Kasım Ayı İhracat Rakamları - Haberler
Haberi Paylaş

Kasım Ayı İhracat Rakamları

AA - Haberler | Yerel
Kasım Ayı İhracat Rakamları

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, kasım ayı ihracat rakamlarına ilişkin, bu tür kısa süreli geçici düşüşlerin, ekonominin süreçlerinden olduğunu bildirdi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, kasım ayı ihracat rakamlarına ilişkin, bu tür kısa süreli geçici düşüşlerin, ekonominin süreçlerinden olduğunu bildirdi.

Kösemusul, yaptığı yazılı açıklamada, küresel düzeyde yaşanan ekonomik ve sosyal yapı değişimlerinin ihracat rakamlarına yansımasının beklenen bir durum olduğunu belirtti.

Sakarya ihracatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 düşüşle 157 milyon 409 bin dolar düzeyinde gerçekleşirken, geçen aya göre üç basamak gerilediğini vurgulayan Kösemusul, "Bu tür kısa süreli, geçici düşüşler ekonominin süreçlerindendir. Bu ay ihracatta 13. sıradayız. Elbette siyasi gelişmeler de göz ardı edilemez. Ülkemizde yaşanan genel seçimlerin ardından iş dünyamızın gayretleri ile çarklarımız hızla dönmeye devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kösemusul, ekonomi, istikrar, siyasi ve sosyal anlamda güvenirlik ve pozitif yükselişin devamını istediğini bildirdi.

Bir ülkenin gelişmesinin en önemli ihtiyacının ekonomik güç olduğunu belirten Kösemusul, "Bunlar birbirinin içine geçmiş birer halkadır. Gelişim için güçlü ekonomi, güçlü ekonomi için büyük gelişimler gerekir. Bu anlamda ülkemiz ihracatının 2016 yılı itibarıyla tüm kayıpları telafi ederek katlanacağına inanıyoruz. İhracatta düşüşü önlemek adına çalışmalarımızı hızla sürdüreceğiz. Şu anda heyet olarak aynı amaçla Çin'de, Şanghay Otomotiv Fuarı'ndayız. İş dünyası olarak bizim elimiz her zaman taşın altında. Ekonominin tüm taraflarının da aynı sorumluluk ve hassasiyetle gayret göstereceğine de inancımız tamdır" ifadelerini kullandı.

Yaşanan süreçlerin ardından ekonomisiyle hızla büyüyen, durmaksızın gelişen Türkiye'yi hep birlikte inşa etmeye devam edeceklerini aktaran Kösemusul, şunları kaydetti:

"İş dünyamızın inançlı duruşu ve azimle çalışıyor olması bunun en büyük kanıtı olacaktır. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, 2015'in kasım ayında 1 milyar 920 milyon 563 bin dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisi, bu sonuçla en fazla ihracatın gerçekleştirildiği sektör olarak kayıtlara geçti. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak sadece ana sektörlerde olduğu gibi ilimizin ihracatının yan sektörlerde de gelişimin devam etmesi için çalışmalarımız var. Kararlı adımlarla eğitim kalitemizi ve istihdamımızın niteliğini artırarak üretim gücümüzü yükseltmek için çalışmalarımız devam ediyor, edecektir. Orta vadede ihracatımız istediğimiz seviyelere ulaşacaktır."

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title