Kayak Federasyonu Başkanı Ayık: "Federasyonda Yenilenme Sürecini Başlattık"

- Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, Federasyonda Yenilenme Sürecini Başlattıklarını Söyledi.

Kayak Federasyonu Başkanı Ayık:

- Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, federasyonda yenilenme sürecini başlattıklarını söyledi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği`nin Ankara`daki şubesinde, göreve gelişlerinin 6. ayı nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Ayık, 6 ay içinde yaptıkları faaliyetleri anlattı.
Özerkliğini geçen yıl kazanan federasyonda göreve geldikleri günden bu yana, ¨ilk¨lere imza attıklarını belirten Ayık, ¨Bu yıl federasyonun 70. kuruluş yıldönümü ve biz de bu göreve 5 Ocak`ta geldik. Bu güzel bir rastlantı oldu. Görevi devraldığımız 21 Ocak`tan bu yana, 12 milli takım kampı düzenledik. 6 aylık bir sürede bu rekor
sayılır. Ayrıca Türkiye`de 8 ulusal ve 5 uluslararası yarış yaptık. Yurt dışında 10 yarışa katıldık. Bunlar kısa süre içinde ne kadar çok çalıştığımızın göstergesidir¨ diye konuştu.

Milli takım düzeyinde katıldıkları yarışlarda 6 ay içinde 16 altın, 12 gümüş ve 10 bronz olmak üzere toplam 38 madalya elde ettiklerini kaydeden Ayık, şöyle devam etti:

¨Ayrıca 10 yıldır açılmayan kayak öğreticiliği kurslarını başlattık. Yine bir ilke imza atarak sporcularımıza kullanılmamış yeni kayak malzemeleri dağıttık ve dağıtmaya devam ediyoruz. Eskiden müsabakalarda hakemin kim olduğunu anlamak çok güçtü. Bundan sonra hepsi tek tip resmi bir kıyafetle yarışlara katılacak.

Kayaklı koşu takımının Ukrayna uyruklu antrenörüyle anlaşmamızı feshettik. Onun yerine Estonyalı milli kayakçılardan Jaanus Teepan ile anlaştık. Kendisi olimpiyat şampiyonu sporcular yetiştirmiş başarılı bir antrenördür. Alp disiplini takımı için de, Avusturya Kayak Federasyonu ile görüşmelerimiz sürüyor. Avusturyalı bir antrenörle anlaşmak istiyoruz. Ayrıca Avusturya Alp Disiplini Milli Takımı ile ikili antrenman
kampları düzenleyeceğiz.¨

Özer Ayık, Türkiye`nin coğrafi açıdan kayak sporuna çok uygun olduğunu, ancak ciddi bir pist sorunu bulunduğunu ifade ederek, ¨Mevcut pistlerin yarışmalara hazırlanması konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bunun en büyük nedeni kar makinemizin olmayışı. Türkiye`nin ilk kar makinelerini almak için girişimlerde bulunduk. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin`in de büyük katkılarıyla, 5 adet kar makinesi aldık. Önümüzdeki günlerde elimize ulaşacak¨ diye konuştu.

Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) ile sürekli bağlantı halinde olduklarını kaydeden Ayık, FIS`in Türkiye`ye çok sıcak baktığını ve her türlü destek için söz verdiklerini kaydederek, ¨Bizler de ülkemizin kayak sporunda gelişimi için çok sıkı çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz¨ dedi.