Karzai, Obama'nın Afganistan Stratejisinden Memnun

Karzai, Obama'nın Afganistan Stratejisinden Memnun

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD Başkanı Barack Obama Tarafından Açıklanan Yeni Afganistan Askeri Stratejisinden ve Amerikan Askerlerinin 18 Ay Sonra Çekilmeye Başlama Kararından Memnuniyet Duyduğunu Bildirdi.

Karzai, Obama'nın Afganistan Stratejisinden Memnun

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD Başkanı Barack Obama tarafından açıklanan yeni Afganistan askeri stratejisinden ve Amerikan askerlerinin 18 ay sonra çekilmeye başlama kararından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Karzai yayımladığı açıklamada, Afganistan İslam Cumhuriyeti hükümetinin Obama tarafından dün açıklanan yeni Amerikan stratejisini memnuniyetle karşıladığını belirterek, ülkesinin Amerikan askerlerinin çekilmeye başlayacakları bir tarih verilmesini, Afgan güvenlik güçlerinin gelişimi ve ülke güvenliğinin sorumluluğunu ele alabilme kapasitesi için bir fırsat olarak gördüğünü kaydetti.

Afgan halkının korunması, uzlaşma sürecine destek, Afgan güvenlik güçlerinin geliştirilmesi ve ekonomik yardım konularına önem vereceklerini de belirten Karzai, ülkesinin bu hedeflerine ulaşmak için hiçbir çabadan kaçınmayacağını ifade etti.

Karzai, Obama'nın bu ülkeye 30 bin takviye asker gönderme kararını desteklediğini bildirmişti.

Afganistan'da 71 bini Amerikalı 113 bin yabancı asker bulunuyor.