Kayahan Doğru mu Söylüyor?

Kayahan Doğru mu Söylüyor?

Müyap'ın Ardından Kayahan 'Ferhat Göçer'in Albümü Bir İlaç Şirketine Satış Yapılarak 300 Bin Barajını Geçmesi Sağlanmıştır. Hile Yapıldığı Ortadadır' Dedi.

Kayahan Doğru mu Söylüyor?

MÜYAP'IN ARDINDAN KAYAHAN 'FERHAT GÖÇER'İN ALBÜMÜ BİR İLAÇ ŞİRKETİNE SATIŞ YAPILARAK 300 BİN BARAJINI GEÇMESİ SAĞLANMIŞTIR. HİLE YAPILDIĞI ORTADADIR' DEDİ.

Yaklaşık 15 gün önce yılların sanatçısı Kayahan, 300 bin satış rakamını geçenlere MÜYAP tarafından verilen Diamond ödülünü alan Ferhat Göçer'i hile yapmakla suçlamıştı. Kayahan Göçer'in 60 bin albümü kendisinin aldığını iddia etmişti. Bunun ardından MÜYAP satış rakamlarının değil, üretim rakamlarının önemli olduğunu ve esas kriterin albümün promosyon amacıyla satılmaması gerektiğini açıkladı.

OYUN ÜSTÜNE OYUN

Bunun üzerine Kayahan "Haklı olduğumu size söylemiştim" dedi. Ünlü sanatçı şu açıklamayı yaptı: "Yıllardır müzik piyasasının içinde görev yaptım. Neyin ne olduğunu bilirim. Dikkat edilirse Müyap albüm promosyon amaçlı değilse sorun olmayacağını beyan etmiştir. Firma da alınan bu 60 bin adet albümün Ferhat Göçer'in boxset'inde kullanılacağını söylemiş. Bu komik bir açıklama. Çünkü bir buçuk sene önce çıkan bir albümün box-setini neden şimdi yapmayı planladıklarını bir türlü söylemiyorlar. Gönderdiğim evrakta Göçer'in ödül aldığı albümünün üretimi 303 bin, piyasa satış rakamı ise 218 bin 47. Daha sonra 60 bin tane Ferhat Göçer'e ve 19 bin 500 tane de bir ilaç şirketine satış yapıldığı görülüyor. Böylece Diamond ödülünü almak için 300 bin barajını geçmesi sağlanmış. Kısacası aslında Ferhat Göçer Altın ve Platin ödüllerini hak ederken bir anda yükselip 'Diamond' ödülünü almak istediği için böyle bir hileye baş vuruyor".

PROMOSYON OLMADIĞI SÜRECE SORUN YOK

Müzik Yapımcıları Derneği'nin ödül kriterleriyle ilgili yaptığı açıklama ise sanat camisa tarafından çok tartışılacağa benziyor. İşte MÜYAP'ın ödül kriterleri: DMC müzik şirketi Göçer'in ilgili albümüne ait faturaları kurumumuza ibraz etmiş ve 60 bin adet albümü bir proje içinde değerlendireceğini belirtmiştir. Ödül kriterlerine göre satışa sunulmak için üretilen albümler ödüle hak kazanmaktadır. Burada göz önünde bulundurduğumuz tek istisnai durum ise söz konusu albümün örneğin bir gazete, dergi promosyonunda ya da ürün kampanyasında promosyon olarak kullanılamayacağıdır. Kurumumuza göre Ferhat Göçer'in ödülü almasında da bir sakınca yoktur.

Kaynak: Gecce