Katsu: "Türkiye Aynı Şekilde Devam Etmeli"

Katsu: "Türkiye Aynı Şekilde Devam Etmeli"

Dünya Bankası Bölgesel Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu, Bir Yıl Öncesine Göre Türkiye Ekonomisinde Önemli Gelişmeler Olduğunu ve Sıkıntılı Dönemleri Başarıyla Atlatmayı Bildiğini Belirterek, Dünya Ekonomik Konjoktüründeki Olumlu Havadan Faydalanmak İçin Türkiye'nin Aynı Şekilde Devam Etmesi Gerektiğini Kaydetti.

Katsu:

Dünya Bankası Bölgesel Başkan Yardımcısı Shigeo Katsu, bir yıl öncesine göre Türkiye ekonomisinde önemli gelişmeler olduğunu ve sıkıntılı dönemleri başarıyla atlatmayı bildiğini belirterek, dünya ekonomik konjoktüründeki olumlu havadan faydalanmak için Türkiye'nin aynı şekilde devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Katsu, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Yatırım Danışma Konseyi'nin son yıllarca başarılı çalışmalar yaptığını söyledi. Bir yıl öncesine göre Türkiye ekonomisinde önemli gelişmeler olduğunu ve sıkıntılı dönemleri başarıyla atlatmayı bildiğini belirten Katsu, dünya ekonomik konjoktüründeki olumlu havadan faydalanmak için Türkiye'nin aynı şekilde devam etmesi gerektiğini kaydetti. Katsu, kilit bir takım reformlar üzerine odaklanmak ve gelecekte ortaya çıkabilecek sorunların halledilmesine katkıda bulunulabileceğini vurgulayarak, amacın ise Türkiye'nin daha da başarılı olmasını sağlamak ve mümkün olduğu kadar AB'nin gelir düzeyine uyum sağlayabilecek dönüşümü oluşturması olduğunu söyledi. Türkiye'nin makroekonomik performansını güçlü bir şekilde devam ettirmesi ve yapısal reformları da aynı şekilde sürdürmesi gerektiğini ifade eden Katsu, Türkiye içerisinde bölgelerarası gelir farklarını ortadan kaldırmanın ve vatandaşların tümüne ülke çapında iyi bir yaşam standardı sağlamasının hedefler arasında yer alması gerektiğini, Türkiye'nin bunu başaracağına inandıklarını kaydetti.

Katsu, verimlilik konusuna da dikkat çekerek, daha fazla istihdam fırsatı yaratılması gerektiğini, gençler ve kadınlar için istihdam imkanlarının yaratılmasının büyük önem taşıdığını dile getirerek, "Eğitimi vurgulamak gerekiyor. Enerji verimliliği, enerji güvenliği ve alt yapı yatırımları gibi konulara dıa öncelik tanımak lazım. Bütün bunlar yapılırsa Türkiye'deki iş ve sanayi alemi daha da rekabetçi olabilir" diye konuştu.(ANKA)