Kastamonu Valisi Çakır, Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Brifing Aldı

Kastamonu Valisi Çakır, Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Brifing Aldı

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 2008 Yılı Yatırım Bütçesi Olan 17 Milyon YTL'yi Yeterli Bulmadığını Belirten Kastamonu Valisi Nurullah Çakır, Kaynakların Yerinde Kullanılması Gerektiğini Söyledi.

Kastamonu Valisi Çakır, Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Brifing Aldı

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 2008 yılı yatırım bütçesi olan 17 milyon YTL'yi yeterli bulmadığını belirten Kastamonu Valisi Nurullah Çakır, kaynakların yerinde kullanılması gerektiğini söyledi.

Göreve başladığı günden sonra kamu kurum ve kuruluşlarını tek tek gezip, yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi alan Kastamonu Valisi Nurullah Çakır, Milli Eğitim Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Vali Nurullah Çakır, mesai saatinin başlamasıyla birlikte ziyaret ettiği Milli Eğitim Müdürlüğü'nde, Milli Eğitim Müdürü Nihat Tarakçı ve şube müdürleri tarafından ayrıntılı bir şekilde bilgilendirildi. Brifing sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Nurullah Çakır, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 2008 yılı yatırım bütçesinin 17 milyon YTL olduğunu belirterek bu rakamın, milli eğitim yatırımları söz konusu olduğunda yeterli gelmediğinin açıkça gözüktüğünü söyledi. Kaynağın yerinde kullanılması gerektiğinin çok önemli olduğuna işaret eden Vali Çakır, "Şenpazar ilçesi Tekkelitepe köyünde lojman var ama öğretmen yok. Daday ilçesi Selalmaz köyünde ise öğretmen var, lojman yok. Eğitimde bir hafta sonranın bile programını yapmak çok önemli. Geleceğimizi en iyi şekilde planlamalıyız. Bazı yerlerde acil olmamasına rağmen yatırıma başlanmış. Bazı yerlerde ise çok acil olmasına rağmen yatırıma başlanmamış. Yatırım yaparken gereksiz talepleri ayıklamalıyız" dedi.

İl merkezindeki bazı okullarda sabahçı ve öğlenci uygulaması yapıldığını anlatan Vali Nurullah Çakır, "Merkezdeki okullarımızda derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalaması 20. Bazı okullarımızda bu sayı 42'ye çıkıyor. Bazı okullarımızda ise 17'ye kadar düşüyor. Benim her okulumda aynı eğitim verilmeli. Gelecek eğitim öğretim döneminde okullarımızdaki öğrenci dağılımı ve öğretmen dağılımının orantılı olmasını istiyorum" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan 'Eğitime yüzde 100 Destek' adlı kampanyanın devam ettiğini, hayırsever vatandaşların yardım ve bağışlarını beklediklerini kaydeden Vali Çakır "Hayırseverler tarafından yaptırılan okulların ve eğitim yatırımlarının ilçelere dağıldığını gördük. Merkezde bu tür yatırımlar oldukça az. Hayırseverleri il merkezine okul ve yurt yaptırmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

(SÖ-CMH-Y)