Katı Atık Tesisi Çevre Kirliliğini Önledi

Katı Atık Tesisi Çevre Kirliliğini Önledi

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 43 milyon liraya kurulan katı atık depolama ve tıbbi atık sterilizasyon tesisi, yeraltı sularını ve çevreyi kirlenmekten kurtardı.

Katı Atık Tesisi Çevre Kirliliğini Önledi

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 43 milyon liraya kurulan katı atık depolama ve tıbbi atık sterilizasyon tesisi, yeraltı sularını ve çevreyi kirlenmekten kurtardı. Günde 300 ton çöp taşınan katı atık depolama tesisinde yapılan işlem sonrası üretilen 50 metreküp arıtılmış su doğaya bırakılırken, Erzurum'la birlikte 9 ilin tıbbi atığının toplandığı sterilizasyon tesisinde ise günde 10 ton hastane çöpü evsel atığa dönüştürülüyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti'li Ahmet Küçükler, çevre dostu tesislerin doğanın kirlenmesini önlediğini belirtti. Küçükler, gaz, sıvı ayrıştırma, sıkıştırmadan geçirilen çöplerin toprak altına gömüldüğünü anlatırken, tıbbi atıkların ise 135 derece ateşte sterilizasyona tabi tutulduğunu bildirdi.

Erzurum'dan günde ortalama toplanan 300 ton çöp katı atık, 550 dönümlük arazi üzerindeki arıtma ve ayrıştırma sahasına istifleniyor. Özel yalıtım malzemelerinin yanı sıra, gaz ve sıvı tahliye borularıyla çevrili alan üzerinde parçalanarak sıkıştırılan çöpler için daha sonra gaz ve sıvı ayrıştırma süreci başlıyor. Katı atıklardan sızan sıvılar, sahanın dışında kurulu atık su havuzlarında biriktiriliyor ve daha sonra arıtma işlemine geçiliyor. Çöpten sızan sıvılar 'Ters Ozmoz' sistemiyle çeşitli kimyasallar yardımıyla arıtıldıktan sonra tahliye kanallarıyla yeraltına bırakılıyor.

DOĞU İLLERİNİN HASTANE ÇÖPLERİ STERİL HALE GETİRİLİYOR

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki il ve ilçelerin tıbbi atıkları, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan 'Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'de evsel atık haline dönüştürülüyor. Başta Erzurum olmak üzere Ardahan, Kars, Ağrı, Bayburt, Iğdır, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş'taki hastanelerin tibbi atıkları barkot bulunan bidonların tartım işleminin ardından konteynırlara boşaltılıyor. Otoklavda yaklaşık 3, 1 bar basınç ve 135 derecede gerçekleşen sterilizasyon işleminin ardından çıkarılan atıklar, fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlik kontrolleri gerçekleştirildikten sonra evsel atık niteliği kazanıyorlar. Bu işlem sonrasında parçalayıcıdan geçirilerek küçültülen atıklar, katı atık depolama sahasına gönderiliyorlar. Boşaltılan bidonlar dezenfektanlar ile yıkanarak kurutuluyor ve tekrar sağlık kuruluşlarına gönderiliyor. Böylece hem bidonlar kullanılarak Avrupa standartlarına uyulduğu gibi, hem de toplama ve taşıma sırasındaki riskler ortadan kaldırılıyor.

AVRUPA STANDARTLARINDA

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, katık atık depolama ve tıbbi atık sterilizasyon tesislerinin Avrupa standartlarında olduğunu belirtti. Katı atık depolama tesisinin belediyeye yaklaşık 40 milyon liraya mal olduğunu bildiren Küçükler, tesis sayesinde 30 yıl boyunca kentin atık depolama sorunu olmayacağını kaydetti.

Yaklaşık 3 milyon lira harcanarak kurulan 'Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'nin Erzurum'la birlikte bölge illerindeki hastanelere de hizmet verdiğini vurgulayan Küçükler, "Toplanmasından taşınmasına kadar steril bir ortamda muhafaza edilen tıbbi atıklar, zararsız hale getirildikten sonra toprak altına gömülmek suretiyle bertaraf ediliyor. Bölge belediyeleri kendilerine ait tesisleri kuruncaya kadar bu hizmeti biz vermeye devam edeceğiz" dedi. - Erzurum