Katil Zanlısından İlginç Savunma

Katil Zanlısından İlginç Savunma

Polis Katili Zanlısı: "Gizli Kişilerin Polise Zarar Vereceğini Gördüm"

Katil Zanlısından İlginç Savunma
23.11.2010 23:40 | Son Güncelleme: 23.11.2010 23:40

Konya'da trafik kontrolü yapan 15 yıllık polis memuru 36 yaşındaki Ömer Durmaz'ı, radar aracı içinde tabancayla öldüren, ardından kendisini yakalamak isteyen jandarmaya ateş açarak bir astsubayı yaraladıktan sonra iki ayağından vurularak yakalanabilen tutuklu 21 yaşındaki Hakan Dinçer, ilk kez hakim karşısına çıktı. İki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanan Hakan Dinçer, ilk çıkarıldığı nöbetçi mahkemede verdiği ifadesinde bunalımda olduğunu ve önüne çıkan ilk kişiyi öldüreceğini belirtirken, mehkemedeki savunmasında : "Olay günü polis otosunun bulunduğu yerde, gizli kişilerin polise zarar vereceğini gördüm. Motosikletimden inerek olaya müdahale ettim. Polis otosunun diğer tarafına dolaşıp rastgele birkaç kez ateş ettim. Arabada arbede devam ettiği için diğer tarafa geçip bir kaç el daha ateş ettim. daha sonra banada bir zarar geleceğini düşünerek motoksikletime binerek olay yerimden uzaklaştım."dedi.

POLİS MEMURU RADAR ARACINDA ŞEHİT OLDU

Çumra Bölge Trafik Müdürlüğü'nde görevli polis memuru evli 2 çocuk babası Ömer Durmaz, 10 Ağustos Salı günü saat 16.00 sıralarında Konya- Karaman karayolu Avdul Köyü yakınlarında radar uygulaması yaptığı sırada, araç içinde uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit oldu. Saldırganın kimliği ise radar kamerası sayesinde tesbit edildi. Polis memuru Durmaz'ın tabancasını da alarak yeni aldığı kırmızı motosikletiyle olay yerinden kaçan Yozgat Bozok Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden bu yıl mezun olan Hakan Dinçer, çarşamba günü saat 15.00 sıralarında Avdul Köyü'ne yakın olan memleketi Kuzucu Köyü girişinde jandarmanın 'Dur' ihtarına ateş açarak karşılık verdi. Açılan ateş sonucu Dinekli Karakol Komutanı Kıdemli Başçavuş Yüksel Durmuş Can, sol kürek kemiğinden yaralandı. Dinçer'de iki ayağından yaralanarak yakalanabildi. Sağ bacağından üç, sol bacağından da iki kurşun yarası bulunan Dinçer, Meram Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavisinin ardından adliyeye sevk edilen Hakan Dinçer tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İKİZ KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI

Polis memurunu öldürdüğü, astsubayı da yaraladığı için toplam 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile kamu görevlisini engelemekten 5 yıl, polisin tabancasını çaldığından dolayı hırsızlıktan 5 yıl ve ruhsatsız tabanca taşımaktan da 3 yıl olmak toplam 13 yıla kadar daha hapis cezası istenen tutuklu Hakan Dinçer, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Konya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuklu sanık ve avukatı ile öldürülen polis memurunun polis eşi Seda Durmaz, avukatı ve mesai arkadaşları katıldı.

'POLİSE ZARAR VERECEKLERDİ'

Gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı nöbetçi mahkemede bunalımda olduğunu ve önüne çıkan ilk kişiyi öldereceği şeklinde ifade veren Hakan Dinçer, mahkame solunda rahat tavır sergilemesi ve soğuk kanlı bir şekilde savunmasını vermesi dikkat çekti. Dinçer, savunmasında, "Yozgat'ta beni kimliğini bilmediğim kişiler takip etmeye başlamıştı. Hayatımın tehlikede olduğunu düşündüm ve bu durumu ailemede anlattım. Olay günü polis otosunun bulunduğu yerde, gizli kişilerin polise zarar vereceğini gördüm. Motosikletimden inerek olaya müdahale ettim. Polis otosunun diğer tarafına dolaşıp rastgele birkaç kez ateş ettim. Arabada arbede devam ettiği için diğer tarafa geçip bir kaç el daha ateş ettim. Daha sonra banada bir zarar geleceğini düşünerek motoksikletime binerek olay yerimden uzaklaştım."dedi.

Yakalanacağı sırada jandarmanın 'Dur' ihtarına uymayıp ateş açtığı sorulması üzerine Hakan Dinçer, "Jandarma bana 'Dur' dediğinde sivil araçlarda oldukları ve böyle bir olayı ilk defa yaşadığım için başka birilerinin olabileceğini düşündüğüm için 'Dur' ikazına uymayıp kaçtım." dedi.

ŞUURUM YERİNDE DEĞİLDİ

Mahkeme heyetinin, savunmasının daha önceki ifadeleriyle çelişkili olduğunu belirtmesi üzerine de Hakan Dinçer, "Benim şimdi ki ifadem doğrudur. Daha önceki ifademde şuurum yerinde olmadığım için o şekilde ifade verdim."dedi. Öldürülen polis memurunun tabancasını alıp almadığı sorulması üzerine de Dinçer, "Ben polis memurunun silahını almadım."dedi.

Duruşmaya katılan öldürülen polis memurunun eşi Seda Durmaz da, sanıktan şikayetçi olduğunu ve davalara katılmak istediğini belirtti. Durmaz'ın avukatı Hakan Kart da "Tabancayı nereden ve neden aldın ?" şeklinde sanıga soru yöneltti.

Hakan Dinçer'de, "Ben can güvenliğim olmadığı için satın aldım. Motosikleti de bankadaki bulunan hesabımdan aldım. Olay günü benzin almak ve alışveriş yapmak için komşu köye gitmiştim. Dönüş sırasında bu olay oldu."dedi.

Mahkeme heyeti, psikolojik tedavi görüp, görmediğini sorması üzerine Dinçer, "Psikolojik tedavi görmedim. Ancak ruhsal psikolojik sorunlarım var."dedi.

Hakan Dinçer'in avukatı Cengiz Erkoyuncu da, mahkeme heyetine "Delillerimizi bildirmek için süre talep ediyoruz. Sanığın cezai ehliyeti olup olmadığı konusunda da talebimizi bilahare bildireceğiz."dedi.

Tanıklardan Ali Toros da (41) ifadesinde, "Olay tarihinde benim kullandığım pikapla Karaman'dan Konya'ya doğru gidiyordum. Huzurda bulunan sanık, polis arabasının yanında motosikletini çalıştırmaya çalışıyordu. Polis arabasının çevresinde başka kimse yoktu. Ben sanık hakkında trafik cezası verildiğini düşündüm. Böyle bir olayın olduğunu düşünmemiştim."dedi.

Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesine, Hakan Dinçer'in tutukluluk halinin devamına ve cezai ehliyetinin olup olmadığının araştırılmasına karar vererek duruşmayı 18 Ocak 2011 tarihine erteledi.

-KUTU 1 -

Yozgat Bozok Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden bu yıl mezun olan Hakan Dinçer'in, üniversitede okudu dönemde ailesinin gönderdiği para ve burs parasını biriktirdiği, biriken paranın bin 500 TL'si ile olaydan yaklaşık bir ay önce eniştesi Mehmet Dipkaya'dan tabancayı satın aldığı, 3 bin TL'ye de olaydan üç gün önce motosikleti satın aldığı saptandı. Ailesiyle üç aydır yaşadığı sorun nedeniyle olaydan üç gün önce evi terk edip amcasının yanına yerleşen Dinçer, polisdeki ifadesinde, "Bunalımdaydım. Birisini öldürecektim, o denk geldi. Hiçbir şekilde hedef gözetmedim. Motosikletimle, polisin yanından üç dört kez geçtim. Yalnız olduğunu gördüm. Daha sonra motosikletimle yanından geçip, sol tarafa motosikleti part ettim. Sonra da tetiği çekip vurdum. Bana ateş eder düşüncesiyle tabancasını alıp, çantaya koyduktan sonra olay yerinin biraz uzağındaki boş araziye fırlattım. Pişmanım."dedi. Dinçer, olaydan sonra Arıkören Köyü'ndeki eniştesi Mehmet Dipkaya ile mangal yaptığını ve sırada babasının eniştesini arayıp cinayeti söylemesi üzerine köyden ayrıldığını anlattı.

-KUTU 2 -

Hakan Dinçer, çıkarıldığı Çumra Adliyesi'ndeki ifadesinde de "Önüme çıkan ilk kişiyi öldürecektim. Önüme bolis çıktı. Trafik aracının içinde yalnız görünce sıktım" dedi. Hakim karşısında jandarmanın kendisini ayaklarından 5 kurşunla vurduğunu anlatan Dinçer, "Şimdi ben sakat kalmaktan korkuyorum. Eğer sakat kalırsam beni vuranlardan hak iddia edebilir miyim?" diye hakime soru sormuştu. Hakim de bu soruya yanıt vermedi.

Kaynak: DHA

title