Kastamonu: Kastamonu'da Orgeneral Atilla Ateş İlköğretim Okulu Hizmete Açıldı

Kastamonu: Kastamonu'da Orgeneral Atilla Ateş İlköğretim Okulu Hizmete Açıldı

Kastamonu İl Özel İdaresi Bütçesinde Yer Alan Milli Eğitim Kaynaklarıyla Bük Şeker Köyü Mevkiinde Yapımı Tamamlanarak Öğretime Başlanan Orgeneral Atilla Ateş İlköğretim Okulu'nun Resmi Açılışı Törenle Yapıldı.

Kastamonu: Kastamonu'da Orgeneral Atilla Ateş İlköğretim Okulu Hizmete Açıldı

Kastamonu İl Özel İdaresi bütçesinde yer alan Milli Eğitim kaynaklarıyla Bük Şeker Köyü mevkiinde yapımı tamamlanarak öğretime başlanan Orgeneral Atilla Ateş İlköğretim Okulu'nun resmi açılışı törenle yapıldı.

İsminin verildiği okulun açılış törenine katılan emekli Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş, eğitimin insan hayatındaki önemini hiç kimsenin inkar edemeyeceğini söyledi. Eğitimin insanın kendisi, ailesi, milleti ve hatta insanlık için çok önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Ateş, "İşte böylesine önemli bir unsura ismimin verilmesi beni, hayatımda tatmadığım kadar mutlu ve gururlu kılmıştır. İsmimin bu okula verilmesini uygun gören İl Genel Meclisi üyelerine ve Vali Mustafa Kara'ya şükranlarımı sunarım" dedi.

Hayatında iftihar edeceği çok şeyin olduğunu ancak onların hepsinden daha büyüğünün isminin bu okula verilmiş olması olduğunu aktaran emekli Orgeneral Atilla Ateş, "İçinde yaşadığımız bu çağda eğitim eskisine nazaran çok daha önemli bir mesafe kat etmiştir. Dünyada nüfus gittikçe artmaktadır. İnsanın yaşabilmesi, ailenin kendi geçimini temin edebilmesi, milletlerin kendi varlıklarını devam ettirebilmesi için mutlaka eğitimli nesiller yetiştirmek gerekmektedir. Eğitimin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Eğitime yeterince önem vermezsek, bu dünyada varlığımızı korumamız kolay olmayacaktır. Eğitimli milletler teknolojide üstün olmaktadır. Teknoloji üretemeyen, ilimi kendine yol gösterici olarak görmeyen milletler daima geri kalmakta ve en sonunda yok olmaktadır. Eğitimle ilgili ne yapsak azdır" şeklinde konuştu.

Törende bir konuşma yapan Vali Mustafa Kara ise, Kastamonu'nun tarih boyunca vatana millete hizmet eden büyük devlet ve siyaset adamları yetiştirdiğini söyledi. Kentin tarihteki yerinin ülkemiz için son derece önemli olduğunu vurgulayan Vali Kara, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında, devletin temellerinin atılması ve yükselmesinde Kastamonuluların büyük emeği vardır. Açılışını yaptığımız 16 derslikli ilköğretim okuluna isim verirken bir değerlendirme yaptık. Devletimize ve ülkemize büyük hizmetler vermiş değerli komutanımız Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapan Orgeneral Atilla Ateş paşamızın isminin verilmesi ittifakla uygun görülmüştür" diye konuştu.

Orgeneral Ateş'in okula isminin verilmesinden kendisinin de büyük gurur ve heyecan duyduğunu belirten Vali Kara, "Kastamonu'nun yetiştirdiği ender devlet adamı ve komutanlardan birinin bu okula isminin verilmesi, burada yetişecek öğrencilerin aynı anlayış içersinde ülkemize hizmet edeceği duygusunu bizlerde yaşatmaktadır. Okulun kısa sürede bitirilmesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ve yapımcı firmanın büyük emeği olmuştur. Emeği geçen herkesi kutluyorum" diye konuştu.

Orgeneral Atilla Ateş İlköğretim Okulu'nun açılışında konuşan Milli Eğitim Müdürü Yusuf Sezer de, açılan her eğitim kurumunun, şer ve cehalet yuvalarının kapatılması anlamına geldiğini söyledi. Göreve başladığında Bük Şeker Köyü'nde öğrencilerin prefabrik bir binada öğrenim gördüklerini hatırlatan Sezer, "O zamanlar bu okulu ziyaret ederken yüreğim sızlıyordu. Geçtiğimiz yıl inşaata başladık ve 11 ay gibi kısa bir sürede yeni okul binasını inşa ettik. Okulun yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Orgeneral Atilla Ateş İlköğretim Okulu'nun açılış kurdelesi, Orgeneral Ateş, eşi Meral Ateş, Vali Mustafa Kara ve eşi Ayten Kara ile Ateş paşanın torunları Gökberk ve Kağan tarafından kesildi.

Kaynak: İHA