Kastamonu'da Öğretmenler Yıl Sonu Eğitimine Alındı

Kastamonu'da Öğretmenler Yıl Sonu Eğitimine Alındı

Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü, 2006-2007 Eğitim ve Öğretim Yılının Sona Ermesiyle Öğretmenleri Yıl Sonu Eğitimine Aldı.

Kastamonu'da Öğretmenler Yıl Sonu Eğitimine Alındı

Kastamonu Milli Eğitim Müdürlüğü, 2006-2007 eğitim ve öğretim yılının sona ermesiyle öğretmenleri yıl sonu eğitimine aldı.

Halk Eğitim Merkezi'nde 208 aday ve sözleşmeli öğretmenin katıldığı Temel Eğitim ve Çevre Uyumluluğu Kursu'nun açılışında konuşan Milli Eğitim Müdürü Yusuf Sezer, öğretmenliğin ayrıcalıklı bir meslek olduğunu ve sorumluluğunun fazla olduğunu söyledi.

Toplumun bütün katmanlarının gözünün öğretmenlerin üzerinde olduğunu belirten Sezer, "Biliyorum yükümüz çok ağır. Yaratılmışların en şereflisi olan insana şekil veren mimar konumundayız. Yaptığımız imalatların hatasının telafisi de mümkün değil. O yüzden hata yapmamalıyız. Ceza ve ıslah evlerinin dolmasını istemiyorsak kusursuz imalat yapmak zorundayız" dedi.

Her çocuğun örnek aldığı ilk kişinin öğretmen olduğunu, dolayısıyla öğretmenin örnek olma imajını yıpratma gibi bir lüksünün asla bulunmadığını vurgulayan Sezer, "Çok dikkatli olmak zorundayız. Belki bir çoğunuzun yaşından daha fazla mesleki tecrübeye sahibim. Mesleğin her türlü sıkıntısını da çektim. Ama şimdi sorsalar bana hangi mesleği seçersin diye, yine öğretmenlik derim. Çünkü birçok öğrencimin üzerinde derin izler bırakmışımdır. Benim öğretmenlerim de bende derin izler bıraktı. Sizlerin de

öğrencilerinizin üzerinde izler bıraktığınızda hiç kuşkum yok. Hangi meslek var ki, insan üzerinde bu kadar derin izler bıraksın. Unutmayın ki, iyi insan olmadan iyi öğretmen olunmaz. Bilge kişiliğinizin saygınlığını her alanda, gittiğiniz her yerde sürdürün. Yaşam biçiminizi ve davranışlarınızı buna göre şekillendirin" şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Sezer, yapılacak en küçük bir yanlışın tüm camiaya mal edilebileceğini hatırlattı. Öğretmenlere emanet edilen çocuklara çok iyi davranılması ve ayrım yapılmaması gerektiğine işaret eden Sezer, "Kendilerini ispat etmekten kaçınan çocuklarla daha fazla ilgilenin. Göreceksiniz ki onların arasından ne cevherler çıkar" diye konuştu.

(MK-BÖ-SN-SN-Y)