Kastamonu Bal Üreticiler Birliği Başkanı Ayhak: Kastamonu Balı, Bacasız Fabrika

Kastamonu Bal Üreticiler Birliği Başkanı Ayhak: Kastamonu Balı, Bacasız Fabrika

Kastamonu Bal Üreticiler Birliği Başkanı Nedim Ayhak, Kastamonu Balının, Bacasız Fabrika Olduğunu, İlde Üretilen Balın Türkiye Piyasasındaki Marka Ürünlerden Biri Haline Getirmek İçin Bal Paketleme ve Bal Mumu Üretim Tesisi İçin Çalıştıklarını Söyledi.

Kastamonu Bal Üreticiler Birliği Başkanı Ayhak: Kastamonu Balı, Bacasız Fabrika

Kastamonu Bal Üreticiler Birliği Başkanı Nedim Ayhak, Kastamonu balının, bacasız fabrika olduğunu, ilde üretilen balın Türkiye piyasasındaki marka ürünlerden biri haline getirmek için bal paketleme ve bal mumu üretim tesisi için çalıştıklarını söyledi.

Kastamonu'da 15 bin arı kovanının bulunduğunu anlatan Ayhak, bunun 7 bininin kayıt altında bulunduğunu ifade etti.

Nedim Ayhak, arıcılık sektöründen yılda yaklaşık 20 milyon lira gelir beklendiğini ifade etti. Kentte bulunan 15 bin kovandan yaklaşık olarak 105 ton bal alındığını kaydeden Ayhak, şöyle konuştu: "Kastamonu balı, özüne hâkim, çok zengin bir floraya sahip. İlde mayıs ayından başlayarak, Temmuz ayının sonuna kadar karakovan bal üretimi devam ediyor. Yaklaşık 15 bin kovanımız var. Bu kovan sayısıyla yaklaşık olarak 105 ton bal üretimi yapılıyor. Kastamonu balı piyasada iyi fiyat bulan bir bal."

Arıcılık sektörünün daha da geliştirmek için İl Özel İdaresi ile ortak bir proje çalışmaları yapmak istediklerini anlatan Ayhak, Kastamonu valisi Mustafa Kara'dan destek beklediklerini açıkladı.

"Bal paketleme ve bal mumu üretimi gündemde. Arı yetiştiren üreticilerimiz 15-20 arasında olan peteği yapılan tesisle sadece işçilik ödeyerek temin edecek. Bal paketleme tesisinin yapılmasıyla ilimiz büyük bir ekonomik girdi kazanacak. TEMA Vakfı'yla organik bal üretimi konusunda ortak çalışmalar yapıyoruz. Kastamonu'dan organik bal üretimi konusunda da çok nezih bir yer. Önümüzdeki yıllarda bal konusunda büyük bir ivme kazanacağız."

Kentte, Kastamonu Bal Üreticiler Birliği'ne kayıtlı 220 arıcının bulunduğunu ifade eden Ayhak, birliğe 30 kovan ve üstü olanları kayıt yaptıklarını sözlerine ekledi. (CİHAN)