Kasulides'ten Hristofyas'a Teşekkür

Kasulides'ten Hristofyas'a Teşekkür

Kıbrıs Rum Kesiminde Bugün Yapılan 'Başkanlık' Seçimlerinin Birinci Turunu Geçerek İkinci Tura Kalan Ana Mualefet Demokratik Seferberlik Partisi'nin (Disi) Desteklediği Yannakis Kasulides, Rum Meclisi Başkanı ve Akel Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas'a Kendisiyle Birlikte İkinci Tura Kaldığı İçin Teşekkür Etti.

Kasulides'ten Hristofyas'a Teşekkür

Kıbrıs Rum kesiminde bugün yapılan ''başkanlık'' seçimlerinin birinci turunu geçerek ikinci tura kalan ana mualefet Demokratik Seferberlik Partisi'nin (DİSİ) desteklediği Yannakis Kasulides, Rum Meclisi Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas'a kendisiyle birlikte ikinci tura kaldığı için teşekkür etti.

Kasulides, "Şimdi, bizi bölen ve ayıran şeyleri bir kenara bırakarak Kıbrıs'ın kurtuluşu, AB süreci ve çocuklarımızın geleceği için birlikte çalışmak zamanıdır'' dedi.

Kasulides, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un kendi inançları çerçevesinde ülkeye hizmet ettiğini herkesin teslim etmesi ve buna saygı göstermesi gerektiğini de söyledi.

DİSİ Genel Başkanı Nikos Anastasiadis ise partililere yaptığı konuşmada, ''Yenen veya yenilen yok'' dedi.

Vatanseverliği hiçbir zaman reddetmediklerini belirten Anastasiadis, ''Bütün güçleri gelecekteki günlerde ortak birliğe ve çalışmaya davet ediyoruz'' ifadesini kullandı.

Seçimi kaybeden Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos ve onu destekleyen siyasi partilere de seslenen Nikos Anastasiadis, ''Papadopulos ve onu destekleyen partileri ve vatandaşları birlikte çalışmaya çağırıyoruz'' diye konuştu.

Anastasiadis, Yannakis Kasulides'in ikinci tura kalmasıyla ilgili olarak da ''Bugünkü zaferi, partinin kurucusu Glafkos Klerides'e ithaf ediyorum'' dedi.

Seçimi kaybeden Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, seçim kurmaylarıyla yaptığı kısa toplantının ardından, Kasulides ile Hristofyas'ı seçimin birinci turundaki başarıları dolayısıyla tebrik etti.

Kendisine inanan ve kendisi için çalışan seçmenlere ve siyasi partilere teşekkür eden Papadopulos, ''Halkın verdiği karara saygı duyuyorum. 5 yıl boyunca ülkemi severek hareket ettim'' dedi.

AB üyeliğini örnek göstererek, tarihi anları halkla birlikte yaşadığını kaydeden Papadopulos, seçim öncesi söyledikleriyle ilgili olarak ise ''Seçimden önce Kıbrıs konusuyla ilgili olarak dile getirdiğim endişelerimde samimiydim'' dedi.

Seçimlerin birinci turunun diğer galibi Hristofyas, ''Vatandaş seçimini yaptı saygı duyuyorum, rakiplerime ve özellikle de Papadopulos'a saygı duyuyorum'' dedi.

Konuşmasını, ''Sayın Papadopulos'la anlaşmazlıklarımıza rağmen birlikte çok çetin savaşlar verdik. Papadopulos, vatanın çıkarına hizmet etti'' diye sürdüren Hristofyas, Kıbrıs konusunda zamanın Rum tarafının aleyhine işlediğini kaydetti.

İkinci turda halkın iki adayın çözüm inisiyatifleri arasında tercih yapacağını ifade eden Hristofyas, ''Çözüm için AB ilkeleri, mücadele ve talepkarlık şarttır'' diye konuştu.

''Bölünme tehlikesi bulunduğunu'' ifade eden Hristofyas, ''bunun sadece Türkiye'nin tutumundan kaynaklanmadığını, kötü çözümün de taksim tehlikesini getireceği'' görüşünü dile getirerek, ''Sırf çözüm olsun diye çözümü kabul etmemiz söz konusu değil'' dedi.