Katharine Teyze Kayseri'de - Haberler
Haberi Paylaş

Katharine Teyze Kayseri'de

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Katharine Teyze Kayseri'de

Türkiye'nin Rizeli Kadriye Teyzesi olarak anılan Katharine Branning, Kayseri'ye geldi.

Türkiye'nin Rizeli Kadriye Teyzesi olarak anılan Katharine Branning, Kayseri'ye geldi.

Amerikalı ve büyük bir Türkiye hayranı olan Branning, 30 yıldır ilden ile seyahat ediyor. Türkiye'nin her yerini geziyor ve gezdiği etkilendiği şehirleri ise bir kitapta topluyor. Sempatik tavırlarıyla halkın gönlünü kazanan Branning, Türk çayının tadına ve Türk halkının sevgisine hayran kaldığını söyledi. Branning, Kayseri'ye ise her fırsatta geliyor.

İslam sanatlarında cam eserler uzmanı bağımsız araştırmacı olarak, 1978 yılından beri mimari ve dekoratif sanatlar üzerine araştırmalarına devam eden Başarılı Yazar Branning, Fransız dilini ve kültürünü birleştirme adına gösterdiği gayretlerden ötürü Fransa başbakanı tarafından ulusal onur nişanıyla ödüllendirildi.

Türkiye hayranı Yazar ve Tarihçi Katharine Branning, "İslami sanatlar üzerine büyük bir ilgim vardı. Bir gün derste iken Profesör, bir tarihin fotoğrafını gösterdi. Ben bilemedim ama çok merak ettim. Söylediği tarihi eser ise Sivas'taki Gök Medreseydi. Dersten sonra hemen kütüphaneye gittim ve araştırmaya başladım. Meğer Sivas Türkiye'nin bir iliymiş. Gök denmesinin sebebi gökyüzünden geliyormuş. Medrese ise üniversiteymiş. Ben bunu öğrenince şok oldum. Çünkü o yıllarda üniversite yoktu. Avrupa'da hiçbir yerde üniversite mevcut değildi. İşte bunu öğrendiğim an Türkiye'ye gelmem gerektiğini düşündüm" diye konuştu.

Tarih Uzmanı Branning, "Çay, muhabbettir, çay içinde sevgiyi barındırır, çay Türklerin en güzel sembolüdür. Amerikalılar kahve çok sever. Türkiye'nin de çay aynı şey. Çay bir sembol. Sizin en güzel şeyiniz 'bir bardak çay ver' sözü. Bir bardak çayı herkes seviyor. Renk güzel her zaman taze her zaman hazır zengin fakir herkes çay içer. Türk çayı hiçbir zaman yalnız içilmez. İllaki yanınızda biri olmalı. Eğer bir Türk sizinle arkadaş olmak istiyorsa ilk teklif edeceği şeydir çay. Türkler yalnız tek başına iş yapmazlar. Başkalarıyla birlikte olmayı severler. Çay sohbeti muhabbeti artırır" ifadesinde bulundu.

Oynadığı çay reklamında bir Ramazan günü Türklerin sofrasına Tanrı misafiri olduğunu hatırlatan Yazar Branning, "Türkler çok sıcak insanlar. Çok misafirperverler, sevgi dolular ve çok güleryüzlüler. İlk teklif ise Rize Belediye başkanı tarafından oldu. Bende reklamda oynamayı kabul ettim. Daha sonra İstanbul'a bir geldim ki büyük bir sahne ile karşılaştım. Müslüm Baba ile oynayacağımı öğrendim. Bu beni öyle mutlu etti ki. Bana Kadriye diyorlar artık bu reklamda oynadıktan sonra. Bu reklam benim için çok önemli. Çay satılmak değil amaç barışı simgelemek" diye konuştu. - KAYSERİ

Katharine Teyze Kayseri'de

Katharine Teyze Kayseri'de

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500