Kayıp Rum Çocuğunun Türkiye'de Olduğu İddia Edildi

Kayıp Rum Çocuğunun Türkiye'de Olduğu İddia Edildi

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde Yayınlanan Gazetelerden Politis'in "Kayıp Hakkında Yakıcı Belge" Başlığıyla Bugün Manşetten Verdiği ve 1974'te Öldüğü Söylenen Ancak Kayıp Listesinde Bulunan 5 Yaşındaki Bir Kıbrıslı Rum Çocuğun, Aslında Tedavi İçin Türkiye'ye Götürüldüğünü, Bu Durumun da Türk Ordusunun Bir Belgesiyle Kanıtlandığını İddia Ettiği Haberi, Bu Akşam Rum Televizyonlarındaki Ana Haber Bült...

Kayıp Rum Çocuğunun Türkiye'de Olduğu İddia Edildi

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan gazetelerden Politis'in "Kayıp Hakkında Yakıcı Belge" başlığıyla bugün manşetten verdiği ve 1974'te öldüğü söylenen ancak kayıp listesinde bulunan 5 yaşındaki bir Kıbrıslı Rum çocuğun, aslında tedavi için Türkiye'ye götürüldüğünü, bu durumun da Türk ordusunun bir belgesiyle kanıtlandığını iddia ettiği haberi, bu akşam Rum televizyonlarındaki ana haber bülteninin birinci haberi oldu.

Rum gazetesi Politis'in geniş şekilde yer verdiği haberinde, 1974'teki Barış Harekatı sırasında "Palekitro" (Balıkesir) köyünde ikamet eden ve o dönemde 5 yaşında olduğu belirtilen Kıbrıslı Rum Hristakis Yeorgiu'nun, 17 Ağustos 1974 tarihinde yaralanması sonucunda "Dikomo" (Dikmen) köyündeki hastaneye kaldırıldığını, ancak burada öldüğünün söylendiğini yazdı. Gazete, söz konusu Rum ailenin daha sonra Güney Kıbrıs'a gittiğini ve burada çeşitli kaynaklardan oğullarının ölmediğini ve tedavi için Türkiye'ye götürüldüğünü öğrendiklerini iddia etti. Gazete ayrıca, kayıplar listesinde olan Hristakis konusunun, 20 Ocak 1975 tarihinde Rum Yönetimi Eski Başkanı Galfkos Klerides ve 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş arasında Ledra Palace'ta yapılan görüşmede gündeme geldiğini ve Denktaş'ın konuyu araştırarak, Klerides'e çocuğun Ankara'da hastanede olduğu ve ailesine iade edileceği bilgisini ilettiğini de ileri sürdü. Gazete, Rum çocuğun ailesinin Klerides ile temaslarında, Klerides'in kendilerine beklemelerini söylediğini, ancak çocuğun izinin kaybolduğunu ve bu konuda ilk kez yazılı bir belge ele geçirildiğini vurgulayarak söz konusu belgenin kupürüne de yer verdi.

Gazete, 26 Mart 1975 tarihli Ankara'daki "Özel Harp Dairesi Başkanlığı'na "Orkinos Cemreliği" tarafından gönderilen bir mektupta, Hristakis adlı çocuğun Ağustos 1975 sonunda (gazete, mektuptaki tarihin yanlış yazılmış olabileceğini, çünkü Hristakis'in 1974 Ağustos'unda yaralandığını ifade ediyor) önce Adana, ardından da Ankara'ya tedavi için götürüldüğünün yer aldığını iddia etti.

Gazete, Hristakis'in annesi ile yapılan söyleşisine ve oğlu hakkında bilgi sahibi olanların kendisine ulaşması çağrısına da yer verirken, söz konusu belgenin Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin üçüncü üyesi Chritopher Girod'a da iletildiğini vurguladı.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA