Karzai'den Pakistan'a Sert Mesaj

Karzai'den Pakistan'a Sert Mesaj

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Afgan Parlamentosu'nun İkinci Yılı Sebebiyle Düzenlenen Törende, "Taliban'a Karşı Birlik Olmak" Temennisinde Bulundu.

Karzai'den Pakistan'a Sert Mesaj

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Afgan Parlamentosu'nun ikinci yılı sebebiyle düzenlenen törende, "Taliban'a karşı birlik olmak" temennisinde bulundu.

Karzai, parlamentoda yaptığı konuşmada 2006 yılının yeni parlamento için adeta "umutlar ve problemler arasında bir kavşak" olduğunu ifade etti. Karzai, halkın İslami direnişçilere destek olup olmamak konusunda kararsız kaldığını, bu anlamda 2006 yılının pek çok açıdan zorlu geçtiğini belirterek, "Ülkedeki ana sorun hl terörizm. Terörizm bilindiği gibi dış ülkelerin en güçlü entrika aracı. Özellikle ülkemize yönelik Pakistan kaynaklı terörizm faaliyetlerini ortadan kaldırmaya yönelik faaliyetlerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Afganistan'ın bağımsızlık düşmanları iç işlerimize müdahale etme girişimlerini sürdürmekte. Pakistan kaynaklı Taliban örgütü binlerce insanımızı şehit ederken, pek çok çocuğumuzun yetim kalmasına sebep oluyor. Bu sebepten geçtiğimiz yıl Pakistan'la olan ilişkilerimizde ciddi sorunlarla karşılaştık. Birlik olmadan terörizmle mücadele edebilmemiz mümkün değil. Pakistan bizi köleleştirme umudundan hala vazgeçemedi" şeklinde konuştu.

(AB-CY-CY-FS-FS-D)

Kaynak: İHA