Kaş'ta Yunus Gösteri Merkezi Tartışması

Kaş'ta Yunus Gösteri Merkezi Tartışması

Kaş'ta Yunus Gösteri Merkezi Tartışması
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Kaş'a getirilen 4 yunusun, yunuslara gösteri yaptıran Ukraynalı Petr Karakalchev'e ait merkeze konulması, ilçedeki hayvanseverleri ayağa kaldırdı.

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nden Antalya'nın Kaş İlçesi'ne getirilen 4 yunusun, yunuslara gösteri yaptıran Ukraynalı Petr Karakalchev tarafından kiralanan merkeze konulması, ilçedeki hayvanseverleri ayağa kaldırdı. Merkezin ruhsatının olmadığı da hayvanseverlerin Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİM) yaptıkları şikayet sonucu ortaya çıktı.

Bodrum'un Güvercinlik Köyü'ndeki parktan getirilen 4 yunusun, geçen yıl Antalya'nın Kaş İlçesi'nde yunus terapi ve rehabilitasyon merkezi olarak kurulan, ancak zamanla yunusların gösteri amaçlı kullanıldığı tespit edilerek kapatılan merkeze konulması çevrecilerin tepkisine neden oldu.

Yunus parkların kapatılması için uğraşan ve tüm Türkiye'de örgütlenen 'Yunuslara Özgürlük Platformu' üyeleri ile Kaş'taki sivil toplum örgütleri, konunun detayları görüşmek ve hareket planı belirlemek için Kaş Belediye Toplantı Salonu'nda bugün öğleden sonra bir araya geldi.

Toplantıya katılan Kaş Belediye Başkanı CHP'li Abdullah Gültekin, yunus gösteri merkezine ruhsat almak için belediyeye herhangi bir başvuru olmadığını söyledi. Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mustafa Eriş de yunus parkının kapatılması için dernek olarak gerekli desteği vereceklerini kaydetti.

Yunuslar ve Akdeniz fokları gibi deniz memelileri üzerine araştırmalar ve rehabilitasyon çalışmaları yapan Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) adına toplantıya katılan yönetim kurulu üyesi Ozan Veryeri de esaret altına alınan memelilerin kafese girdiğinde öldüklerine dikkati çekti.

TOPLANTI YARIM KALDI

Toplantıya Kaş'daki yunus gösteri merkezini işleten Whale Şirketi adına katılan Erhan Sarıcaoğlu, yunus parklarının turizm açısından önemini anlattı. "Bu parkın Kaş'a olumlu hizmetlerde bulunacağına inanıyoruz" diyen Sarıcaoğlu, "Geçen yıl kapatılan yunus parkının Kaş turizmine yaptığı katkı ortada" dedi.

Daha sonra toplantı salonundan ayrılan Sarıcaoğlu, izinsiz fotoğrafını çeken 'Yunuslara Özgürlük Platformu' üyesi İngiliz Nichola Champan ile tartıştı. Sarıcaoğlu polisten yardım isteyince, salona gelen ekipler, Champan'ı Kaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Bunun üzerine salondaki katılımcılar topluca ilçe emniyet müdürlüğüne gitti. İki saatlik bekleyişin ardından Sarıcaoğlu şikayetini geri aldı.

MERKEZİN RUHSATI YOK

Kaş Çevre Platformu üyeleri tarafından Başbakanlık İletişim Merkezi ve Kaş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bilgi edinme birimine verilen dilekçeye gelen cevapta ise bölgenin 14 Aralık tarihinde denetlendiği açıklandı.

Tel kafeste 4 yunusun bulunduğu, yunusların Bodrum Güvercin Koyu'ndan 28 Kasım'da taşındığının belirlendiği açıklandı. Resmi cevapta ayrıca işletmenin Kaş Mal Müdürlüğü tarafından 18 Ocak tarihli noter sözleşmesiyle yunus ve fok balığı gösteri merkezi olarak Whale Turizm Şirketi adına Ukraynalı Petr Karakalchev'e kiraladığının, işletmenin herhangi bir kurumdan alınmış işyeri açma ve çalışma ruhsatının bulunmadığının da tespit edildiği belirtildi.

Kaş Çevre Platformu üyesi turizmci Gökhan Türe, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Kaş'ta Yunus Gösteri Merkezi Tartışması
Kaş'ta Yunus Gösteri Merkezi Tartışması

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title