Katılım Hedefimiz Teyit Ediliyor

Katılım Hedefimiz Teyit Ediliyor

Adem Kadam Bildiriyor - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlarının Türkiye ile İlgili Kararı Konusunda, 'Bu Kararda Bir AB Üyesi Ülkenin Baskısıyla Hoşnut Olmadığımız Bazı Unsurlar Yer Almakla Birlikte, Türkiye'nin Genel Katılım Hedefi Teyit Edilmekte ve Müzakere Sürecinin Bir Engelle Karşılaşması Önlenmektedir' Dedi.

Katılım Hedefimiz Teyit Ediliyor

Adem Kadam bildiriyor - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği Dışişleri bakanlarının Türkiye ile ilgili kararı konusunda, ''Bu kararda bir AB üyesi ülkenin baskısıyla hoşnut olmadığımız bazı unsurlar yer almakla birlikte, Türkiye'nin genel katılım hedefi teyit edilmekte ve müzakere sürecinin bir engelle karşılaşması önlenmektedir'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye ziyaretinde resmi heyette yer alan Egemen Bağış, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Bağış, AB Genel İşler ve Dışişleri Konseyi'nin genişleme ve Türkiye'ye ilişkin kararları hakkında sorulan soruya şu yanıtı verdi:

''Bu kararda bir AB üyesi ülkenin baskısıyla hoşnut olmadığımız bazı unsurlar yer almakla birlikte, Türkiye'nin genel katılım hedefi teyit edilmekte ve müzakere sürecinin bir engelle karşılaşması önlenmektedir.

Burada hemen hemen tüm AB ülkelerinin sağduyulu bakış açılarını, kararın bu haliyle çıkmasında Türkiye lehine göstermiş oldukları gayreti taktirle karşılıyoruz. Bu noktada, özellikle İsveç dönem başkanlığının katkılarına teşekkür etmeyi bir görev biliyorum.''

Çevre faslının İsveç'in dönem başkanlığında açılmasını beklediklerini belirten Egemen Bağış, AB Dışişleri bakanlarının aldığı kararların Türkiye'nin AB sürecini etkileyip etkilemeyeceği yönündeki bir soru üzerine şunları kaydetti:

''Türkiye olarak, AB'ye katılım yolunda aynı heyecan, azim ve kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.

Rum Kesimi'nin Kıbrıs sorununu AB'ye havale ederek, yaptığı yanlışları AB'ye temizletmek istemesi yeni bir durum değildir. Ne var ki AB'de sağduyu ve uzak görüşlülük unsuru ağır basmaktadır.

AB'nin Kıbrıs konusunda sağduyulu çizgiyi korumasını beklemekteyiz. AB, Türkiye'nin ve KKTC'nin çözüm isteğini, çabalarını yakından bilmektedir. AB açısından Kıbrıs sorununun çözüm yeri Brüksel değil, Kıbrıs'tır.

Bir takım gemilerin Türk limanlarına gelmesi, Kıbrıs sorununu çözmez. Rum Kesimi'nin, gemi seyrüsefer tarifeleri ile uğraşmak yerine, görüşme masasında muhatabı olan Mehmet Ali Talat ile çözüm yolunda samimi çaba harcamasını beklemekteyiz. Zaman azalmaktadır. Kıbrıs'ta çözüm ve çıkmaz arasındaki tercih Rum Kesimi'nin olacaktır.''

Kaynak: AA