Katar'a Gelen Taliban Üyelerinden "Sadakat" Açıklaması

Katar'a Gelen Taliban Üyelerinden "Sadakat" Açıklaması

Katar'a Gelen Taliban Üyelerinden 'Sadakat' Açıklaması
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Esir takası sonucu Katar'a gelen 5 Taliban üyesi, "Katar ve Taliban arasındaki anlaşmaya sadık kalacaklarını" bildirdi.

Afganistan'da kaçırılan ABD askeri Çavuş Bowe Berdaghl'ın serbest bırakılması karşılığında, Guantanamo'dan salınan 5 Taliban üyesi, Katar'la yaptıkları anlaşmaya sadık kalacaklarını açıkladılar.

Katar'ın başkenti Doha'daki Taliban'ın siyasi ofisinden, serbest kalan 5 üye adına yapılan yazılı açıklamada, "Katar ve Afganistan Talibanı arasında yapılan anlaşmanın hiçbir maddesini ihlal etmeyecekleri" belirtildi. 

Açıklamada, "Tüm paydaşlara İslami Emirlik (Taliban) ve Katar devleti arasında Guantanamo'dan serbest bırakılmamız üzerine yapılan anlaşmaya sadakatimizin garantisini veriyoruz" denildi. 

Açıklamada serbest kalan üyelerin, Katar içindeki hareket kısıtlamaları veya uluslararası seyahat yasağı gibi konulara değinilmedi. ABD yetkilileri daha önce, Guantanamo'dan serbest bırakılan 5 kişi için, tam olarak bir yıl seyahat yasağı uygulanacağını belirtmişti.

Taliban hükümeti döneminde ülkede görev almış üst düzey yetkililer olarak bilinen, serbest bırakılan 5 Taliban üyesi, "Serbest bırakılmamız için samimi çaba ortaya koyan ve bizi ağırlayan Katar devletine teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı. 

Katar-Taliban ilişkileri

Taliban, geçen yaz ABD, Afganistan hükümeti ve örgüt arasında görüşmelerin sağlanması için Doha'da siyasi ofis açmıştı. 

Ofisin tabelasında, ülkeye Taliban yönetimi altında verilen isim olan "Afganistan İslami Emirliği" yazması ve Taliban bayrağının dalgalanması, dönemin Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin tepkisine yol açmış ve ofis kapatılmıştı.

Guantanamo'da 13 yıldır tutuklu bulunan Muhammed Fazl, Mulla Nurullah Nuri, Muhammed Nebi, Hayrullah Hayrhava ve Abdulhak Vasık, 31 Mayıs'ta Taliban'ın elinde 5 yıldır tutsak bulunan ABD askeri Çavuş Bowe Bergdahl'ın serbest bırakılması karşılığında salınarak Katar'a getirilmişti. Aynı tarihte Berdaghl, Taliban tarafından Pakistan sınırı yakınlarında ABD askerlerine teslim edilmişti.    

Katar'ın arabulucuk ettiği anlaşmaya ilişkin ABD tarafından, 5 Taliban üyesinin "ulusal güvenliğe tehdit oluşturmayacağı" açıklaması yapılmış, Katar tarafı da anlaşmaya ilişkin sessizliğini korumuştu. - Doha

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title