Kaş, turizm sezonunu açtı

Kaş, turizm sezonunu açtı

Antalya'nın Kaş ilçesinde, 15 - 22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Fethiye kavşağından başlayarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar Turizm Haftası açılış yürüyüşü yapıldı.

Kaş, turizm sezonunu açtı

Antalya'nın Kaş ilçesinde, 15 - 22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Fethiye kavşağından başlayarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar Turizm Haftası açılış yürüyüşü yapıldı.

Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı'nda çelenkler konuldu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla program başladı. Programda konuşan Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, "Bugün itibariyle Kaş'ta turizm sezonunu açmış bulunuyoruz. Herkesin hayırlı, uğurlu ve bol kazançlı bir sezon geçirmesini diliyorum. Turizm Kaş'ın olmazsa olmazıdır. Turizm, Kaş'ın bacasız sanayisidir, bunu söndürmeyelim. Bu fabrikamızı çok iyi koruyalım. Kaş'da turizmin alternatifi yoktur" diye konuştu.

Turizmin bir hizmet sektörü olduğuna değinen Kocaer, turizmin, her yönüyle hizmet edilmesi gereken bir sektör olduğunu kaydetti. Kocaer, "Hatası olduğu zaman bunun telafisi çok zordur. Marketinden manavına, restaurantından hoteline, patronundan işçisine kadar herkes daha güzel bir turizm ve kaş için hizmet etmek zorundayız" dedi.

Kaş Kaymakamı Süleyman Yılmaz ise, Türkiye'nin, son yıllarda turizm konusundaki göstermiş olduğu büyük atağın herkesçe bilindiğini belirtti. Şu an itibariyle Türkiye'nin, potansiyel itibariyle dünyanın en önemli turizm ülkelerinden biri olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle dedi:

"Bu konuda Kaş Ülkemizdeki turizm açısından yükselen en büyük değerdir. Kaş Dünyanın var olan en eski meclisiyle, mavi bayrak almış deniziyle, sahiliyle, Likya yoluyla ve tarihi yapılarıyla herzaman yükselen bir değer olmaya devam etmektedir. Birlik beraberlik ve hoğgörünün paraya dönüştüğü turizm Kaş'ta hergeçen gün daha iyiye ve güzele doğru gitmektedir. Bu yılında tüm turizm sektöründe çalışanlar için daha güzel ve bol kazançlı bir yıl geçirmesini diliyorum."

Kaş'ta yaşayan ve programda konuşan Alman vatandaşı Rita Schuman, 5 yıl önce Kaş'a geldiğine işaret ederek, "Likya yolunda yürüyüş yaptım. Kaş'ın havasını, doğasını, denizini çok beğendim ve burdan ev aldım. Şu anda Kaş'ta oturuyorum ve burda bulunmaktan ve yaşamaktan son derece mutluyum. Kaş'ı ve Kaşlıları çok seviyorum" diye konuştu.

Daha sonra öğrenciler turizm ile ilgili şiirler okudu ve halk oyunları gösterisi yaptı. Program, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün açmış oldukları el sanatları sergisinin açılışı, yöresel keşkek dövülmesi ve halka ikram edilmesi ile devam etti.