bilinmiş ve tüketilmiştir. Zeytinin ana vatanı Mezopotamya olup, Akdeniz'in sembolü ve kültür mirasıdır. Akdeniz' de ve Eski Mısır'da M.Ö. 4 - 5 bin yıllarına kadar gidebilen geçmişi olan zeytin ağacı ve zeytin dalı, asırlardır barış ve iyi niyet sembolü olarak da kullanılmıştır" diye konuştu.

Zeytin ve zeytin yağının koruyucu sağlık etkilerinden de söz eden Kaymakam Fatih Genel, "Faydaları asırlardır bilinen zeytin ve zeytinyağının, günümüzde de koruyucu sağlık etkileri hakkında her geçen gün daha fazla bilimsel bilgi birikmektedir. Ülkemizde Akdeniz mutfağının bilinmesi, zeytinyağının sofralarımızda kullanılması ve hem lezzetli yemek, hem de sağlıklı hayat açısından fark edilmeden destek sağlamaktadır."diye konuştu.

(SŞ-MŞ)

16.03.2007 18:30 TSİ

Kaynak: İHA