Kaşgarlı Mahmut Haberleri

Kaşgarlı Mahmut haber, Kaşgarlı Mahmut son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kaşgarlı Mahmut 22.5.2020
Merkezi sınav puanıyla öğrenci alacak özel okullar açıklandı
İstanbul'da, merkezi sınav puanı ile öğrenci kaydedecek 64 özel okul şöyle: "Ahmet Şimşek Anadolu Lisesi, Alkev Özel Anadolu Lisesi, Alkev Özel Fen Lisesi, Alman Lisesi, Amerikan Robert Lisesi, Anakent Koleji, Arel Anadolu Lisesi, Arel Fen Lisesi, Atacan Anadolu Lisesi, Cent Koleji, Çevre Koleji, Doğan Koleji Anadolu Lisesi, Eyüboğlu Koleji, Burçak Eyüboğlu Fen ve Teknoloji Lisesi, Florya Anadolu Lisesi, FMV Özel Işık Lisesi, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi, FMV Özel Ayazağa Işık Fen Lisesi, FMV Özel Erenköy Işık Lisesi, FMV Özel Erenköy Işık Fen Lisesi, FMV Özel Ispartakule Işık Lisesi, FMV Özel Ispartakule Işık Fen Lisesi, Galileo Galilei İtalyan Lisesi, Hisar Eğitim Vakfı Özel Hisar Anadolu Lisesi, Irmak Anadolu Lisesi, İELEV Özel Anadolu Lisesi, İstek Özel Acıbadem Anadolu Lisesi, İstek Özel Atanur Oğuz Anadolu Lisesi, İstek Özel Belde Anadolu Lisesi, İstek Özel Bilge Kağan Anadolu Lisesi, İstek Özel Kaşgarlı Mahmut Anadolu Lisesi, İstek Özel Kemal Atatürk Anadolu Lisesi, İstek Özel Semiha Şakir Anadolu Lisesi, İstek Özel Uluğbey Anadolu Lisesi, İtalyan Lisesi, İTÜ GVO Özel Ekrem Elginkan Lisesi, Küçük Prens Lisesi, Kültür Koleji Anadolu Lisesi, Kültür Koleji Fen Lisesi, Kültür 2000 Koleji Anadolu Lisesi, Kültür 2000 Koleji Fen Lisesi, Maltepe Uğur Anadolu Lisesi, Marmara Koleji, Marmara Fen Lisesi, MEF Fen ve Teknoloji Lisesi (Ulus Kampüsü), MEF Koleji Anadolu Lisesi (Ulus Kampüsü), MEF Koleji Anadolu Lisesi (Bahçeşehir Kampüsü), Mimar Sinan Özel Fen Lisesi, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Oğuzkaan Koleji, Tuzla Okan Anadolu Lisesi, Ataşehir Okan Anadolu Lisesi, Saint Benoit Fransız Lisesi, Saint Joseph Fransız Lisesi, Saint Michel Fransız Lisesi, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi, Sev Lisesi, Sezin Lisesi, Tarhan Lisesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Tepeören Anadolu Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, VKV Koç Özel Lisesi.
Kaşgarlı Mahmut 13.5.2020
Doç. Dr. İdris Nebi Uysal: "Koronavirüs dil alışkanlıklarını da değiştirdi"
Uysal, yıllar önce Kaşgarlı Mahmut'un öncülük ettiği bu eğitim ve kültür faaliyetinin, günümüzde torunları tarafından sürdürüldüğünü vurgulayarak, "Ülkemize Türkçeyi ikinci dil öğrenmek için gelen çok sayıda öğrenci var.
Kaşgarlı Mahmut 7.5.2020
Gençlerin yol göstericisi öğretmenler "vefa"larıyla yaşlılara da evlat oldu
Kaşgarlı Mahmut Ortaokulunda İngilizce öğretmeni olan 35 yaşındaki Fatih Atik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkenin geçtiği zor dönemde taşın altına ellerini koymaya karar verdiklerini, öğretmen arkadaşlarıyla harekete geçtiklerini söyledi.
Kaşgarlı Mahmut 28.4.2020
İstanbul'da uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 kişiden 1'i tutuklandı
Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Tepeüstü Mahallesi Kaşgarlı Mahmut Caddesi üzerindeki bir evde uyuşturucu satıldığı ihbarı üzerine çalışma başlattı.
Kaşgarlı Mahmut 23.3.2020
Yurt dışından gelen 11 bin 269 kişi 36 yurtta karantina altında
Karantina altına alınan vatandaşların kaldığı yurtlar ve misafir sayıları ise şöyle: Adana (Mahmut Sami Ramazanoğlu Yurdu) Katar'dan gelen 134 kişi Ağrı (Abdurrahim Arvasi Öğrenci Yurdu) İran'dan gelen 3 kişi Ankara (Şehit Özel Harekatçılar Yurdu, Milli İrade Yurdu, Gölbaşı Yurdu, Haymana Öğrenci Yurdu) Umreden gelen 3 bin 58 kişi Ardahan (Kaşgarlı Mahmut Yurdu) Azerbaycan'dan gelen 58 kişi Aydın (Söke Meryem Yazıcıoğlu Yurdu) Lüksemburg'dan gelen 180 kişi Bartın (Çeşm-i Cihan Yurdu) Umreden gelen 21 kişi Bilecik (Ertuğrul Gazi Yurdu) 69 asker Bolu (Hayretttin Tokadi ve Seyit Avşar Yurdu) Yunanistan ve Kolombiya'dan gelen 49 kişi Eskişehir (Gündüzalp Yurdu) Umreden gelen 254 kişi Hatay (Yayladağı Yurdu) Lübnan'dan gelen 6 kişi Iğdır (Iğdır Yurdu) Azerbaycan'dan gelen 39 kişi Isparta (Murad Hüdavendigar Yurdu) Umreden gelen 586 kişi İstanbul (Kanuni Sultan Süleyman Yurdu, Florya Yurdu, Fatih Sultan Mehmet Yurdu) Avrupa'dan gelen 1955 kişi Kastamonu (Şeyh Şaban-ı Veli Öğrenci ve Kastamonu Yurdu) Umreden gelen ve asker toplam 97 kişi Kayseri (Hunat Hatun Yurdu) Umreden gelen 252 kişi Kırklareli (Hundi Hatun Yurdu) Gürcistan, Portekiz, Lüksemburg, Cezayir, Özbekistan, Kazakistan, Kanada ve Tunus'tan gelen toplam 487 kişi Kocaeli (Ali Fuat Cebesoy Yurdu, Canfeda Hatun Yurdu, Şerife Gelin Yurdu, Gazi Süleyman Paşa Yurdu) Avrupa'dan ve Tunus'tan gelen 891 kişi Konya (Tahir Büyükkörükçü Yurdu, Kutalmışoğlu Süleyman Şah Yurdu) Umreden gelen 2 bin 180 kişi Mersin (Kırkkaşık Yurdu, Mersin Kız Yurdu) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) gelen 393 öğrenci Sakarya (Arif Nihat Asya Yurdu) Ukrayna'dan gelen 88 kişi Şırnak (Cezeri Yurdu) KKTC'den gelen 51 öğrenci Tekirdağ (Süleymanpaşa Yurdu, Çorlu Erkek Yurdu) Filipinler, Ukrayna ve Kazakistan'dan gelen 367 kişi Zonguldak (Nesibe Hatun Yurdu) Ukrayna'dan gelen 51 kişi.
Kaşgarlı Mahmut 20.2.2020
Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Açılış Töreni'nde konuştu: (2)
Sergide yer alan önemli eserlerden birisinin de Divan-ı Lügati't-Türk olduğunun altını çizen Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Türkçemizin hafızası, ilk sözlüğümüz olan bu eser, bize müellifi Kaşgarlı Mahmut kadar bir ismi daha hatırlatır ki, onu da anmadan geçmeyelim.
Kaşgarlı Mahmut 26.1.2020
Şair Süleyman Çobanoğlu: "Türkçeyi bugünlere Türk şiiri taşıdı"
Şiiri "durmaksızın dilini arama uğraşı" olarak tanımlayan şair Çobanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dilini arıyorsan mesela Ali Şir Nevai'ye uğramadan bulamazsın. Bulsan da eksik kalır. Onu biraz şairlik içgüdünle aramalısın. Yol kendini getirmeli. Özellikle dönüm noktası olmuş adamlar var. Divanu Lugati't-Türk malum, Kaşgarlı Mahmut'un.
Kaşgarlı Mahmut 26.12.2019
DHA YURT BÜLTENİ-5
CEYHAN'DA EĞİTİME ARA VERİLDİ Yoğun yağış nedeniyle Salı gününden beri okulların tatil edildiği kentte bu gün de eğitime ara verilen okullar şöyle: Yüreğir ilçesindeki Farabi Anadolu Lisesi, Doğankent Anadolu Lisesi, Çamlıbel Şehit Kamil Yelmen Anadolu Lisesi, Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu, Emine Özgüler Gürsü İmamhatip Ortaokulu, Tuğrulbey Ortaokulu, Aziz Sancar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Borsa İstanbul Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Seyhan Rotary Anadolu Lisesi, Tahsilli Şehit Hulisi Emre Dilci Ortaokulu, Fevziye Çelik Ortaokulu ile Seyhan ilçesindeki Şakirpaşa Anadolu Lisesi, 125.
Kaşgarlı Mahmut 25.12.2019
DHA YURT BÜLTENİ - 23
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle öğrencilerin herhangi bir sorun yaşamaması için merkez Yüreğir ilçesindeki Farabi Anadolu Lisesi, Doğankent Anadolu Lisesi, Çamlıbel Şehit Kamil Yelmen Anadolu Lisesi, Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu, Emine Özgüler Gürsü İmamhatip Ortaokulu, Tuğrulbey Ortaokulu, Aziz Sancar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Borsa İstanbul Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Seyhan Rotary Anadolu Lisesi, Tahsilli Şehit Hulisi Emre Dilci Ortaokulu, Fevziye Çelik Ortaokulu ile Seyhan ilçesindeki Şakirpaşa Anadolu Lisesi, 125.
Kaşgarlı Mahmut 25.12.2019
Adana'da bazı okullarda eğitime 1 gün ara verildi
Adana Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, "Elverişsiz hava koşulları nedeniyle öğrencilerimizin herhangi bir olumsuz durum yaşamaması için ilimiz Yüreğir İlçesi Farabi Anadolu Lises, Doğakent Anadolu Lisesi, Çamlıbel Şehit Kamil Yelmen Anadolu Lisesi, Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu, Emine Özgüler Gürsu İmam Hatip Ortaokulu, Tuğrulbey Ortaokulu, Aziz Sancar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Borsa İstanbul Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Seyhan Rotary Anadolu Lisesi, Tahsilli Şehit Hulusi Emre Dilci Ortaokulu, Fevziye Çelik Ortaokulu ile Seyhan ilçesi Şakirpaşa Anadolu Lisesi, 125.
Kaşgarlı Mahmut 25.12.2019
Adana'da bazı okullarda yarın eğitime ara verildi
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle öğrencilerin herhangi bir sorun yaşamaması için merkez Yüreğir ilçesindeki Farabi Anadolu Lisesi, Doğankent Anadolu Lisesi, Çamlıbel Şehit Kamil Yelmen Anadolu Lisesi, Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu, Emine Özgüler Gürsü İmamhatip Ortaokulu, Tuğrulbey Ortaokulu, Aziz Sancar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Borsa İstanbul Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Seyhan Rotary Anadolu Lisesi, Tahsilli Şehit Hulisi Emre Dilci Ortaokulu, Fevziye Çelik Ortaokulu ile Seyhan ilçesindeki Şakirpaşa Anadolu Lisesi, 125.
Kaşgarlı Mahmut: GAÜN'de Suriye çalıştayıKaşgarlı Mahmut 7.10.2019
Kaşgarlı Mahmut 23.8.2019
Öğretmenler 'Paylaşım Konferansında' bir araya geldi
Yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde öğretmenler, paylaşım konferansında meslektaşları ile bir araya geldi. Konferansta Basketbol Milli Takım eski baş antrenörü Çetin Yılmaz, Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş ve Sosyolog-Yazar Polat Doğru ana konuşmacı olarak yer aldı. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı öncesinde öğretmenler, uzman oldukları, ilgi duydukları veya bir mesleki gelişim etkinliğinde öğrenip etkilendikleri eğitim-öğretim uygulamalarını meslektaşları ile paylaşmak amacıyla bir araya geldi. Basketbol Milli Takım eski baş antrenörü Çetin Yılmaz, Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş ve yazar Polat Doğru'nun ana konuşmacı olarak yer aldığı konferansta çeşitli konularda 45 sunum yapıldı. İSTEK Okulları tarafından düzenlenen konferansta konuşan Genel Müdür Yardımcısı Esin Elmas, konferansın amacının İSTEK öğretmenlerinin bir araya gelerek farklı alanlardaki uzmanlıklarını birbirlerine aktarmaları olduğunu belirtti. Elmas, "Bu konferans sayesinde eğitimde en iyi uygulamalar bir şekilde ortak bir platformda toplanmış ve paylaşılmış oluyor. Bu bizim için çok önemli. Çünkü kampüslerimiz çok farklı bölgelerde yer aldığı için sene içerisinde bir araya gelme fırsatları olmuyor. Dolayısıyla bu seminer döneminde tüm öğretmenlerimizi bir araya getirip, aynı çatı altında, farklı alanlarda, farklı branşların paylaşımda bulunduğu bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. İkincisi ekip ruhu bizim için çok önemli. Bu paylaşım ortamları sayesinde öğretmenlerimiz bir araya gelerek bir ekip ruhu yakalıyorlar. Dışarıdan gelen konuşmacılarımız da onlara bu anlamda yeni bir vizyon ve değer katarak onlara ilham olmaya çalışıyorlar. Bu anlamda öğretmenlerimizden gelen geri bildirimler de çok olumlu. Bu paylaşımların kendileri açısından hem motivasyon verici hem de eğitici olduğunu söylüyorlar" dedi. "BAŞARILI DEĞİL DEĞERLİ OLMAYA ÇALIŞIN" Konferansta 'Takım olmak için etkili iletişim ve geri bildirim' konulu sunumu yapan ana konuşmacılardan Basketbol Milli Takım eski baş antrenörü Çetin Yılmaz, öğretmenlere başarılı olmak yerine değerli olma tavsiyesinde bulundu. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben değerli bir koç olmaya çalıştım. Başarılı bir koç olmak yerine değerli bir koç olmaya çalıştım. Çünkü değerli olduğunuzda başarı doğal olarak geliyor. Ben öğrencilerimin bir annenin bir babanın emaneti olarak görüp o oyuncuları hayatın her parametresinde zihinsel ve kültürel olarak donanımlarını ve kişiliklerini geliştirip onların bu hayatta değerli oyuncu olmalarını sağlamaya çaba serf ettim. Değerli olmanın koşulu bu." "KENDİNİZİ TANIMAK İÇİN EMEK VERMELİSİNİZ" Konferansın bir diğer ana konuşmacısı kişisel gelişim, liderlik, motivasyon gibi alanlarda eğitim veren sosyolog yazar Polat Doğru ise 'Hayata rehber olmak' konulu sunum yaptı. Sunumda insanın yaşam yolculuğunda kendini tanımasının uzun bir süreç olduğunu ve kolay olmadığını belirten Doğru, bu süreçte yapılması gerekenler konusunda tavsiyelerde bulundu. Doğru, "Aslında iki tane temel soru var, ben kimim? ve kim olmak istiyorum? soruları. Bu sorulara yürekten cevap verirseniz yaşam çok kolaylaşıyor. Ama bu sorulara cevap verilemeyince sorunlar başlıyor. Kendinizi tanımakla ilgili emek vermek zorundasınız. Burada önemli nokta heyecan duymak. Bir şeye karşı heyecan duyuyorsanız doğru yerdesinizdir. Bir şeye karşı heyecan duyunca bu alanda sebat ediyor, emek veriyor ve yoruldum demiyorsunuz. İstemediği bir şeyi yapan insana ne verirseniz verin uzun vadede sürdürülebilir değil" dedi. İlham veren konuşmaların yanı sıra, 3 farklı oturumda yapılan sunumlarda öğrenci sorunları, müfredat, kişisel gelişim konuları ele alındı. İSTEK Kaşgarlı Mahmut Okulları Sınıf Öğretmeni Selim Toy da, 'İlkokul Öğrencilerinde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitenin Eğitime Etkisi' konulu sunum yaptı.
Kaşgarlı Mahmut: Sinop Cezaevindeki 'tarihi hata'Kaşgarlı Mahmut 8.8.2019
Kaşgarlı Mahmut 25.6.2019
MSP ile öğrenci alacak özel okulların kayıt takvimi açıklandı
MSP ile öğrenci alacak özel okullar İstanbul'da, MSP ile öğrenci kaydedecek özel okullar şunlar: "Ahmet Şimşek Lisesi, Alev Lisesi, Alkev Özel Anadolu Lisesi, Alkev Özel Fen Lisesi, Alman Lisesi, Amerikan Robert Lisesi, Anakent Koleji, Arel Anadolu Lisesi, Arel Fen Lisesi, Atacan Anadolu Lisesi, Cent Koleji, Çevre Koleji, Doğan Koleji Anadolu Lisesi, Eyüboğlu Koleji, Burçak Eyüboğlu Fen ve Teknoloji Lisesi, Florya Anadolu Lisesi, Florya Fen Lisesi, Florya Uğur Koleji Anadolu Lisesi, FMV Özel Işık Lisesi, FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi, FMV Özel Ayazağa Işık Fen Lisesi, FMV Özel Erenköy Işık Lisesi, FMV Özel Erenköy Işık Fen Lisesi, FMV Özel Ispartakule Işık Lisesi, FMV Özel Ispartakule Işık Fen Lisesi, Galileo Galilei İtalyan Lisesi, Hisar Eğitim Vakfı Özel Hisar Anadolu Lisesi, İELEV Özel Anadolu Lisesi, İstek Özel Acıbadem Anadolu Lisesi, İstek Özel Atanur Oğuz Anadolu Lisesi, İstek Özel Belde Anadolu Lisesi, İstek Özel Bilge Kağan Anadolu Lisesi, İstek Özel Kaşgarlı Mahmut Anadolu Lisesi, İstek Özel Kemal Atatürk Anadolu Lisesi, İstek Özel Semiha Şakir Anadolu Lisesi, İstek Özel Uluğbey Anadolu Lisesi, İtalyan Lisesi, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Ekrem Elginkan Lisesi, Küçük Prens Lisesi, Kültür Koleji Anadolu Lisesi, Kültür Koleji Fen Lisesi, Kültür 2000 Koleji Anadolu Lisesi, Kültür 2000 Koleji Fen Lisesi, Marmara Koleji, Marmara Fen Lisesi, MEF Lisesi, Mimar Sinan Özel Fen Lisesi, Nortre Dame Sion Fransız Lisesi, Oğuzkaan Koleji, Okan Anadolu Lisesi, Saint Benoit Fransız Lisesi, Saint Joseph Fransız Lisesi, Saint Michel Fransız Lisesi, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi, Sev Lisesi, Sezin Lisesi, Tarhan Lisesi, Ted Atakent Koleji, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Tepeören Anadolu Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, Yakacık Fen Bilimleri Anadolu Lisesi, VKV Koç Özel Lisesi.
Kaşgarlı Mahmut: Yalakkaya Satranca Rakip OlacakKaşgarlı Mahmut 18.4.2019
Kaşgarlı Mahmut: Başkent'teki Cinayete Bir TutuklamaKaşgarlı Mahmut 17.4.2019
Kaşgarlı Mahmut 17.4.2019
Başkentteki Cinayete 1 Tutuklama
Edinilen bilgilere göre, Ankara'nın Altındağ ilçesindeki 741. Sokak'ta 19 Mart günü saat 23.05 sularında, Cemil Oğulcan G., silahla vurularak öldürüldü. Olayın şüphelisi olduğu belirlenen Cemil Semih A. ise olay yerinden kaçtı. Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro ekipleri, firari şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışma başlattı. Çalışmalar sonucunda ekipler, şüpheli Cemil Semih A.'nın Mamak Zirvekent Mahallesi Kaşgarlı Mahmut Caddesi üzerinde bir konutta saklandığı bilgisine ulaştı.
Kaşgarlı Mahmut: Ceylan Arslan Seçim SonuçlarıKaşgarlı Mahmut 2.4.2019
Kaşgarlı Mahmut: AK Parti'nin Beykoz MitingiKaşgarlı Mahmut 29.3.2019
Kaşgarlı Mahmut: Dpü'de Nevruz KutlamasıKaşgarlı Mahmut 21.3.2019
Kaşgarlı Mahmut 13.3.2019
Japonya'da Din, Toplum ve Değişme" Konferansı
"Japonlar Batı'nın sadece teknolojisini değil kültürünü de aldı" Türk dünyasında ilk defa 11. yüzyılda Divan-ı Lügat-it-Türk'te Kaşgarlı Mahmut'un Caparka ya da Caparga diye Japonya'dan bahsettiğinin düşünüldüğünü, Selçuklu döneminde Arap tüccarların ve coğrafyacıların seyahatnamelerinden ya da yazdıklarından dolayı Japonya'yla ilgili bazı bilgilerinin olduğunu anlatan Dündar, Osmanlı döneminde de Batılı denizcilerin ve tüccarların eserlerinden alınan bilginin bulunduğunu ancak 19.
Kaşgarlı Mahmut: Öğrencilere Deprem TatbikatıKaşgarlı Mahmut 1.3.2019
Şu an buradasınız: Kaşgarlı Mahmut Haberleri | Kaşgarlı Mahmut Kimdir - Haberler - Kaşgarlı Mahmut haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Kaşgarlı Mahmut kimdir, hayatı ve biyografisi. Merkezi sınav puanıyla öğrenci alacak özel okullar açıklandı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.6.2020 12:28:04. #1.15#
title