Kastamonu: Kesob Başkanı Bilal Civcioğlu'dan Değerlendirme

Kastamonu: Kesob Başkanı Bilal Civcioğlu'dan Değerlendirme

Kastamonu Esnaf Sanatkarlar Odası (Kesob) Başkanı Bilal Civcioğlu, Görev Yaptığı 1 Yıllık Dönemi Değerlendirdi.

Kastamonu: Kesob Başkanı Bilal Civcioğlu'dan Değerlendirme

Kastamonu Esnaf Sanatkarlar Odası (KESOB) Başkanı Bilal Civcioğlu, görev yaptığı 1 yıllık dönemi değerlendirdi.

Düzenlediği toplantıda, küçük esnafın yok olduğunu, büyük marketlerin şehir merkezlerine kurulmasıyla birlikte esnafın her kesiminde büyük sıkıntılar yaşandığını savunan Civcioğlu, "Hazırlanan marketler yasasında, marketlerin şehir dışında olması, servis araçlarının bulunmaması ve haftada 1 gün tatil olması gibi belirli zorunluluklar bulunuyor. Ancak yasa bir türlü çıkmadığı için bu zorunluluklar uygulanmıyor. Dolayısıyla bakkalar gibi küçük esnaflar yok oluyor" dedi.

Kastamonu'da 1 Ocak 2006 tarihinden bugüne kadar bin 94 adet işyerinin açıldığını, buna karşılık bin 194 adet iş yerinin de kapandığını belirten Bilal Civcioğlu, Anayasa Mahkemesi'ne takılan yeni Sosyal Güvenlik Yasası'nın ertelenmemiş olması halinde kapanacak işyeri sayısının çok daha fazla olacağını iddia etti.

KESOB'un yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler veren Civcioğlu, yıl içerisinde onaylanmak üzere 69 tarifenin geldiğini, bunlardan 68'inin onaylanarak ilgili odalara gönderildiğini, bir tarifede ise fiyatın yüksek bulunduğunu söyledi. Tüm odaları biraraya toplamak için KESOB'a tarihi bir binanın alındığını, önümüzdeki yıl içersinde burasının restorasyonunun tamamlanmasını hedeflediklerini ifade eden Civcioğlu, rutin olarak yapılan eğitim ve başkanlar kurulu toplantılarını zamanında gerçekleştirdiklerini kaydetti.

KESOB'un bu yıl içersindeki gelirinin 301 bin 719 YTL, giderinin ise 239 bin 389 YTL olduğunu belirten Civcioğlu, birliğe bağlı odalara 62 bin 330 YTL bağışta bulunulduğunu, 70 bin YTL'ye bina alındığını, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'ndan da Şoförler Odası'na 130 bin YTL bağış alındığını vurguladı.

Bakanlığa yapılan bir şikayet üzerine birlik yönetimi üyesi olan odaların denetimden geçirildiğini, söz konusu denetimden geçen odalarda herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığının kendilerine bildirildiğine işaret eden Bilal Civcioğlu, esnafa iki bankadan düşük faizli kredi kullanma imkanı sağlandığını, Atatürk'ün özel fotoğraflarının yer aldığı TESK Cumhuriyet TIR'ının Kastamonu'ya getirilerek Ata'nın fotoğraflarının sergilendiğini, halkın sergiye yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Kaynak: İHA