Kayısıya Alternatif Bulmak İçin Envanter Çalışması Yapacaklar - Haberler
Haberi Paylaş

Kayısıya Alternatif Bulmak İçin Envanter Çalışması Yapacaklar

AA - Haberler | Yerel
Kayısıya Alternatif Bulmak İçin Envanter Çalışması Yapacaklar

Malatya'nın Kale ilçesinde kayısıya alternatif tür bulmak isteyen Kaymakamlık, envanter çalışması yapacak.

Malatya'nın Kale ilçesinde kayısıya alternatif tür bulmak isteyen Kaymakamlık, envanter çalışması yapacak.

Kale Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu ana kadar ilçede ciddi bir tarım ve hayvancılık envanter çalışması olmadığını söyledi.

İlçede yetiştirmeye başladıkları türlerin rastgele getirildiğini ve bu nedenle de verim alamadıklarını kaydeden Uzunoğlu, "Hangi ırkların, hangi türlerin bizim iklimimize daha uygun olduğunu öğrenmek zorundayız. Bu kapsamda bir proje hazırlıyoruz. Projemizi Fırat Kalkınma Ajansına sunacağız. Proje için üniversitelerden de faydalanacağız. Projeyi İlçe Tarım Teşkilatı yürütecek" dedi.

Tarım alanında mahalle ve köylerin hepsinden çiftçi ayırt etmeksizin toprak numunesi alacaklarını anlatan Faruk Uzunoğlu, bu numuneleri laboratuvarda test edip söz konusu toprak yapısının hangi tarımı yapmaya uygun olduğunu belirleyeceklerini söyledi.

Kale'de üreticilerin genelinin kayıcılık yaptığını anlatan Uzunoğlu,

"Toprak analizlerimizin kayısı üreticisine de faydası olacak. Söz konusu toprakta kayısı üretimi için ne eksik veya verimi artırmak için ne yapılabilir, bunu de belirlemiş olacağız" diye konuştu.

Envanter çalışması sonunda ilçenin hangi mevkisinde ne yetiştirilebileceğini tespit edeceklerini ifade eden Uzunoğlu, daha sonra uygun tür ve çeşit için projeler hazırlayacaklarını, örnek bahçeler oluşturacaklarını ve söz konusu ürünün tarımını yaygınlaştırmak için girişimde bulunacaklarını bildirdi.

Türkiye'de ağırlıklı olarak mono kültür tarımı yapıldığını vurgulayan Uzunoğlu, şu bilgileri verdi:

"Karadeniz'de fındık, Rize'de çay, Malatya'da kayısı üretimi yapılıyor. Fakat doğa olaylarının önüne geçemiyorsunuz. Dolu don gibi olaylar yaşandığı zaman bu mono kültür dediğimiz bitkiler zarar görüyor. Bu da üreticinin büyük zarara uğramasına sebep oluyor. Bütün gelirini sadece kayısıdan elde eden bir çiftçi için bu yıl dolu veya don afetine uğraması kötü bir durum. Kayısı Malatya'da başat ürün, ama kayısının yanına alternatif koymak zorundayız. Mesela kayısıda bu yıl dolu oldu, kayısılar çok yaralı. Bu yaralı ürünler sadece meyve suyu olarak kullanılabilecek nitelikte. Eğer bu üreticinin kayısının yanı sıra çilek, badem ve ceviz de üretmesini sağlayabilirsek kayısıdan kaybettiğini buradan telafi etme şansı olacak. "

-EN GÜÇLÜ ADAY ÇİLEK-

Projeyi Fırat Kalkınma Ajansına gelecek hafta sunacaklarını bildiren Faruk Uzunoğlu, "Kaymakamlık olarak merkeze bağlı Bent köyünde çilek için bir örnek bahçe oluşturduk. 7 dönüm alanda 8 çeşit çileğin üretimini deniyoruz. Aynı zamanda bir çok üreticimiz de 'Kale çileği' de denen çilek çeşidinin üretimini yapıyor" diye konuştu.

İlçenin 30 ton çilek üretim kapasitesi olduğuna değinen Uzunoğlu, şunları aktardı:

"Maalesef ürettiğimiz çileği yaş olarak satabiliyoruz. Depolama koşulları da sınırlı. ya sebze meyve haline gönderiyoruz. ya yol kenarlarında satılıyor. Bu durumda üreticinin kazancı sınırlı kalıyor. Üretici, emeğinin karşılığını alamıyor. Ürünümüzü dondurabiliriz. Meyveli yoğurt üretiminde kullanılabilir veya kurutabiliriz. Şu anda meyvelerin cipsleri çok meşhur. Bunu deneyebiliriz. Ama ilk önce envanter çalışmasını bitirip, nerede bu işi nasıl yapabiliriz, bunu belirlemek istiyoruz. Üretim kapasitemiz en fazla ne kadar olabilir? Hangi toprakta veya ilçenin hangi mahallesi veya köyünde çilek üretimi yapabiliriz? Bunu belirleyeceğiz. "

-İLÇEYE UYGUN HAYVan DA BELİRLENECEK-

Hayvancılık alanında ilçede arıcılık, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapıldığını da dile getiren Faruk Uzunoğlu, "Belli ırklar var. Herkes bir ırkı söylüyor. 'Şu ırk olsun, yok bu ırk olsun' diyorlar. Bunların dışında yeni alternatif ırklardan hangisi olabilir? Küçükbaş hayvancılıkta da farklı ırklar var. Hangileri buraya uyum sağlar? Bunları belirleyeceğiz" dedi.

Çalışma kapsamında Kale'nin yıllık meteoroloji verilerini de ortaya koyacaklarını anlatan Uzunoğlu, şöyle konuştu:

"Söz gelişi bir proje yapıyoruz. Proje kapsamında ilçeye hayvan getiriyoruz. Ama bu hayvan bu iklime uygun değil. Bu hayvandan üretici ciddi manada bir verim elde edemiyor. O zaman bu proje amacına ulaşmamış oluyor. Bu sorunun önüne geçmek istiyoruz. "

- MALATYA

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title